Panik Atak ve Uçak Yolculuğu

Uçak yolculuğu, birçok kişi için çok büyük kolaylıklar oluşturmaktadır. Ancak bu kolaylıktan istifade edemeyen kişiler de vardır. Bunlar ya uçak fobisi olan kişiler ya da çok ciddi rahatsızlıkları olan kişilerdir. Özellikle panik atak rahatsızlığını taşıyanlar için uçak yolcuğu son derece zordur.

 Peki, panik atak nedir?

Panik atak, beklenmeyen bir anda yoğun stres, endişe, sıkıntı ve korku karışımı ortaya çıkan nöbetlerdir. Bu nöbetlerde kişi kendini bayılacak, kalp krizi ve felç geçirecekmiş gibi hisseder. Genelde 15 dakika sürer. Ayda bir nöbet geçiren olduğu gibi günde iki defa geçirenler de vardır.

Bu sebeple uçak gibi basık ve kapalı bir mekana giren kişinin panik atak nöbeti geçirmesi son derece doğaldır. Bu nedenle bu rahatsızlık tedavi edilmeden uçağa binmek son derece zordur.

Peki, Bir Panik Atağı Olan Birisi Uçağa Bindiyse Ne Yapabilir?

Uçağa binen kişinin, nöbet geçirme olasılığı çok yüksektir. Bu durumda kişi şunları yapabilir.
– Kişinin yolculuktan bir gün önce iyi dinlenmiş olması gerekir.
– Nöbet geldiğinde telaşlanmamalıdır.
– Solunumunu yavaşlatmaya çalışmalıdır.
– Ben bu nöbeti yeneceğim, demelidir.
– Yanında soğukkanlı bir tanıdığı olmalıdır.
– Yüzünüzü ve bileklerinizi soğuk su ve kolonya ile ovunuz.
– Gevşeme egzersizlerini uygulayınız.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Kerem Can Onuş on 24 Mart 2015 at 22:00

    Bugüne kadar panik atakla birçok şey duymuştum, ama ne olduğunu veya ne yapılması gerektiğini bilmiyordum. Sitenizden uçak bileti alırken panik atak ile ilgili bir yazı gözüme çarptı. Panik atağın yoğun endişeye, kaygıya ve korkuya bağlı ansızın ortaya çıkan ataklar olduğunu, hızlı kalp atışı, baş dönmesi gibi belirtilerinin olduğunu öğrendim, teşekkürler.

  2. Çiğdem Şekeryan on 23 Mayıs 2015 at 09:00

    Seyahate çıkacaktım fakat panik atak yüzünden korkuyor ve gergin hissediyordum. Sizin sitesinde bilet bakarken panik atak ve uçak yolculuğu adlı yazıyı okudum ve bu beni sakinleştirdi. Artık uçakta paniklemeden nasıl seyahat yapmam gerektiği konusunda hem daha çok hemde daha güzel bilgilendiğim için iyi güzel bir seyahat yaptım. Sonsuz teşekkür ederim.

Leave a Comment