Uçuş Sırasında Bagajda Neler Olmalı ?

bagajda_neler_olmali_ucusdaBildiğiniz gibi önceden haberini yaptığımız kabin bagajında sıvı taşıma sınırı getirildi. Uçak Bileti’ mizi aldık fakat bagajlarımızda neler olmalı. Özellikle de kabin bagajında. Dış hatlar için geçerli olan bu sınrılamalar artık iç hatlar için de geçerli olacak. Peki kabin bagajı‘nda yani yanımıza alacağımız bagajımızda neler olmalı, en fazla nekadar sıvı alabiliriz…

Öncelikle, yanınıza alacağınız kabin bagajınız içerisinde 1 litrelik ağzı kilitli torba bulunması gerekiyor. Bunun sebebi ise yanınıza alacağınız sıvı, jel gibi ihtiyaçlarınızı bu torba’nın içine koymanız beklenmekte. Her biri max 100 ml. kaplarda olacak olan sıvılarınız, jelleriniz mutlaka bu poşetin içerisinde olmalı. Her yolcu için sadece 1 poşet olmalıdır. Bu bahsettiğimiz poşet 1 litrelik kilitli buzdolabı poşetleri’nden olabilir.

Güvenlik için ise son güvenlik kontrol noktasından çıkarken sıvıların içinde bulunduğu kilitli poşetinizi çantanızdan çıkararak ilgili kişiye göstermeniz gerekmektedir. X-ray cihazına ise diğerlerinden ayrı olarak koymanız gerekir.

Peki bu sınırlamaya hangi sıvılar dahildir?

İçeceğiniz su başta olmak üzere içki dahil her türlü alacağınız sıvılar dahildir. Kremler, losyonlar, yağlar ( Kozmetik yağlar da dahil ), parfümler, maskara ve diğer makyaj malzemeleri. ( katı olan rujlar hariç ). Traş köpükleri, deodorantlar, diş macunlarınız, her şekilde kullanılacak macunlar, veya macun kıvamındaki maddeler. Kontak lens solüsyonları, şampuan, reçel, bal, yoğurt, pekmez, salça gibi tam katı olmayan gıda ürünleri. Ve bunlara benzeyen tüm maddeler sınırlamaya dahildir.

Tabiiki bazı özel durumlar mevcuttur ve bunların dikkat edilmesi gerekmektedir…

İlaçlar: ( Yolcunun kimliği belirtilen bir reçeteye yazılı olmak ve yolcunun bu ilaçları kullanması gerektiğini belirten sağlık raporu olması şartı ile. )
Bebek mamaları: ( Bebeğinizin uçakta seyahat ediyor olması koşulu ile ve sadece ihtiyaç duyacağı kadarıyla alınacak kadar sıvı )

Fakat kontrol noktasında güvenlik görevlileri istisnai bir durumun belgelemesini veya ilacın, sıvının tadına bakılmasını talep edebilir. Gümrüksüz mapazalardan aldığınız ürünler için ise ayrıca bir özel poşete koyup faturası ile birlikte poşetin ağzı yapıştırılmalıdır. Kontrolden sonra uçağa alınmasına izin verilir.

Önemli bir nokta daha, eğer varacağınız noktada başka bir hava alanında aktarma yaparak gidecekseniz son ineceğiniz havaalanına kadar mağazada veya uçakta verilen özel gümrüksüz alışveriş torbanızı açmamanız çok önemlidir. Aksi durumlarda hava alanında poşetin içeriğine el konur. Peki Uçuşunuz sonrasında en çok rastlanan Jetlak hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız var ise merak ettiğiniz konumuza ulaşmak için Uçak İle seyahatte Jetlag etkisi   yardım konumuza bakabilirsiniz.