Yolculuk RehberiTürkiye genelinde birçok insan tarafından tercih edilmekte olan havayolu ile ulaşım imkânlarından yararlanacak olan bireyler özellikle ilk defa uçak yolculuğu yapacak olan bireyler şunlara dikkat etmelidir;

Bagaja hazırlıkta dikkat edilmesi gerekenler;

Bagaja hazırlık sürecinde ise dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden bir tanesi yalnızca iki tane farklı türden bagaj alabileceğiniz ve bu türlerin el bagajı ile bavul arasındaki farkın bilinmesi olacaktır. Ziraat sadece el bagajına sahip olan bireyler check in işlemlerini internet üzerinden rahat bir şekilde yapabilirken bavul ile ulaşımı sağlayacak olan bireyler havayolu firmasının havaalanındaki acentesi üzerinden check in işlemlerini yaptırmak durumunda kalacaktır. Check in işlemleri ile ilgili olarak dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri size verilecek olan pnr kolonun kaybedilmesine özen göstermek ya da kimliklerin ile beraber havaalanındaki acentenin önünden check in yaptırmak olacaktır. Yanınıza alacağınız bavulların 15 ya da 20 kilogram üzerinde olmamasına özen göstermekte fayda olacaktır. Zira 15 ya da 20 kilogram üzerindeki bavullar için ekstra ödeme talep edilmektedir. Lakin dikkat edilmesi gereken bir durum var ki bu farklı hava yolu firmaları için esneklik gösterebilmektedir.

Check in öncesinde bilinmesi gerekenler şunlardır;

Çirkin yaptıracak olan bireyler internet üzerinden mi yoksa havayolu firmasından mı çekin yaptıracağına karar vermelidir. Eğer havaalanı içinde yer alan havayolu firmasının bürosuna giderek çekin yaptıracaksanız mutlaka sürecinin en az bir buçuk saat öncesinde orada olmanız sizin için fayda sağlayacaktır. Bununla ilgili olarak çeken sürece genellikle birkaç dakikadan ibaret olsa da bazı durumlarda sıra beklemeniz gerekmektedir. Böyle bir durum göz önünde bulundurularak uçuş saatiniz de en az 45 dakika kala orada olmanızda fayda olacaktır böylelikle çekin işlemleri yapılır ve rahat bir şekilde seyahat deneyimine sahip olursunuz.

Check in işlemlerinin sonra neler yapılıyor?

Bu süre zarfında tek yapmanız gereken kucağınızdaki koltuk numaran lazım olduğu bileti bir kenara koymak uçağımızın kalkışa hazır olmasını beklemek için size ayrılmış olan bölümde beklemek ve bunun yanı sıra uçağa geçiş sürecini değerlendirmek üzere tek başınıza yapayalnız acılarla vakit geçirmek olacaktır.

Uçağa doğru ilerlerken dikkat edilmesi gerekenler;

Check in işlemlerinin alsana bir süre bekleyeceksiniz ve bunun akabinde uçağımız hazır olduğunda sizi uçağa davet edecekler. Bu noktada uçağa doğru gelecek kabin içinden geçecek ya da ilgili hava alanına ait olan otobüsler ile uçağınıza götürüleceksiniz. Uçağa binerken sizi hostesler kapalı karşılayacak uçağa bindikten sonra nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda size uyarılarda bulacaklar. Bu yolları uymanız hem sizin için hem de diğer yolcular için faydalı olacaktır. Uçağınız gitmek istediğiniz yere vardığında yere inip kapıları açılıncaya kadar hosteslerin sundukları bilgilere riayet etmekte fayda olacaktır. Böylelikle sorunsuz bir şekilde uçuş imkânına sahip olacak keyifli bir seyahat deneyimine sahip olabileceksiniz.