PNR Kodu Nedir

pnr_kodu_ornegi

Pnr Kodu Örneği

Passenger Name Record olarak bilinmekte olan bu kod ile beraber yolcuya ait isim kaydı ele alınmaktadır. PNR Passenger Name Record kelimelerinin baş harflerinden elde edilmiş olan kısaltma olarak bilinir ve rezervasyon numarası olarak değerlendirilmekte ve üzerinde yer alan rakamlar ile harflerden meydana gelmektedir. Global olarak 6 haneli olmak zorundadır bu yüzden Pnr kodları 6 haneden oluşmaktadır.

PNR kodu ne işe yarar?

Bu kod ile beraber havaalanlarında biletinizin çıktısını rahat bir şekilde alabilir ya da değiştirme ve iptal etme gibi çeşitli seçeneklerden de yararlanabilirsiniz. Bize sunulmakta olan bu kod alt yapısı ile beraber e-mail alabilir ve basılı olan biletin üzerinde aynı kod numarasını görebiliriz. Bilet kaybolması durumunda mail adresinizdeki bilgiler ile beraber aynı biletin tekrar çıkarılması sağlanabilecektir. Dolayısı ile bilet aldığınızda bilet üzerinde yer alan PNR kodunun yer aldığını ve bu kodun size gönderilmiş olan kod ile aynı olduğunu inceleyiniz.

PNR Kodu Nerede Yazar ?

Elektronik bilet belgenizde isim soyad yazan yerlere yakın olarak yazılır 6 haneli harf ve rakamlardan oluşur.  Günümüzde genellikle cep telefonunuza Sms olarak yollanır. Eğer Pnr kodunuzu bulamıyorsanız bilet belgenizdeki bilet numarasını kullanabilirsiniz.

PNR Kodu Hatası Neden Olabilir ?

Havayolu çalışanları Pnr Kodunu okurken hata yapmamak için  yolculardan Pnr de bulunan harfleri şehir adları ile kodlamasını ister.

Örnek Pnr kodlaması

PNR: RZ3YGP   Kodlama :  Rize , Zonguldak , Üç , Yozgat , Giresun , Paris

Çoğu yolcunun Pnr kodu hatası olduğunun düşünmesinin nedeni aslında çok basittir. Yolcular genelde havayollarını karıştırırlar. Örnekle gidiş biletiniz Sunexpress ancak dönüş Atlas Havayolları iken yolcu dönerken Gidiş PNR sini havayollarına verdiğinde haliyle gözükmeyecektir.  Sunexpress Havayollarının PNR kodunu Atlas Havayolları göremez.

Bu konuda en çok dikkat edilmesi gereken hangi havayolunun PNR numarası olduğunu kontrol etmek gerekiyor. Siz hangi havayolları ile uçuyorsunuz ?

 

 

Neden uçak seyahati

Uçakla seyahat etmek diğer birçok ulaşım aracı ile seyahat etme nazaran çok insan tarafından tercih edilmekte olan bir durum olarak görülmektedir. Uçak saatlerinin yaygın bir şekilde insanlar tarafından tercih ediliyor olmasındaki en önemli etkenlerden bir tanesi Taksitli uçak bileti satın alabiliyor olmamız ve uçak biletinin neredeyse otobüs bileti fiyatı ne kadar nitelikli arada bir ücretlendirme ile insanlara sunuluyor olmasıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak olan bireyler taksitli uçak bileti satın almayı tercih etmektedir dolayısıyla rahat bir şekilde bir yerden bir başka yere kısa bir süre içerisinde erişim sağlayabilmektedir.

Uçak fobiniz varsa, yenmelisiniz;

Birçok insan yerden yüksekte olmaktan korkmaktadır. Lakin yerden yüksekte olmanın uçağa bindiğinizde ne kadar daha fazla zevkli olduğunu görebileceksiniz. Türkiye genelinde pek çok insan tarafından tercih edilmekte olan kara yolu ile ulaşım, uçak fobisi olan bireylerin tercih ettiği bir durum olarak görülse de uçak fobisi olan bireyler bunu uçağa binerek yenmek istediğini eğer kendine söyleyebiliyorsa o durum fobi olmaktan çıkacaktır. Hemen internet sitemiz üzerinden ucuz uçak bileti satın al abilir ve sizde kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pnr Numarası almak için öncelikle bu konumuzda ki bilgileri de okuyabilirsiniz.  Uçak Bileti Nasıl Satın Alınır ?  Yardım sayfamızdan PNR numarası hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki uçuş sorgulama ekranın uçak bileti satın alarak Pnr kodu oluşturabilirsiniz.