Jet lag etkisinden kurtulmanın yolları

Jet lag etkisinden kurtulmanın yolları nelerdir?

jet_lag_lost-luggageHava yolu seyahatleri günümüzde en çok tercih edilmekte olan durumlar arasında yer almaktadır ve hava yolu seyahati sayesinde çok kısa bir süre içinde hedefe ulaşmanın mümkün olduğunu görebiliyorsunuz. 5-6 saatlik sürecin ötesinde bir uçuş sağlamakta olan bireyler Jet Lag etkisi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Böyle bir durumda dikkat edilmesi gereken en temel etkenlerden bir tanesi yolculuk yapmakta olan kişinin vücudunda çeşitli olumsuz etkenlerin söz konusu olduğudur. Kişiler üzerinde meydana gelebilecek olan baş ağrısı, uyku bozukluğu sorunları ya da halsizlik belirtileri maalesef ki insanlar üzerinde olumsuz etkiler oluşturmaktadır. Gemi seyahatlerinde ya da uçak seyahatlerinde meydana gelmekte olan bu Jet Lag etkisi durumu Nöroloji uzmanları tarafından da değerlendirilmektedir.

Jet Lag etkisi nedir?

Bu durum beyin üzerinde yer alana hipotalamus bölgesi üzerinde meydana gelmekte olan biyolojik saat uyumsuzluklarını göz önünde bulundurmakta ve bir başka etki ile uçak seyahatinde dünya üzerinde meydana gelen yerel saat farkları ile ilgili olarak meydana gelen farklardan dolayı oluşmaktadır. Doğuya doğru gidildikçe jet lag etkisi çok daha ön plana çıkmakta, batıya doğru gidildikçe de uzun yolculuklarda yerel saat farkının düşük olmasını sağlamaktadır. Dünyanın 360 farklı boylam üzerinde bölünmüş olması ile beraber her iki boylamın arasındaki 111 km’lik mesafenin 4 dakika yere saat farkına tekabül ettiği görülmektedir. Her 15 boylam için 1 saatlik bir zaman dilimi ön plana çıkmaktadır. Bu aşamada 5 ya da daha fazla saat diliminin ötesine gidilmesi durumunda biz 5 saatlik dilimi ön plana çıkaracak olursak toplamda 15×5 = 75 boylam geçişi olacak dolayısı ile bir jet lag etkisi meydana gelecektir. Jet lag etkilerinden kurtulmak isteyen bireyler düzenli bir şekilde yaşamını sürdürmeli ve bu etkinin kısa bir süre içinde giderilmesi için bir süre uyumak gerekecektir.

Jetlag’ın insanlar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Bu durum bireyler üzerinde farklı o etkiler oluşturuyor olsa da temel olarak bireyler üzerinde yorgunluk ya da halsizlik hissini ön plana çıkarıyor olması ile bilinmektedir. Dünya üzerinde hava yolu ulaşımı ile ilgili olarak en çok karşılaşılmakta olan sorunlardan biri de jetlag etkisi oluşturmaktadır. Jet Lag etkisi ile ilgili olarak uyku bozukluları ya da baş ağrısı sorunlarının da ön plana çıkıyor olduğunu bize göstermektedir. Bazen uyku bozukluğu sorunları da oluşturmakta olan bu jet lag durumları ile ilgili olarak sizlerde iyi bir seyahat deneyimi elde edebilirsiniz.

Yurt dışı uçak bileti satın almak ister misiniz?

Yurt dışı ulaşım imkânları ile ilgili olarak ucuz uçak bileti satın almak isteyen bireyler tarafından tercih edilmekte olan internet sitemiz içeriğinde sizlere beklentilerinizin üzerinde bir hizmet sunuyor ve en uygun ödeme koşulları ile beraber ulaşım sağlamanızı hedefliyoruz.