Hava alanına girişten uçağa binene kadar işlem sırası

Havaalaninda Yolcular neler yapmalidirHava alanına giriş yapmadan önce uçak biletinin satın alınmasında fayda olacaktır. Hava alanında uçak bileti satın almak istediğinizde çok uç rakamlar ile karşı karşıya olabileceğinizi göz önünde bulundurmanız gerek. Bunun akabinde uçak biletlerinizi satın aldığınızı düşünecek olursak hava alanına uçak kalkış saatinden en az 2 saat önce gitmeniz gerek. Hava alanına gittiğinizde yapmanız gereken işlemler ise şöyle sıralanabilir;

  1. İlgili hava yolu firmasının check-in alanını bulmak.

  2. Kimlik kontrolü ile beraber uçak biletlerinizi kasa görevlisinden teslim almak.

  3. Bavul ve çantalarınızın tartılması ve ek ödeme yapmanız gerekiyorsa işlemleri gerçekleştirmek.

  4. Bavul ve çantalarınızın yürüyen yola bırakılması ile beraber paketleme alanına gitmesi ve uçağa yerleştirilmesinin bir bölümünü gözlemleyebilirsiniz. Yürüyen yola bıraktıktan sonra sizinle herhangi bir işi olmaz, ta ki uçaktan inip bavul ve çantalarınızı bekleyip teslim alacağınız vakte kadar.

Tüm bu işlemlerin akabinde bireyler yaklaşık olarak sıra yoksa 10-15 dakika gibi kısa bir süre içinde gerekli işlemlerin son bulduğunu görecektir. Dolayısı ile hava alanı içinde rahat bir şekilde dolaşabilir ve bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bekleme salonlarında beklemeyi tercih eden bireyler etraftaki gazete ve dergileri okumakta ya da uyuyarak, sohbet ederek vakit geçirmektedir.

Bu sürecin sonunda uçağa binme vaktiniz geldiğinde iki farklı seçeneğiniz vardır.

  1. Kabin içinden geçerek uçağa binmek,

  2. Otobüs aktarması ile uçak pistine giderek uçağa binmek

Bu iki seçenek genellikle hava alanındaki yoğunluğa bağlı olmak üzere değişkenlik gösterebilmektedir. Kabin içinden geçerek uçağa binecek olursanız eğer kapalı bir kutu içinden geçtiğinizi ve dışarı çıkmadan uçağa geçiş yaptığınızı görebilirsiniz.

Eğer otobüs aktarması ile uçağa binecek olursanız genellikle giriş katı – zemin kattan biniş yolunuz vardır. Bu kişiler içinde engelli koltuğu dışında koltuk olmayan otobüseler ile uçağın olduğu alana gitmekte ve kapıların açılması ile beraber uçağa biniş sağlanmaktadır.

Uçağa bineceğiniz vakit hostesler güler yüzlü bir şekilde hepinizi karşılıyor ve yerinize geçmenizi sağlıyor ve size dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler veriyor.

Diğer Yardım Konularımıza göz atabilirsiniz.  Uçuş Sırasında Bagajda Neler Olmalı ? Konusuna Linkimizden ulaşabilirsiniz.