Bagaj Kaybolursa

Uçakla seyahat sırasında bagaj kaybolursa ne yapılır?

Kayıp Bagaj Hızlı ve güvenilir bir şekilde seyahat olanaklarından yararlanmak isteyen bireyler tarafından tercih edilmekte olan hava yolu firmalarının insanlara iyi bir ulaşım imkânı sağladığı bir kesindir. Keyifli bir seyahat deneyimi akabinde iyi bir tatil beklentiniz ya da iyi bir yolculuk sonu anınız olsun isteyebilirsiniz. Keyifli bir şekilde yanınızdaki insanlarla sohbet ederek bagajlarınızı beklerken herkes sırası ile bagajını alıp hava alanında ayrılmayı beklerken bagaj boşaldığında ve orada kimse kalmadığında artık bant boşa dönmeye başlayacak ve bir süre sonra duracaktır. Bu durumda sizin bagajınız ya başka bir insan tarafından alınmış ya da sizin bagajınız o banda hiç bırakılmamış olabilir.

Sakin olmalı ve görevlilerin yanına gitmelisiniz;

Böyle bir durum ile karşı karşıya kalmanız halinde önce sakin olmalısınız. Panik yapmadan tercih ettiğiniz havayolu firmasının yerine gitmeli ve durumu orada yer alan görevlilere izah etmelisiniz. Hava yolu firmasının görevlilerinin uçak seyahati ile ilgili size yönelteceği soruları cevaplayabilir ve bunun akabinde elinizdeki bagaj etiketi ya da pnr kodu ile beraber bagajlarınız hakkında görevlileri bilgilendirebilirsiniz. Hava yolu seyahatleri için check in yaptırılacak zaman diliminde 8 kg seviyesinde ve alt limitlerinde olan bagajlar için yanınıza el çantası alabilirsiniz. Lakin 8 kg üzerinde bir bagaja sahipseniz doğrudan bu tip bagajları ambara yükleyebilir ve gerekli etiketleme işlemlerinin akabinde bagaj parçasının etiketleri ile beraber size sunulması sağlanacaktır. Bu etiketlerin kaybedilmemesinde önem vardır. Dilerseniz uçak biletinizin pnr kodu ile beraber de rahat bir şekilde meydana gelebilecek olan bu tip sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlaka görevliye form tutturmalısınız;

Bagaj kayıplarında dikkat etmeniz gereken en temel etkenlerden bir tanesi yolcuların geliş salonlarından ayrılmadan önce o bölgede yer alan hava yolu kayıp eşya bürosunu bildirmek ve uçuş sırasında hizmet vermekte olan yerler ile ilgili olarak şirketlerde kayıp eşya bürosuna giderek durumu izah etmek olacaktır. Kayıt eşyalarınız ile ilgili olarak gittiğiniz hava yolu firmasının ofislerinde yer alan görevlilere ya da kayıp eşya bürosunda yer alan yetkililere form tutturmaya özen göstermelisiniz. Söz uçar, yazı kalır misali elinizde bir evrağınızın olması durumunda size en uygun koşullar altında yardımcı olacaklardır.

Kaybolan bagajlar ne kadar süre içinde bulunuyor?

Genel olarak kaybolan bagajlar sadece 3-4 gün gibi kısa bir süre içinde bulunmakta ve en çok yaşanan durum yanlış bagaj alınması durumudur. Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde kayıp olan eşyaların bir araya getirilmesi ve en geç 45 günlük süreçte ilgili bagajlara erişim sağlamanın mümkün olduğu görülecektir. Eğer bagajınız bulunamaz ise kayıp eşya merkezleri tarafından ödeme koşullarının çeşitli hava yolu firmalarına göre değişiklik gösterdiği ve en uygun koşullar altında tanzim edildiğini bize göstermektedir.