UÇAK TEKNOLOJİSİNDE GELİŞMELER

Uçuşlarda elektronik cihazların kullanılmaması devri geride kalmıştır. Belirli gelişmelerle uçak modu olan telefonlar tabletler kalkış ve iniş dışında uçaklarda kullanılabilmekteydi. Bu durum teknolojiyi seven yolcuları bir hayli sevindirmişti. Değişen ve gelişen gelişmeler yolcuların rahatlığını sağlamaya yönelik olduğu için bu gelişme de sevinçle karşılanmıştı.

 

Yeni dönemde ise tüm uçuş boyunca bu tip elektronik aletlerin kullanabileceği açıklandı. Kalkış ve inişte elektronik aletleri kullanmanın zararı olmadığını açıklayan EASA ile yolcular rahat bir nefes aldı. Uçuşun her anında uçuş moduna alacağınız elektronik aletleri kullanabileceksiniz. Uçağa bir zararı olmayan bu aletler çoğu kez zaten kullanılmaktaydı. Meraklı yolcu kesimi uçaktayken telefonu açıp risk almakta ve ne olacağını merakla beklemekteydi. Bu durum riskli olsa da yapılan araştırmalar bir sorun doğurmayacağını ortaya koymaktadır. Yanlış bir hareket olan bu davranış artık uçaklarda yapılabilecektir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta uçuş moduna alınan teknolojik aletleri kullanmaktır. Bunun dışındaki teknolojik aletler ile ilgili durumlar ortaya çıkarılmamıştır. Hala araştırma halinde olan konularda açıklama beklenmesi gerekmektedir.

Uçuş Sırasında iphone Telefonda Uçak Modu Nasıl Kullanılır ? Yazımıza Göz Atabilirsiniz. 

Koltuga_ipad_Takmak

 

Peki internet?

Uçuşlarda fotoğraf çekilmesi ve sosyal medyada paylaşılması en önemli zevklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yasak olunan zamanlarda bile uçak yolculuklarımızda bu tip insanlarla karşılaşmışızdır. EASA bu durumun farkında olarak insanlara hayal gibi gelecek bir fikri ortaya atmıştır. Uçak yolculuklarında internet kullanılmasını yasak olmaktan çıkaran bu fikir zamanla gerçekleşecek teknolojik gelişmelerle meydana gelecektir. Uçaklarda artık gizli gizli fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşma devri kapanacak artık hosteslerle bile fotoğraf çekilebileceksiniz. Elektronik aletlerin en önemli payı şüphesiz internettir. İnternet olmayan tabletler telefonlar sıkıcı birer alet olmaktan öteye gidememektedir. Bunu bilen yetkililer özellikle uzun uçuşların sıkıcı dönemini ortadan kaldıran fikirleriyle başarılı olmaktadırlar. Eğer bu sistem hayata geçerse yolcular uçak yolculuklarının nasıl başlayıp bittiğini anlamayacaklardır. Akıllı telefonların popüleritesi uçaklarda da devam edeceğe benzemektedir.

ANONS VERİLMEDEN KULLANMAYA BAŞLAMAYIN

Bu karar Türkiye içerisindeki uçuşlar için de ortak bir karardır. Fakat ne zaman kullanılmaya başlayacağı belli değildir. Hostes ya da pilotlar size bu konu ile ilgiyi ayrıntılı bilgiyi verecektir. Bu bilgileri baz alarak hareket etmeniz uçuş güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Onların verecekleri bilgilere uyarak uçuşunuzu devam ettirmelisiniz. Bu uçuşlarda anonslara göre hareket edilmediği takdirde büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Uçuşların güvenliğinin önemli olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Hostes ya da pilotların vereceği bilgilerle uçak içerisin elektronik aletleri kullanmaya başlamak gerekmektedir. Aksi takdirde bir çok yolcu aynı davranışta bulunursa uçuş güvenliği bozulacaktır. Sizler de belirli  bir süre sonra uçuşlarda elektronik aletlerinizi kullanabilir uzun uçak yolculuklarını zevkli bir hale getirebilirsiniz. Bu süreci başlatan önemli gelişmeler uçak yolculuklarını daha da geliştirecektir. Bu gelişmeler zamanla olacaktır.

 

2 Comments

  1. Gazanfer Söylemez on 9 Mayıs 2015 at 09:00

    Uçak yolculuklarını tercih etme nedenlerim arasında konfor bütünlüğünün tam olarak elde dilmesi olsa da genellikle eksik bilgilerle faydalanamıyordum. Ucuz uçak bileti arayışında yolculuğum için konfor detayını yakaladığım bu site bana bilmediğim birçok teknolojik gelişimlerden haberdar olarak yararlanmamı sağladı. Sitede sunulan gerekli bilgiler ve uygun fiyat olması oldukça güzel.

  2. Ahmet Berk Yücekayalı on 20 Mayıs 2015 at 09:00

    Gerçekleştirdiğim yolcuklarda her an konforlu uçuş alanlarımı genişletmek amacıyla elde etmek istediğim yeni ve güncel bilgilere ulaşmamı sağlayan eşsiz site uçak teknolojisinde gelişmeler hakkında sunduğu doğru bilgilerle yolculuklarımı sorunlardan uzak daha keyfili geçirmemi sağlıyor. Tesadüfen uçak bileti uygunluğuyla karşılaştığım bu site aslında her konuda uygunluk elde etme olanağını yaşatıyor.

Leave a Comment