Uçak Bileti Örneği yazısını yazmamızın en büyük amacı ziyaretçilerimizin bilet üzerindeki her terimleri açıklamaktır.

Uçak bileti denince akla hemen otobüs biletindeki gibi koruma jiletinin içine koyulan, üzerinde firmayı yansıtan bir zarfın içerisine koyulmuş yine özel bir kağıt olduğunu düşünürüz. Uçak biletide kısmen otobüs biletine benzesede aralarında farklılıklar yer almaktadır. Mesela hiç bir otobüs biletinin üzerinde pnr numarası, bilet numarası vb. terimleri göremezsiniz. Uçak bileti örneğini açıklamak istememizin asıl nedenlerinden biri budur. Neye ödeme yapıyorsunuz ve sizi bir nebzede olsa garanti altına alan bu bilet örneğinin içeriği nedir ?

Bu makalemizden önce şunu açıklayalım. Uçak Bileti kaç yolla satın alınabilir ?

Uçak biletinizi satın almak için acentalarımıza uğrayabilirsiniz. Uçak seyahatinizi planlamak ve satın almak yapmak için internet sitemiz üzerinden online olarak alabilirsiniz. Yine mil programlarına uygun kredi kartınız ve miliniz varsa farklı ödeme seçenekleri ile biletinizi temin edebilirsiniz. Bu yollardan ve ödeme seçeneklerinden biri ile uçağınızın biletini satın alabilirsiniz.

Şimdi gelelim bilet üzerindeki başlıkları incelemeye….

Düzenlenme Tarihi : Bu biletin acenta yada web sitesi tarafından düzenlendiği tarihi göstermektedir.

Düzenleyen : Bu bileti düzenleyen yada hangi firma üzerinden satıldığını göstermektedir.

Seri / Sıra NO : Bu bileti satan firma ve havayolları tarafından bileti temsil eden eşsiz bir numaradır.

Yolcu Adı : Bilet ile uçuş yapan kişinin adını soyadını temsil etmektedir. Muhakkak ki bu alan sizin adınız soyadınızla eşleşmelidir. Soyadınızda 2 harf farklı bile olsa uçamayacağınız belirtmek isterim. Bu yüzden biletinizi online alıyorsanız hata yapmayınız. Eğer acenta müşteri temsilcisi üzerinden satın alıyorsanız adını ve soyadınızı teyit ettirmeden bileti kestirmeyiniz.

Pasaport Alanı : Eğer yurt dışına uçuş yapacaksanız sisteme girilen ve sizin pasaportunuzu temsil eden numaradır.

Vergi no , Kimlik Numarası, Adres : Tahmin edeceğiniz gibi yine sizin bilgilerinizdir. Doldurulması zorunlu değildir ancak farklı bir durum anında size ulaşılabilmesi için doldurulmasında fayda vardır. Özellikle telefon numaranızın sisteme kayıt edilmesi önemlidir.

Pnr Numarası (Rezervasyon numarası): Pnr numarası sizin uçuşunuzu tanımlayan, sizin bilmeniz ve muhakkak kontrol etmeniz gereken alandır. Havalimanına gittiğinizde check in işlemi sırasında sizden sadece bu numarayı ve kimliğinizi isteyeceklerini belirtmeliyiz. Daha ayrıntı bilgi için : https://www.ucuyos.com/pnr-numarasi-nedir/ buraya göz atabilirsiniz.

Bilet Numarası : Bilet numarası havayollarına göre özel olarak atanır. Mesela sizler THY üzerinden uçuş yapıyorsanız bilet numaranız 235 ile başlamalıdır. Bilet numarası da muhakkak kontrol edilmesi gereken yerlerden birdir.

Fotoğrafta da göreceniz gibi en alt kısımda bulunan kısım ise sizin uçuş parkurunuzu göstermektedir. Nerden nereye hangi saatte , hangi havalimanından hangi class ile, kaç kilogram bagaj hakkı ile uçacağınızı gösterir.

Uçak bileti örneğinde de göreceğiniz gibi önemli alanlar sarı çerçeve ile gösterilmiştir.

Dikkat EDİN : Adınızın soyadınızın düzgün girildiğine, Pnr Numaranızın Boş olmadığına, Bilet Numaranızın Boş olmadığına ve en sonda bulunan NERDEN – NEREYE alanlarının doğru güzergahlar olarak belirlendiğine.

Leave a Comment