THY ile Lyon Uçak Bileti

Türkiye’nin ulusal havayolu şirketi olmasının yanında bayrak taşıyıcı firması da olan THY, sıklıkla promosyonlu uçak bileti fırsatları sunuyor. THY’nin promosyonlu uçak bileti fırsatları ile bilet satın alan yolcular THY’nin tüm özelliklerinden faydalanmakta ve her koşulmda memnun kalmaktadırlar.

LYON
Tarih sahnesinde büyük yer teşkil etmiş ve Fransa’nın en güzel şehirlerinden olan Lyon, orta Fransa’da yer alır. Lyon’un içinden Rhone ile Saone Nehirleri akmaktadır. Pekçok noktası ve eseri UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Lyon, Paris’ten sonra Fransa’nın ikinci büyük şehri olma özelliğine sahip. Eski şehir merkezi rönesans dönemine ait pekçok yapı ve eser barındırıyor. Şehrin bu kısmı olduğu gibi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Zaten Lyon hem ortaçağda, hem de rönesansta çok önemli bir şehir olduğundan, eserlerin değeri de buna bağlı olarak artmaktadır.
Şehirde Fourviere Notre Dame Basilikası, Saint-Jean Katedrali, Tinity Kilisesi, Place Bellecour görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Bunun yanında pekçok müze ve sanat galerisi de barındıran Lyon, aynı zamanda modern yüzüyle de dikkatleri üzerine çeken bir Fransız kentidir.
Lyon ayrıca Fransa’nın sanat merkezi ve avangard bir şehri olarak anılır. Resim, müzik ve tiyatro alanında son derece yenilikçi bir şehirdir. Her yıl düzenlenen festivallerle de renklenen şehir, canlı günlük yaşantısı, kültürel hayatı ve gece hayatıyla da nam salmıştır. Nehir gezintileri de, Lyon denince akla gelen gezilerdendir. Rhone ve Saone Nehirleri üzerinde hoş ve zarif teknelerle yapılan geziler, yemekli yolculuklar ya da içkilerin yudumlanıp sohbet edilen gezintiler oldukça modadır ve Lyon’a gelenlere tavsiye edilir.
Fransız mutfağı dendiğinde de Fransız şehirleri arasında Lyon’un ayrı bir önemi vardır. Orta Fransa’da yer alan Lyon şehri, birkaç yüzyıl boyunca Fransız mutfağının başkenti olarak kabul edildi. Lyon yakınlarında kaliteli üzümleri ve harika şarapları ile ünlü Beaujolais yer almaktadır. Söylendiğine göre bu şaraplarla ne yense hoş gitmektedir. Rivayetlere göre Lyon mutfağının bu kadar itibar kazanmasının nedeni bu şaraplardır. Ayrıca bu şaraplar yemeklere de katılmakta ve et yemekleri şarabın kekremsi tadı ile taçlandırılmaktadır.
Günümüzde Lyon, Fransa’nın bankacılık, ecza ve ipek üreticiliği alanlarında bir numaralı şehridir. Spor alanında da özellikle futbol takımı ile dikkatleri çeken Lyon, dünyanın en populer şehirlerinden biri ve her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.