Sigorta Nedir

sigortaSigorta nedir sorusu aslında pek çok insanın sürekli sormasına rağmen bir türlü net ve sağlıklı bir cevap alamadığı bir yazı türüdür. Bu yazı türü akabinde de kafalarda ki soru işaretleri çok daha farklı yönlere doğru ilerlemektedir. Aslında bu karmaşıklığın ardında ki en önemli etkenin birbirinden farklı sigorta çeşitlerinin olmasıdır. Bu sebepten dolayı da ilk olarak sizler için Sigorta nedir sorusunu geniş bir şekilde açıklamak isteriz. Sigorta; Kişilerin bazı şartlar altında karşılaşacakları, zarara ve gelir kaybına yol açan olayların ekonomik sonuçlarından kendilerini korumak için belli bir prim karşılığında risklerini devrettiği anlaşmadır. Bu anlaşmayı da belli başlı sigorta poliçeleri aracılığıyla çok daha rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu mümkünat dahilinde sigorta çeşitleri sayesinde kişiselleştirilmiş bir seçeneği gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Sigorta Çeşitleri

Tüm bunların yanı sıra, sigorta nedir sorusuyla birlikte mevcut sigorta çeşitlerine de değinmek isteriz. Bu çeşitleri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Kasko Sigortası
 • Yaşam Sigortası
 • Bireysel Emeklilik Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK )
 • Yıllık Hayat Sigortası
 • Seyahat Sigortası

Bu tarz sigorta çeşitleri sayesinde kendi hayatınızı ve mülklerinizi rahatlıkla garanti altına alabilir ve böylece de güven dolu bir hayatı sıkıntısızca gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden farklı sigorta çeşitleri ve poliçelerin sizlere sunmuş olduğu kampanyalardan yararlanabilmek adına mutlaka harekete geçmelisiniz. Bunun için hiçbir zaman geç olmadığını biliniz.

İnsanlar yaşantıları esnasında bir takım garantilere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç dahilinde de, firmaların sizlere sunmuş olduğu sigorta imkanlarından yararlanabilmeniz gerekmektedir. Öyle ki pek çoğumuz sigorta nedir sorusunun cevabına dair hala muallakta kalan cümleler kurabilmekteyiz. Hani anlamını bilirsiniz de bir türlü ifade edemezsiniz ya, sigorta nedir sorusu da bu tarz cevapları içerisinde fazlasıyla barındırmaktadır. Özellikle de kişisel yaşam sigortası dahilinde sizlerin ömür boyunca karşınıza çıkacak olan herhangi bir kaza ya da başka bir sıkıntı durumlarını en aza indirebilirsiniz. Sigorta nedir diye sorup bu soruyu da cevaplayacak olursak eğer; sigorta; Kişilerin bazı şartlar altında karşılaşacakları, zarara ve gelir kaybına yol açan olayların maddi zararlarından korunmak için belli bir prim karşılığında risklerini devrettiği anlaşmadır. Bu anlaşma sayesinde de hem maddi hem de manevi olarak pek çok açıdan kendinizi garanti altına alabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da sigorta ve sigorta çeşitlerini iyice değerlendirmeniz gerekmektedir.

Sigorta Çeşitleri ve Uygulanışı

 Sigorta nedir sorusuyla birlikte sigorta çeşitleri aslında pek çok yazıda da aynı şekilde karşınıza çıkmaktadır. Lakin, seçeceğiniz bir sigorta da satın alma işlemleri ile birlikte ödeme koşullarını da dikkate almanız sizler açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebepten dolayı da, aşağıdaki sigorta çeşitlerini dikkate almanız gerekmektedir;

 • Kasko Sigortası
 • Yaşam Sigortası
 • Bireysel Emeklilik Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK )
 • Yıllık Hayat Sigortası
 • Seyahat Sigortası

Günlük hayatımızda sigortlattırmak kavramının pek çok açıdan karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Özellikle de bu kavramı sigorta nedir sorusu dahilinde rahatlıkla açıklayabiliriz. Nitekim sigorta nedir sorusu da sizlerin her açıdan daha rahat bir hayat yaşayabilmeniz için oldukça gerekli cevaplandırmaları içerisinde bulundurmaktadır. Sigorta ya da sigortacılık kavramı özellikle de son 15 yıl içerisinde ülkemizde gerçekleşen doğal afetlerle çok daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Ki bu ön plan dahilinde de birbirinden farklı sigorta çeşitlerinden rahatlıkla yararlanabilme imkanını elde edebilirsiniz. Sigorta nedir cevabı ile birlikte sigorta çeşitlerini de iyi değerlendirmek gerekmektedir. Sigorta poliçeleri dahilinde elde edeceğiniz sigorta çeşitlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • Kasko Sigortası
 • Yaşam Sigortası
 • Bireysel Emeklilik Sigortası
 • Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK )
 • Yıllık Hayat Sigortası
 • Seyahat Sigortası

Sigorta Yaptırarak Hayatınızı Garanti Altına Alın

Sigorta yaptırmanın yaşamış olduğunuz hayat içerisinde çok büyük bir sorumluluk olduğunu asla ama asla göz ardı etmemelisiniz. Bu sorumluluk dahilinde de, farklı bir garanti biçimine rahatlıkla sahip olabilir ve bu sayede de, hayatınızı mümkün oldukça rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Şunu asla unutmanız gerekir ki, hayatınızı her daim belli bir sınırlar dahilinde ilerletin. Hem güven hem de kaliteyi aynı anda yaşayarak hayat tecrübenizi rahatlıkla pekiştirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken en önemli şey, sigorta ve sigorta çeşitlerine dair sağlam bir araştırma yapmak olmalıdır.