YOLCULUKLARDA KARŞIMIZA ÇIKABİLECEK EN RAHATSIZ EDİCİ 5 YOLCU TİPİ VE BUNLARLA BAŞA ÇIKABİLMENİN YOLLARI

Uçak yolculuklarında adeta başımıza gelebilecek en büyük felaket yolculuğumuz sırasında rahatsız edilmektir. Yolculuğumuz sırasında durmadan ağlayan bir bebekten, yan koltuğumuzda oturan çok konuşan hanımefendi veya beyefendiye, koltuğumuzu tekmeleyen şımarık bir çocuktan, nefesi leş gibi kokan ve koltuk kolunu işgal etmiş adama kadar bir çok rahatsız edici durumla karşılaşabiliyoruz. Sizler için bu tip durumlarla başa çıkabilmenin bir kaç formülünü derledik.

ucus_gorevlisi

İşte yolculuğunuz sırasında sizi rahatsız edebilecek 5 yolcu tipi ve bunlara karşı nasıl davranmanız gerektiğiyle ilgili ipuçları…

Koltuk Komşunuz: Uzun bir uçuştasınız ve yerel saat farkından dolayı bulunduğunuz yerde her ne kadar akşam saatleri olsa da sizin uyku saatiniz çoktan geçmiş durumda. O anda yolculuğunuzun bir an önce bitmesini ve otelinize gidip uyumayı hayal ediyorsunuz ama çok sosyal bir koltuk komşunuz var ve sohbet etmek istiyor. Aslında buna pek fazla sohbet etmek denemez. Sadece konuşmak istiyor ve sizin de onu dinlemenizi. Okul hayatından iş yerinde yaşadığı problemlere hatta özel hayatına kadar anlatacak o kadar çok şeyi var ki. Sizin de en az o kadar uykunuz. Uçarken başınıza gelebilecek en kötü durumlardan birisi düşük çeneli koltuk komşusudur.

Bunun için çözümümüz ise şu şekilde: Hiç vakit kaybetmeden gürültü önleyici kulaklığımıza başvuruyoruz. Yaşamımız için su ne kadar gerekliyse, bu kulaklıklar da yolculuğumuz için bir o kadar gerekli. Hatta mümkünse niyetimizi daha çok belli eden daha büyük ve gösterişli kulaklıklar kullanmak daha faydalı olabiliyor. Hiç bir şey dinlemesekte kulaklıklarımızı taktığımızda komşumuza gerekli mesajı vermiş oluyoruz ve bir süre sonra konuşmayı kesiyor. Alternatif olarak “Kapa çeneni” lafı da fazlasıyla onu dinlemek istemediğimizi belirtse de her zaman kibar olmamızda fayda var. Güzel bir dille durumumuzu anlatıp ondan susmasını rica edebiliriz.

Durmadan Ağlayan Bebek: Bu durumun aklımıza gelmesi bile bizi kim bilir kaç kez yaşadığımız kötü anılarımıza götürüyor. Kim bilir kaç kez bekleme salonunda uçuş saatimizin gelmesini beklerken ağlayan bir bebek duyduğumuzda aynı uçakta olmamak için dualar ettik. Artık şans mıdır yoksa tesadüf mü bilinmez ama o bebek hep bizim bulunduğumuz uçağa biner. Daha neler bir de yanımızdaki hanımefendinin kucağında. Bu durumlarda sık sık “Neden Ben” sorusunu sorarız kendimize.

Bu durum, çözümü en zor olan durumlardan birisidir. Sonuç olarak durmadan ağlaması onun suçu değil. Bu durumda sürekli onunla ilgilenmek zorunda olan annesi, babası veya bakıcısının yerine kendimizi koyup empati yoluyla biraz içimizi rahatlatabiliriz. Sonuç olarak bu yolculuk nasıl olsa bitecek. Ama yine de en güzel çözüm etkili bir uyku ilacı alarak dakikalar içerisinde uykuya dalmaktır.

ucusda_agiz_kokusu

Ağız Kokusu: Uçak yolculuğumuzda karşılaşabileceğimiz en zor durumlardan birisidir. Hemen yanımızda oturan şahsın ağız kokusu zaten koridoru sarmış durumda. Üstüne üstlük yan yana oturuyorsunuz. Bu durumdan kurtulmak biraz beceri işidir. Ama eğer yapmazsanız bitmeyen bir uçuş tecrübesine hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü zaman asla ilerlemez.

Bu durumla başa çıkabilmek için gereken tek malzeme keskin nane kokulu bir sakızdır. Yanımızda oturan beyefendi veya hanımefendiyle havadan sudan sohbet etmeye başlıyoruz. Çok gecikmeden konuyu yeni çıkan diş macunlarının geçmişe göre ne kadar farklı olduklarından bahsederek konuya giriyoruz. Mentollü gargaraların ağızda bıraktığı tat ile konuya devam ederek komşumuza durumu hissettiriyoruz ve çok geç kalmadan yanımızda bulunan keskin nane aromalı sakızlardan bir tane ikram ediyoruz. Bu konuşmanın ardından bu ikramımızı geri çevirmesi neredeyse imkaansız diyebiliriz. Eğer yanınızda naneli bir sakız yoksa kabin görevlisinin gelip sizi First Class’a geçirmesi için dua etmeye başlayabilirsiniz.

uzun_ucus

Eğlenceli Bekarlığa Veda Partileri: Söylemesi bile hoş. ’Bekarlığa veda PARTİSİ’ Bu durum bir arkadaş grubundan bir bireyin evlenmeye karar vermesinin ardından en yakın arkadaşları ile beraber son bir tatil yapma anlayışıdır. Bu tatili birbirleriyle beraber geçirebilecekleri en son ve en eğlenceli olay olarak düşünürler ve henüz yola çıkmadan, yanlarında kibrit yaksanız alev alacak hale gelene kadar içme aktivitesiyle başlatırlar. Aldıkları alkolün de etkisiyle ardı arkası gelmeyen, aslında çok kötü olan fakat kendileri eğleniyor diye etraftakilerin de eğleneceklerini düşünerek yaptıkları esprilere kahkahalarla gülerler. Kısacası etrafa rahatsızlık saçar bu eğlenceli arkadaş grubu.

Bu durumdan kurtulabilmek gerçekten çok zordur. Yapmamız gereken gerçekten eğleniyormuş gibi davranmaktır. Damat adayına evleneceği kişinin kendisini tercih ettiği için çok şanslı olduğunu söylemekte işe yarayabilir. Yapmanız gereken tek şey ekibin dikkatini başka yere yöneltmesinden doğan ilk fırsatta uyuma taklidi yapmak olabilir. Bu grubu gördüğünüz anda dikkatlerini kabin görevlilerine çevirmeleri için dua edebilirsiniz.

ucus_stressi

Telefonlarından Bir An Olsun Kopamayanlar: Dünya yansa bu arkadaşların umrunda değildir. Akıllı telefonlar bu kişilerin artık adeta birer parçası olmuşlardır ve asla ayrılamazlar. Kabin görevlisi her ne kadar uyarılarda bulunsa da bu kişiler bu duruma pek aldırmayıp görevli dikkatini başka bir şeye verdiği anda telefonlarına sarılırlar. Çünkü onca kişinin hayatından daha önemli olan şeyler vardır. Örneğin uçuş sırasında fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmak veya her an duygu ve düşüncelerini yine sosyal medyada aktarmak.

Bu kişilerle başa çıkabilmenin tek bir yolu vardır. Güzel bir dille telefonlarını kapatmalarını rica edip kapatana kadar gözlerinin içine bakabilirsiniz. Gözlerine bakmanızın sebebi, bu kişilerin gözlerini pek fazla telefonlarından ayırmamasından dolayı dışarıdan gelen tepkileri kavrayabilme sürelerinin biraz uzun olmasından kaynaklanır. Siz bu durumlarda asla bir ricada bulunup başınızı çevirmeyin. İstediğiniz şeyi yapması gerektiğini idrak etmesini başarabilirseniz kendilerini telefonlarını kapatmak zorunda hissederler.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Nuece Sarıaltun on 28 Mart 2015 at 10:00

    Daha önce yaptığım birkaç seyahatte bazı yolcular yüzünden bazı sorunlar yaşamıştım. Böyle yolcularla aynı uçakta seyahat yapmak çok zor oluyordu. Bir gün bilet bakarken sitenizde yolculuklarla karşımıza çıkabilecek en rahatsız edici 5 yolculuk tipi ve bunlarla başa çıkabilme konulu yazınızı gördüm. Artık bu konuda bilgi sahibi oldum sayenizde. Teşekkür ederim.

  2. Safa Ahmet Baydar on 9 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçak yolculuklarımda genellikle yanımda oturan bireyin sunduğu ufak tefek rahatsızlıklar yolculuk bitene kadar işkence haline geliyor. İnternet üzerinden uçak bileti satın alma noktasında başvurduğum rastlantı sonucu bu sitede bu konuya yer verilmesi beni oldukça rahatlattı. Çözüm bulmakta gerçekten zorlanıyor, konforlu yolcuğu çile şeklinde gerçekleştiriyordum. Sunulan bilgiler oldukça yön verici

Leave a Comment