Ücretsiz konaklamak mümkün mü ?

Seyahat masrafları her sene ailelerden belirli bir bütçe ayırmalarını zorunlu kılmaktadır. Bu bütçeler konaklama ve seyahat gibi belli başlı prensiplerin bir arada bulunması ile ortaya çıkmaktadır. Bu masraflar ile tatiller büyük bir yük haline gelebilmektedir. Hatta aileler belirli süre önceden bilet ya da rezervasyonları yaparak seyahati daha ucuz bir hale getirmeye çalışmaktadır. Peki çoğu kimsenin bilemdiği ücretsiz konakla imkanını size anlatsak? Böyle bir durumun varlığı çoğu kimse tarafından bilinmemektedir. Gerekli araştırmaların yapılmasıyla ortaya çıkan bu yöntemler büyük bir kesim tarafından ilgi görmektedir. Özellikle öğrencilerin büyük işine yarayacak bu yöntemler hakkında size kısaca bilgilendirme yapılacaktır.

BEDAVA MİSAFİRLİK

Bedava bir şekilde seyahat ettiğiniz yerlerde konaklamanızı sağlayan sistemler dünyanın pek çok ülkesinde bilinmektedir. Ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan bu sistemler hakkında yeterli bir bilgilendirme yapılmalıdır. Bu sistemlerden bir tanesi olan Couchsurfing Türk kültürüne en yakın olan konaklama şeklidir. Misafirlik sisteminin vücut bulmuş halidir. Bir internet sitesinde bulunan misafir ve ev sahibi arasında bağlantı kurulmasını sağlamaktadır. Konaklamaya vereceğiniz ücretin seyahat listenizden silmek istiyorsanız böyle bir sistemi kullanarak yeni arkadaşlıklar edinme şansı bile bulabilirsiniz. Couchsurfing için gideceğiniz yeri belirterek bedava tatil yapma imkanı kazanabilirsiniz. Bu yöntemin güvenilirliği konusunda şüphe duyabilirsiniz. Sonuçta tanımadığınız bir ülkede tanımadığınız bir ailenin misafirliğinde bulunmaktasınız. Bunun için ilk düşüneceğiniz şey bu ailelerin gönüllü olarak bu siteye misafir kabul edeceklerini belirtmeleridir. Gönüllülük esasına dayandığı için fazla korkulacak bir durum ortaya çıkmamaktadır. Ayrıca sizden önce giden misafir kişiler bu evlere kendi kaldıkları süre boyu yaşanalar hakkında yorumlar bırakabilmektedirler. Bu yorumlamalara bakarak aileler ve evler hakkında bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu şekilde seçimlerinizi geniş tutma şansına da sahipsiniz. Bu sisteme bizler de ev sahipliği yapmak için üye olabiliriz. Evinizi belirli zamanlar için misafirlere açmak kültürümüzde en çok bulunan özelliklerden bir tanesidir.

bedava_konaklamaSistem sizlere sadece kalacak yer ayarlamaktadır. Diğer ihtiyaçlarınız için kalacağınız yere güvenmek ya da bir beklentiye girmek yanlış bir hareket olmaktadır. Bu bir şans işidir. Çünkü kalacağınız aile sizlere kendi çocukları gibi kol kanat gerebilir ya da bu durumu çabucak bitirmek için hoş davranmayabilir. Tamamen bu durum şansa bağlı olarak değişmektedir. Sistemin bu kazançlarıdil öğrenmek isteyen ya da yurtdışında çalışmak isteyen bireylere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Ev sahiplerinin hoşgörülü olması bu tatilinizi enfes bir hale getirmektedir.

Hem konaklama hem de arkadaşlık kurma gibi bir düşünceniz varsa size başka bir sistem önerebiliriz. Bu sistem The Hospitality Club olarak bilinmektedir. Site ismi olarak kullanılan bu sistem ile yine konaklama masrafınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Ve bunun yanında güzel arkadaşlıklara imza atarak tatilinizin eğlencesini daha çok artırabilirsiniz. Arkadaşlarınızla güzel vakit geçirmenin yanında bir de konaklama masrafından kurtulmak seyahat masrafınızı neredeyse yarı yarıya düşürecektir.

Bu sistemlerin en güzel yönü karşılıklı zorunluluğun bulunmamasıdır. Bu strestsiz bir tatilin kapılarını sizlere açmaktadır. Daha çok kişiye ulaşan Couchsurfing tatil seçeneğiniz için ilk düşüneceğiniz sistemden bir tanesi olabilir. Bu sistemi kullanmanın kolaylığı da kullanıcıların artmasını sağlayan diğer bir etmendir. Bedava tatilin ve yurt dışı güzelliklerinin tadına varmak bu kadar kolayken neden evinizde oturmak isteyeceksiniz? Bu sistemlerin ilgi çekici özellikleri ile tatil masraflarınızın yanında kültürel gelişiminizi arttıracak bir diğer yol bulabilirsiniz. Tatil konaklama masrafı ödemekten vazgeçmek için bu iki sistemden birini kullanabilirsiniz.

 

Posted in

admin

2 Comments

  1. Eliz Okkaya on 18 Mayıs 2015 at 09:00

    Aktarmalı yolculuğumuz için ucuz uçak bileti bulduk. Aktarma sırasında hava şartları nedeniyle 2. yolculuğumuz ertelendi. Konaklayacak yere ihtiyacımız vardı. Kalacak yer ararken firmanın konaklama yeri olduğunu öğrendik. Biz ayrı bir ücret öderiz diye düşünürken yolcuları mağdur etmemek adına ücretsiz böyle bir hizmet olduğunu öğrendik. Geçirdiğimiz ne keyifli yolculuklardan biriydi.

  2. S.Kaancan Kişial on 19 Mayıs 2015 at 09:00

    Sitenizden bu yılki tatil planım için uçak biletleri ve otel seçeneğini araştırırken ücretsiz konaklamak mümkünmü yaznızı okudum. Daha önce hiç duymadığım bir yöntemden bahsetmişsiniz. Birinin evine misafir olarak gitmek, daha önce hiç düşünmediğim bir yöntemdi. Bu yöntemi de değerlendireceğim. Tatilciler için faydalı olan böyle bir bilgiye sitenizde yer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Leave a Comment