Uçakta Yangın Çıkarsa Yapılacaklar

Araştırmalara göre, bindiğimiz uçağın kaza yapma olasılığı on bir milyonda birdir. Bugünkü yazımızda çok nadir rastlanan uçakta yangın çıkması durumunda neler yapılabileceğini anlatacağız.Uçakta yangın çıkarsa yapılacaklar nelerdir? Yolcular olası bir yangın durumunda nasıl davranmalıdırlar?

Uçakta Yangın Çıkarsa Yapılacaklar

Vücudunuzu koruyun: Eğer zamanınız elveriyorsa, uçak kaza inişine hazırlandığı sırada vücudunuzun açık alanlarının korunması için önlemler alın. Eğer yanınızda ceket ve şapka varsa acilen onları üzerinize giyinin. Kadınlar naylon çoraplarını çıkarmalıdır. Bu tür ince çoraplar ağır cilt yanıklarına neden olabilir.

 Dumandan korunun: Dumanı asla yutmayın. Toksik olabileceğinden mümkün olduğunca dumanla az nefes alın. Duman çoğunlukla salonun üst bölümlerine biriktiğinden aşağıya eğilin. Başınızı hareket ederken önünüzü görebileceğiniz şekilde tutun. Hızlı hareket edin. Kaza çıkışlarını gözden geçirip akılda tutmaya çalışın böylece salonda duman olduğunda çıkışları kolayca bulursunuz. Uçak durduktan sonra koltukta oturmayın, küçük yangın belirtileri olsa bile çıkışa doğru hareket edin. Eğer çıkmak istediğiniz çıkış kapısında izdiham varsa, diğer çıkışa gidin. Sıraların arası dolmuşsa koltuğun üzerinden geçin.

 Hostesin talimatlarına uyun: Salonda duman olduğu için çıkışları göremiyorsanız hosteslerin verdiği talimatları dinleyin ve onlara uyun. Talimatların duyulduğu yönde hareket edin. Çıkış tam açılmadıysa acele açmaya çalışmayın. Alışmış tekerlek gibi küçük yangınların önünü havalimanının yangın takımı alabilir. Bu durumda yolcuların tahliye için serbest şekilde kaza çıkışlarını açması tavsiye edilmez. Sadece hosteslerin kaza çıkışlarını açmaya çalıştıklarını gördüğünüzde hareket edin.

Kaza çıkışını açmadan önce dikkat edin: Eğer kabinin üzerinde güçlü yangın varsa ve duman tüm kabinin üzerine yayılmışsa, gecikmeden en yakın kaza çıkışına doğru hareket edip onu açmaya çalışın. Bundan önce kapıda olan göstergeye bakıp çıkışın hemen arkasında yangının olup olmadığını anlamaya çalışın. Eğer dışarıda yangın varsa, kapıyı açmayın. Çünkü açık kapıdan içeriye zehirli gaz girebilir. Bazı tip uçakların kapılarının kapanması çok zor olur. Ama bazı durumlarda dışarıda yangın olmasına rağmen kaza çıkışlarının açılması kaçınılmazdır. Bu özellikle acil tahliye durumunda gerekir. En iyisi uçağa bindikten sonra kaza çıkışlarına kadar karşınızda ve arkanızda olan koltuk sıralarını sayın. Böylece duman olduğunda bu çıkışları kolayca bulabileceksiniz.

Uçağın kabininin dışına çıktıktan sonra diğer yolculara yardım edip onların tahliyesinde gereken desteği gösterin. Yakında yakıt olacağını dikkate alarak kesinlikle sigara içmeyin.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Nüvit Yavaşer on 27 Mart 2015 at 22:00

    Uzun süredir düşünüyordum uçakta yangın çıkarsa napılır, nasıl kurtulunur diye. Her uçuşta düşünürdüm. Yine bir seyahat etmek için bilet ararken uçakta yangın çıkarsa yapılacaklar adlı başlık dikkatimi çekti. Okudum ve bu konuda sizin sayenizde bilinçlendim. Artık öyle bir soru takılmıyor aklıma. Gönül rahatlığı ile seyahat etmenin tadını çıkarıyorum. Hizmetlerinizden çok memnunum.

  2. Gülten Güdücü on 16 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçak yolculuğumda yangın çıkma ihtimalinden korkuyordum. Seyahatimden önce sitenizde yangınla ilgili okuduğum yazıda uçaklarda yangın çıkma olasılığının düşük olduğunu, olası bir durumda öncelikle yangın anında, uçak acil inişini tamamlayana kadar vücuttaki açık alanları kapatmamız gerektiğini, içerideki dumanı yutmayıp, hosteslerin uyarılarına kulak verip, kaza çıkış kapılarına yönelmemiz gerektiğini öğrendim ve rahatladım.

Leave a Comment