Uçakta Uyulmayan kurallara para cezası geliyor

Son zamanlarda ‘kural tanımaz yolcu’ olarak nitelendirilen yolcular uçakta sigara ve alkol kullanan yolculardır. Uçakta sigara ve alkol kullanan yolcular için 1.000 lira para cezası yaptırımı uygulanacak. Pilotları zora sokan ve uçaktaki yolcuların can güvenliğini tehlikeye atan uçaklara lazer tutan kişilere ise 10.000 lira para cezası uygulanacak. Yeni uygulanacak bu yönetmelik ise 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Uçakta ısrarla telefonunu kapatmayan yolculara hepimiz rastlamışızdır. Aynı zamanda yüksek ses ile diğer yolculara rahatsızlık veren yolculara da rastlamışsınızdır. Bu kişiler uçuş sırasında bu tip davranışlar sergiliyorlarsa inişten sonra kolluk kuvvetlerine teslim edilirler eğer uçak kalkmadıysa bu yolcular uçaktan indirilir. Yeni yönetmeliğe göre bu kişilerin sadece uçaktan indirilmesi değil aynı zamanda para cezasına tabi tutulmalarına da karar verildi.

Taksitle ödeme seçenekleri

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ‘ne şikâyet edilen bu yolcular eğer belirlenen tarihte cezalarını ödemezlerse para cezaları üzerine ek olarak 5 bin Türk lirası ilave edilir ve toplam kazancı ödemeye tabi tutulurlar. Ayrıca aynı davranışı tekrarlayan kişilere birden fazla idari ceza uygulanabilecek. Ekonomik durumu bu parayı tek seferde ödeyeme el verişli olmayan kişilere ise taksitlendirme yapılacak.

Havayollarının sorumlulukları

30 yıldır yürütülen Türk Sivil Havacılık Kanunu 1983 yılından bu yana uygulanmaktadır. Fakat kanunlar çoğu suçlara cevap oluşturmamaktadır. Her zaman yolcuların haklarını koruyamayan kanunlar ikinci düzenlemelerle ayakta tutulmaktadır. 1 Ocak 2012’den itibaren yürürlükte olan “Havayolu ile Seyahat Eden Yolcuların Haklarına Dair Yönetmelik” birçok yolcu hakkını korumaktadır. Bu yönetmelik yolcuların en büyük sorunları arasında olan sefer iptali, rötarları ve uçağa alınmama durumlarında yolcuların hakkını savunmaktadır.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Ahmet Polat Aklar Çörekçi on 24 Nisan 2015 at 09:00

    Sitenizde uçakta uyulmayan kurallara para cezası geliyor başlıklı yazıyı okuyunca bir rahatlık hissettim. Çünkü bazı yolcular kurallara uymadığı için hiç iyi geçmeyen uçak yolculuklarım oldu. Ama bundan sonra rahatsızlık hissedeceği bir problemle karşılaşmamayı ümit ediyorum. Bilgilerinizi paylaştığı için teşekkür ederim. Çok yönlü bir wep siteniz var. Memnun kalmamak elde değil.

  2. Abdulhalim Guguk on 30 Mayıs 2015 at 09:00

    Toplum olarak kuralları biraz geride bırakma alışkanlıklarımız nedeniyle gerçekleştirdiğimiz yolculukların konforunu yok etmekteyiz. Uygun uçak bileti satın aldığım bu siteyi her ziyaret ettiğimde yeni bilgilerle kendimi yenilemekteyim. Bu yeni bilgilerden biri olan uçakta uyulmayan kuralarla para cezası geliyor başlığı oldukça gerekli ve uyarıcı bir bilgi konumunda müşterilerine sorunsuzca sunulmuş.

Leave a Comment