Uçakta Uyulması Gereken Kurallar

Uçakta uyulması gereken kurallar yolculuğun güven içerisinde geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Yolcunun uçakta davranışları diğer yolculara, bagaj, uçağa veya uçağın kadrosuna tehlike oluşturmamalıdır. Yolcunun uçak personelinin hizmeti görevlerini yerine getirmelerini engelleme hakkı yoktur ve uçuş güvenliğinin teminatı, yolcuların verimli ve rahat seyahati için uçak kaptan pilotunun ve mürettebat üyelerinin talimatlarını yerine getirmelidir. Diğer yolcuların itirazına sebep olan veya olabilecek davranışından vazgeçilmelidir.

Uçakta Uyulması Gereken Başlıca Kurallar

Uçuş güvenliğinin sağlanması için uçağın salonunda elektronik cihazların, cep telefonlarının, dizüstü bilgisayarların, taşınabilir müzik çalarların, radyo cihazlarının, CD çalarların, uzaktan kumandası olan oyuncakların, taşınabilir telsizlerin ve benzeri cihazların kullanılmaması gerekir.

Uçakta yolcunun alkol veya benzeri maddenin etkisi ile sarhoşluk durumunda olma hakkı yoktur, sonuçta diğer yolcular, eşyalar, uçak veya personeli için tehlike oluşabilir. Alkollü içkilerin tüketimine uçakta sadece taşıyıcı firmanın önerdiği miktarda, hizmet sınıfına uygun olarak izin verilir.

Havayolu şirketi uçakta sigara içmeyi yasaklama hakkına sahiptir. Bazı durumlarda hava yolu şirketleri uçakta özel cihazlarla donatılmış yerlerde sigara içmeye izin verebilir.

Kurallara Uymayan Yolculara Uygulanan Yaptırımlar

Yolcu yukarıda belirtilen kurallara uymadığı takdirde uçak personeli bu davranışın önlenmesi amacıyla gerekli gördüğü ve durumun gerektirdiği tedbirlere başvurma hakkına sahiptir. Söz konusu önlemler aşağıdakileri içerebilir:
– yolcunun uçak salonunda hareketinin kısıtlanması;
– yolcunun uçaktan indirilmesi;
– yolcunun taşınmanın istenilen noktasında uçağa alınmasından vazgeçilmesi;
– ceza tedbirlerinin uygulanması amacıyla yolcunun yerel birimlere devredilmesi.

 Yolcunun uçakta uyulması gereken kurallara uymadığı takdirde havayolu firması bu yolcunun sonraki taşımasından vazgeçmek ve ona karşı idari ve medeni hukuk önlemlerini uygulamak hakkına sahiptir. Ayrıca eğer yolcunun davranışı sonucunda havayolu şirketi ek maliyetlere neden olan bazı tedbirler uygulamaya mecbur kalırsa, yolcu taşıyıcının bu masraflarını ödemek zorunda kalabilir.

Uçak yolculuğunun güvenliği açısından tüm yolcuların uçakta uyulması gereken davranış kurallarını mutlaka dikkate almaları gerekir.


Aklınıza Takılanları Bize Sorun !

Diğer Yardım Konuları

Sizde Yorumlarla Katkıda bulunun.

Uçak Yolculuğu Bebeklere Zarar Verir mi?

Bugünkü yazımızda çocuklarla uçak yolculuğunu yapmak isteyen ebeveynlere yardımcı olmak amacıyla bazı ipuçlarına yer vereceğiz. Sitemizde genel bilgiye yer veriyoruz. Bu bilgiler yön ve havayolu şirketlerine bağlı olarak değişebilir. Vizelerin son kuralları, sınırların geçilmesi ve bagaj taşıma koşullarını kesinleştirmek için ilgili resmi kurumlara başvurmanız rica olunur.

Çocuklarla uçak yolculuğu genel kuralları
– 12 yaş altı çocuklar yetişkinler eşliğinde veya yalnız uçak yolculuğu yapabilirler. Ayrıca, havayolu şirketi tarafından belirlenen indirimli çocuk tarifesinden kullanma şansı de mevcuttur.

– 8 yaş altındaki eşlik edilmeyen çocuklar yolcular için öngörülen normal uçak biletinin tamamını ödemelidirler.

– 8-12 yaşlar arası yetişkinler tarafından eşlik edilmeyen çocuklara yetişkinler için standart normal tarifenin % 50’si ödenecek.

– Normal veya indirimli bilet fiyatının yarısı ödenmiş her bir çocuk için, yaşa bağlı olmadan, yetişkin yolcular gibi ayrı koltuk ve ücretsiz bagaj normuna uygun bagaj taşınması hakkı verilir. Ağırlık ücretsiz bagaj normunu geçerse uygun bagaj tarifesine göre ödeme alınır.

– Normal veya indirimli fiyatın % 10’u ödenmiş çocuklara ücretsiz bagaj hakkı verilmez.

– 2 yaşın altında olan bebekler yanlarında büyükler olmadan uçak salonuna alınmazlar.

– 2 yaşın altında oturacak ayrı koltuğu olmayan ve yetişkin yolcu tarafından eşlik edilen bebeğin yolculuğu sırasında mevcut tarifin uygulamasında özel şartlar yer almıyorsa, genellikle uygun standart tarifin % 10’u ödenir.

– 2 yaşın altında oturacak koltuğu olan çocuk için eşlik eden yetişkinlerin tarifesi uygulanmasına izin veriyorsa indirim sunulabilir. Havayolundan uygun yolcu bebek için beşik koltuğu veya bebekler için tasarlanmış set alabilirsiniz. Bu konuda uçuş kaydı yaparken havayolu temsilcilerini bilgilendirmek gerekir.

– 2 yaşın altında iki veya daha fazla çocuğa eşlik eden yetişkinlerin tarifesinde özel şartlar mevcut değilse, ücretin % 50’si karşılanır.

Çocukların yalnız uçak yolculuğu kuralları
Her havayolu şirketinin eşlik edilmeyen çocuklara ilişkin ayrı kuralları mevcuttur. Havayolu sorumluluğu altında çocukların taşınması koşulları:
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun yalnız uçuşuna dair bildiriyi imzalar ve çocuklar hakkında geniş bilgi yer alan anketi doldurur. Bu tür anketin doldurulması çocuğun 13 yaş altı olduğu durumlarda zorunludur;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun uçuşunun ücretini öderler;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun kayıttan geçmesi için zamanında havaalanına getirirler ve uçak kalkana kadar havaalanında beklerler;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri uçak yere inmeden önce çocuğu karşılamak için havaalanına gitmelidirler;
– Havayolu şirketinin sorumluluğu ile yolculuk yapan çocuklar uçak indikten sonra hedef merkezde karşılanmazlarsa veya karşılayan kişi anket verilerinde belirtilen kişi olmazsa çocuğun ebeveynleri veya yasal temsilcileri geriye dönüş uçuşunun ücretini ödemelidirler.

Bugünkü yazımızda havayolu şirketleri tarafından uygulanan genel çocuklarla uçak yolculuğu kurallarına yer verdik. Buradaki bilgiler havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilirler. Bu yüzden yolculuk yapmadan önce uygulanan kurallarla ilgili son bilgileri kesinleştirmenizi öneririz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Şafak Pakdil on 14 Mayıs 2015 at 21:00

    Site olarak farkınızı her zaman ortaya koyuyorsunuz. Uçakta uyulması gereken kurallar bölümünü okudum ve çok takdir ettim. Yolcuların birbirini rahatsız etmemesi, yolcu güvenliği, uçak personeli güvenliği ve uçağın güvenliği açısından çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Kimse kimsenin güvenliğini tehlikeye atamaz. Umarım tüm yolcular bu sayfanızdaki bilgileri okur ve uygular.

  2. Olgun Dadalıoğlu on 22 Mayıs 2015 at 21:00

    Şu zamana kadar bu siteden internet yoluyla ucuza aldığım hiçbir biletimde sıkıntı çıkmadı. Başlarda uçağa bine kadar biletimle ilgili sorun yaşarım diye düşünürken artık o duygudan eser kalmadı. Uçakta uyulması gereken kurallara da uyunca sıkıntısız bir uçuş yaşıyorum. Uçağın iniş ve kalkış esnasında koltuğumu dik konuma getiriyorum kemerimi bağlıyorum yerimden kalmıyorum cep telefonumu uçaktan inene kadar açmıyorum.

Leave a Comment