Uçakta Taşınması Yasak Eşyalar

Uçakta taşınması yasak olan eşyalar ile ilgili sitemizde genel bilgi yer alıyor. Buradaki koşulların yön ve hava yolu şirketlerine göre değişiklik göstermesi söz konusudur. Bagaj taşıma ile ilgili son koşulları netleştirmek için ilgili kurumlara başvurmanız tavsiye olunur.

Uçakta risk grubu eşyaların taşınması

Yolcu havayolları şirketini tehlikeli eşyanın taşınması gerektiğine dair bu eşyaların yükün havaalanına girişinden 48 saat öncesinden geç olmamak şartıyla haberdar etmelidir. Tehlikeli eşyaların taşınması sadece havayolu yönetiminin izni ile kabul edilir. Bu durumda izin almak için özel başvuru dilekçesi gereklidir. Riskli eşya taşıma için teslim alındığında taşıyıcının tehlikeli yük taşımasına ilişkin tüm taleplerini yerine getirmek gerekir; uygun etiketleme, paketleme, dokümantasyon, taşınmanın güvenliğinin sağlanması gibi.

 Riskli eşyaların ambalajı yürürlükteki standartlara uymalıdır. Risk grubu eşyaları diğer yüklerden ayrı olarak paketlenip taşınır. Güvenli bir şekilde taşınması için taşıyıcı sabitleyici ve yangın söndürücü maddeler ve başka malzemeleri sunmalıdır. İçerisinde zehirli maddeler, sıkıştırılmış ve sıvı gazlar olan koliler, bavullar, balonlar ve diğer eşyalar mühürlenir ve üzerinde veya ambalajda özel etiketi ile işaretlenir. Eşya faturasında yolcu yükün risk kategorisini not etmeli, özel kurallarda belirtilen durumlarda ise taşınma izinleri sunmalıdır.

Yükün riskli olup olmadığına dair tereddüt oluşursa, gönderen kişi taşıyıcı şirket yöneticisinin imzaladığı, eşyanın karakterini ve özelliklerini tarif ederek, tehlikeli yükler arasına olup olmadığını doğrulayan belge sunmalıdır. Riskli eşya havaalanına taşıyıcı tarafından belirlenen zamanda dahil edilir. Taşınan eşyanın net ağırlığının gösterilmesinin sorumluluğu gönderen kişinin üzerindedir, bundan dolayı özel riskli eşyaların taşınması için kayıt sırasında taşıyıcı tarafından ağırlığı kontrol edilmez. Taşıyıcı gönderen kişinin katılımıyla ayrı ayrı bölümlerin ağırlığını kontrol etme hakkına sahiptir. Eğer eşyaların ağırlığının gönderen şahsın etikette belirttiği kilolardan farklı olduğu ortaya çıkarsa, bu durumda bu eşya partisinin taşınması kabul edilmez.

Ayrıca taşınma sırasında eşyanın sorunlu olduğu veya konteynerde ya da kolilemesinde yanlışlıklar tespit edilirse eşyalar uçaktan indirilebilir. Transit uçuşlarda riskli eşyaların taşınma için kabulü kesinlikle yasaktır. Eşyaların belirlenmiş vakitte taşınmaması durumunda, havacılık firmasının yöneticisi yerel yönetimlere riskli yükün kabul eden kişiye ulaştırılması konusunda yardım istemek için başvurabilir.

Uçakta taşınması yasak eşyalar:
– radyoaktif maddeler
– gazlar
– patlayıcı maddeler
– fişek
– zehir
– paslanma eğilimli maddeler
– mıknatıslar

Bagaja verilmesine izin verilen, ama kesin olarak kabinde taşınması yasaklanan eşyalar:
– soğuk silah
– ateşli silah

El bagajında taşınması yasak eşyalar ve ürünler:
– Parfümler, losyonlar, maskaralar, yağlar ve kremler
– Şurup, su ve alkollü içki gibi sıvılar
– Macun kıvamında olan eşyalar, örneğin diş macunu
– Katı olmayan gıdalar, yoğurt ve reçel gibi
– Şampuanlar, lens sıvıları gibi maddeler

 Bu tür kısıtlamalarla ilgili istisnalar ise ilaçlar ve bebek mamaları gibi maddelerdir. Bu tür maddelerin taşınması için bazı formaliteler talep edilebilir. Ayrıca uçakta taşınması yasak olan eşyalar arasında gümrüksüz mağazalardan alınan ürünler varsa bu ürünler belgelendirilerek uçakta taşınabilmektedir.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Ecem Hatice Akova on 8 Mayıs 2015 at 09:00

    Yanıma ne tür eşyaları alabileceğimi bilmiyordum ve tereddüt ediyordum.Ama sizin sitenizde uçakta taşınması yasak eşyalar ile ilgili yazınızı gördüğümde dikkatle okudum ve hangi eşyaların taşınıp taşınmayacağını öğrendiğim için valiz hazırlarken bu yazıdan yardım aldım ve havalimanında hiçbir sorunla karşılaşmadan sorunsuz bir yolculuk yaptım. Hizmetlerini devamını dilerim.Çok teşekkür ederim.

  2. Şaziye Kabukçu on 29 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçakta taşınması yasak eşyalar ile ilgili yazınızı daha önce okumamıştım. Son uçak yolculuğumda görevliler tarafından çantamda bulunan parfüm, diş macunu, şampuan, kremlerim çöpe atıldı. Çok üzüldüm. Seyahate gittiğim şehirde hepsini yeniden almak zorunda kaldım. Herkese burdan uçağa binmeden önce bu yazıyı okumalarını tavsiye ederim. Keşke ben daha önce okusaydım.

Leave a Comment