Uçakta Dinç Kalmanın Yolları

Uzun uçak yolculuğu sırasında kendini iyi hissetmek ve yolculuğunun rahat geçmesini isteyenler için bu yazımızda uçakta dinç kalmanın yollarından bahsetmek istiyoruz.

Uçakta Dinç Kalmanın Yolları

Nemsiz ortam

Uçak kabinde bulunan hava dışarıdakine kıyasla nem açısından oldukça düşüktür. Kabindeki bu nemsiz hava burun, gözler ve boğazda kuruluk ortaya çıkarabilir. Bol bol su ya da meyve suları içmek bu kuruluğu azaltmanın mükemmel yoludur. Uçuş sırasında bazı içeceklerin tüketilmesi önerilmez; Alkol, kahve ve çay gibi içecekler vücudu susuzlaştırırlar. Ayrıca, bu içecekler kalp çarpıntısına da neden olarak uçuş korkusu olanlar için rahatsız bir durum oluştururlar. Bu yüzden uçak yolculuğunuz sırasında çay ve kahve gibi içecekleri tüketmeniz pek önerilmez. Göz rahatsızlığı bulunanlar lens yerine gözlük kullanmalıdırlar, çünkü lensler gözleri kurutabilirler. Cildi nemli tutmak uçuş sırasında ya da uçuştan önce yapılabilecek iyi fikirler arasındadır. yanınızda nemlendirici ve dudaklarınız için nemlendirici bulundurmanız önerilir.

 Ne yemeli & ne içmeli

Uçak yolculuğunuz sırasında hafif yiyecekler tüketmeniz önerilir. Uçaktan önce ve uçuş sırasında hafif ve dengeli yiyeceklerle beslenmek yolculuğu rahat geçirmenize yardımcı olacaktır. Süt ürünleri, az tuzlu, az şekerli yiyecekler, ekmek ve meyve tüketilebilir. Mide rahatsızlığına yol açabilecek besinlerden ve özellikle de fasulye gibi baklagillerden uzak durmanız gerekir. Ayrıca kabak veya bira da gaz yapacağından tüketilmemelidir.

 Kan dolaşımı & esneme

Uçak yolculuğu boyunca hareketsiz oturmak kan dolaşımını, kasları ve kabin etkinliğini etkileyecektir. Bu sırada ayakların şişmesi neredeyse kaçınılmaz bir haldir. Ufak tefek egzersizler yaparak ve fırsat bulduğunuzda kalkıp dolaşarak kan dolaşımınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca hafif esneme hareketleri de işe yarayabilir.

Kabin basıncı

Solunum yolları rahatsızlığı durumunda kabin basıncı rahatsız edici olabilir. Yolculuk esnasında oluşan kulak tıkanıklığı sakız çiğnenerek ve sık yutkunarak giderilebilir. Bir diğer yöntem şeker emmektir. Israrcı kulak tıkanıklıklarında derin nefes alıp burnunuzu tıkayarak basıncı kulaklarınızın dışına vermeyi deneyin.  Sıcak bardakların buharı da kulakların açılmasına yardım edebilir. Bebeklerin rahatsızlıklarına emzik ya da diş çıkarmaları için olan oyuncakları çözüm olacaktır.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Fazıl Erem Batuk on 25 Nisan 2015 at 21:00

    Öncelikle uçuş esnasında dinç ve diri olmak istiyorsanız, yolculuktan önce sağlıklı bir uyku geçirmeniz gerekir. Uzun yol seyahatiniz olacak ise yanınızda meyve bulundurmalısınız. Hafif gıdalar tüketmeli ve sıvı tüketiminize de dikkat etmelisiniz. Uçak içerisindeki havanın dışarıya oranla nem oranının bir hayli düşük olması da sizi etkiler. Ayrıca uzun yolculuklarınızda rahat giysiler tercih etmeli ve hareket özgürlüğünüze dikkat etmelisiniz. Hareketsiz kalmamalı, en azından ayağa kalkıp biraz dolaşmalısınız.

  2. Tilbe Sunay Tayfun on 30 Nisan 2015 at 09:00

    Uçakta dinç kalmanın yolları olan önerileriniz çok faydalı bir yazı olmuş. Genelde uçak yolculuğundan sonra bir halsizlik hissediliyor. Sanırım yoğun stresten kaynaklanıyor. Ama buradaki önerileriniz de oldukça faydalı. Uçak yolculuğuklarımda önerilerinizi özellikle yolculuk sırasında ve öncesinde dengeli beslenme, alkol ve kafeinli içecekler tüketmemeyi deneyeceğim. Bu tür bilgeleri sadece sizn sitenizde bulabiliyorum.

Leave a Comment