Uçakta Canlı Çiçek Taşınır mı?

Seyahat ipuçları bölümümüzde bugünkü yazımızda bilet satış merkezimize en çok yöneltilen sorulardan biri olan “Uçakta canlı çiçek taşınır mı?” sorusunu genel olarak cevaplamaya çalışacağız. Burada yer verdiğimiz bilgiler yön ve hava yolu şirketlerinin kurallarına göre değişiklik göstereceğinden dolayı uçuşunuz öncesinde konuyu netliğe kavuşturmanız açısından ilgili kurumlara başvurmanız önerilir.

Uçakta canlı çiçek taşınır mı? Canlı bitkilerin taşınması ile ilgili kurallar nelerdir?

Çoğu ülkede fitosanitari belgeleri, gönderici ülkelerin sertifikası ve ihraç karantina izinleri olmadan aşağıda bahsedilen çiçeklerin ve bitkilerin ithal ve ihracına izin verilir:
– Yolcuların 5 kilodan fazla olmayan el bagajında ve kayıt yapılan bagajda sebzelerin tohumları, taze meyveler;
– Ağırlığı 5 kilodan fazla olmayan çiçekler, bitki tohumları, yenebilen otlar, kurutulmuş bitkiler, ağaçlar ve çalı dalları uçakta taşınabilir;
– Gıda amaçlı kullanılmak üzere üretilen ürünler: çay, öğütülmüş kahve, rafine edilmiş ve paketlenmiş şeker, şerbetçiotu ve nişasta;
– İlaç hammaddeleri;
– Baharatlar;
– Endüstriyel amaçlar için üretilmiş pirinç samanı;
– Odun ve mantar ağacı;
– Yün ve ham deri ürünleri;
– Kına;
– Deniz mineralleri, nehir ve deniz kumu, deniz, nehir, göl dip yosunları;

Uçakta taşınması yasaklı bitkisel ürünler: Toprak, canlı kök salmış bitkiler, soğanaklar ve benzeri ekin malzemelerinin taşınması yasaklanmıştır.

Bitkilerin ve bitkisel ürünlerin uçakla taşınması ile ilgili daha detaylı bilgi için gideceğiniz ülkenin ithalat ve ihracat özellikleri ile bitkilerin korunması için devlet kurumuna veya yetkili denetim kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Çiçekler , Bitkiler ve Havayolu

Her havayolu, yolcuların uçaklarına ne tür kısıtlamalar izinler getirip getirmediğine ilişkin kendi politikalarını belirlemektedir, ancak bu politikalar genellikle Sivil havacılık yada ulaştırma idaresinin kısıtlamalarına uymaktadır. Temel olarak, Ulaştırma idareleri buna izin verse de, havayolu şirketiniz izin vermeyebilir. Bagaj hazırlığınız , havayolu şirketlerinin kurallarına uyduğunuzu varsayarsak, yanınızda getirdiğiniz masum bitkiye itiraz etmeyecektir. Uçakta bitkiler ya üst bölmeye ya da koltuğun altına oturmalıdır. Havayolu bagaj boyutları kurallarını mutlaka kontrol edin. Uçak içine uygun şekilde sığmayacağı için büyük bitkiler uçağa alınamamaktadır.

Bitkiler kişisel bagaj limitinizden sayılır. Havayolları genellikle 15 Kg bagaj ve 8 Kg el bağajına izin verir. Ancak bu kurallar her an değişmekte. Bitkinizin büyüklüğüne göre uçuş görevlileri bagaja verilmesini isteyebilir.

Bitkiyi toprak, su ve bitki gövdesini  içerecek şekilde paketlemeye özen gösterin. En kolay yöntem ise tüm bitkinin plastik çöp torbasına koymaktır. Bitkiye biraz hava vermeyi ve poşeti kapatmayı unutmayın .

” Unutmayın Mutlaka Seyahat Ettiğiniz Havayolu yetkililerine , Gümrük Polisi ve Havaalanı yetkililerinden bilgi almadan yanınızda bitki getirmeyin “

Uçakta Bitki Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkiler ve Seyahat Kısıtlamaları

Küçük bir eğreltiotu ya da bir buket çiçek ile yurt içinde heryere uçmakta sorun olmamakta, ancak uluslararası olarak bitkilerle izin belgesiz seyahat etmek çok sakıncalıdır. Ulusal tarım departmanları genellikle hangi bitkilerin ülkeye veya dışarıya taşınabileceği konusunda katı kuralları vardır. Bir istilacı bitki veya böcek yeni bir çevreye sokulduğunda domino etkisi ile yıkıcı etkiye neden olabilir. Avustralya gibi ada ülkeleri özellikle çok katıdır. Ayrıca Hawaii havaalanlarında ülkeye girebilecek uzun bir bitki listesine de sahiplerdir. İzin verilebilen bitki türleri bile varışta beyan edilmeli ve incelenmek zorundadır. Getirdiğiniz bitkide kesinlikle toprak, böcek ve hastalık belirtileri içermemelidir.

Unutmayın her ülkenin kendi kuralları vardır ve bu kurallar genellikle bitki türüne bağlı olarak değişir, bitkiler ile başka bir ülkeye seyahat etmeden önce özel araştırmalar yapmalısınız. Ülkenin tarım bakanlığı ile seyahat etmeden önce en az bir ay (veya ideal olarak birkaç ay) ile irtibata geçilmesi idealdir. Tarım bakanlığı, belirli bir bitkiyi ülkeye taşıma iznini vermiş olsa bile, gümrük görevlileri yolcunun neyi taşıyamayacağı konusunda nihai söz sahibidir. Sakıncalı bitkilerle seyahat etmeyin.

Bitkiler ve İzinler

Uluştırma güvenliği yetkilileri zaten yoğun aramalar yaparlar. Tehlikeli bitkileri anında tespit edecek eğitime sahiplerdir. Bagajlar ve bitkilerin de güvenlik taramasından geçmesi gerekiyor . Bitki ve çiçeklerinizin X-ray cihazı bandından bagajlarınız ile birlikte geçeceğini unutmayın.

Uçakta Bitki Çiçek Taşıma

Posted in

admin

4 Comments

 1. Hilal Ebru Çonay on 30 Mart 2015 at 09:00

  Önümüzdeki ay Ankara’ya nişanlımı görmeye gideceğim. Uçak bileti rezervasyonumu sitenizden gerçekleştirdim. Nişanlıma sürpriz yapmak için buradan kucak dolusu kırmızı gül götürmek istiyorum ama uçakta canlı çiçek taşınırmı diye merak ediyordum. Sitenizde konuyla ilgili yazıya yer vermişsiniz teşekkür ederim. Sanki beni düşünüp bu yazıyı yayınlamışsınız. Topraksız çiçek götürebiliyormuşum. Sayenizde sürprizimi gerçekleştireceğim.

 2. Kadirr Özdinçer on 24 Mayıs 2015 at 09:00

  Uçakta canlı çiçek taşınır mı? Sorusu aklımı kurcalıyordu. Bu konuda internette araştırma yapmaya karar verdim. Çünkü yaptığım seyahatten geri dönerken canlı bir çiçek almıştı ve uçakla döneceğim için bunu bilmem lazımdı. Sitenizde bu konuyla ile ilgili yazısı gördüm ve okudum. Gerekli önlemleri aldıktan sonra yolculuğumu yaptım. Bu bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

 3. kardelen on 31 Ekim 2017 at 23:08

  Merhaba
  Istanbuldan antalya ya saksi orkide goturulemez mi? Ulke sinirlari icerisinde neticede yurt dışından getirilmeyecek?
  Donus yaparsaniz sevinirim tesekkurler

 4. Leyla on 7 Ağustos 2020 at 09:28

  Küçük bir menekşe götürmek istiyorum Isparta’da İstanbul’a yanıma alabilirmiyim lütfen bilgi verir misiniz yarın gidicem

Leave a Comment