Uçak Bileti Satın Alma Telefon Numarası 0850 333 0 848

Uçakta Canlı Çiçek Taşınır mı?

Seyahat ipuçları bölümümüzde bugünkü yazımızda bilet satış merkezimize en çok yöneltilen sorulardan biri olan “Uçakta canlı çiçek taşınır mı?” sorusunu genel olarak cevaplamaya çalışacağız. Burada yer verdiğimiz bilgiler yön ve hava yolu şirketlerinin kurallarına göre değişiklik göstereceğinden dolayı uçuşunuz öncesinde konuyu netliğe kavuşturmanız açısından ilgili kurumlara başvurmanız önerilir.

Uçakta canlı çiçek taşınır mı? Canlı bitkilerin taşınması ile ilgili kurallar nelerdir?

Çoğu ülkede fitosanitari belgeleri, gönderici ülkelerin sertifikası ve ihraç karantina izinleri olmadan aşağıda bahsedilen çiçeklerin ve bitkilerin ithal ve ihracına izin verilir:
– Yolcuların 5 kilodan fazla olmayan el bagajında ve kayıt yapılan bagajda sebzelerin tohumları, taze meyveler;
– Ağırlığı 5 kilodan fazla olmayan çiçekler, bitki tohumları, yenebilen otlar, kurutulmuş bitkiler, ağaçlar ve çalı dalları uçakta taşınabilir;
– Gıda amaçlı kullanılmak üzere üretilen ürünler: çay, öğütülmüş kahve, rafine edilmiş ve paketlenmiş şeker, şerbetçiotu ve nişasta;
– İlaç hammaddeleri;
– Baharatlar;
– Endüstriyel amaçlar için üretilmiş pirinç samanı;
– Odun ve mantar ağacı;
– Yün ve ham deri ürünleri;
– Kına;
– Deniz mineralleri, nehir ve deniz kumu, deniz, nehir, göl dip yosunları;

Uçakta taşınması yasaklı bitkisel ürünler: Toprak, canlı kök salmış bitkiler, soğanaklar ve benzeri ekin malzemelerinin taşınması yasaklanmıştır.

Bitkilerin ve bitkisel ürünlerin uçakla taşınması ile ilgili daha detaylı bilgi için gideceğiniz ülkenin ithalat ve ihracat özellikleri ile bitkilerin korunması için devlet kurumuna veya yetkili denetim kuruluşuna başvurabilirsiniz.

Posted in

admin

3 Comments

 1. Hilal Ebru Çonay 30 Mart 2015 - 09:00

  Önümüzdeki ay Ankara’ya nişanlımı görmeye gideceğim. Uçak bileti rezervasyonumu sitenizden gerçekleştirdim. Nişanlıma sürpriz yapmak için buradan kucak dolusu kırmızı gül götürmek istiyorum ama uçakta canlı çiçek taşınırmı diye merak ediyordum. Sitenizde konuyla ilgili yazıya yer vermişsiniz teşekkür ederim. Sanki beni düşünüp bu yazıyı yayınlamışsınız. Topraksız çiçek götürebiliyormuşum. Sayenizde sürprizimi gerçekleştireceğim.

 2. Kadirr Özdinçer 24 Mayıs 2015 - 09:00

  Uçakta canlı çiçek taşınır mı? Sorusu aklımı kurcalıyordu. Bu konuda internette araştırma yapmaya karar verdim. Çünkü yaptığım seyahatten geri dönerken canlı bir çiçek almıştı ve uçakla döneceğim için bunu bilmem lazımdı. Sitenizde bu konuyla ile ilgili yazısı gördüm ve okudum. Gerekli önlemleri aldıktan sonra yolculuğumu yaptım. Bu bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

 3. kardelen 31 Ekim 2017 - 23:08

  Merhaba
  Istanbuldan antalya ya saksi orkide goturulemez mi? Ulke sinirlari icerisinde neticede yurt dışından getirilmeyecek?
  Donus yaparsaniz sevinirim tesekkurler

Yorum Yaz