Uçak Bileti Satın Alma Telefon Numarası 0850 333 0 848

Uçakta Baş Ağrısı: Nedenleri ve Önlenmesi

Hava yolculuğu sırasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de baş ağrısıdır. Uçakta baş ağrısı nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Stres, uyku eksikliği, ağrıyı tetikleyen faktörlerden kaynaklanan baş ağrısı bir gezi sırasında sizi zor durumda bırakabilir. Genellikle baş ağrısı uçağın kalkış ve inişi sırasında görülür. Genel olarak bu tür baş ağrıları alnın bir veya her iki tarafında veya burun içinde oluşur. Bu tür bir ağrı çoğunlukla bir saatten uzun sürmez ve inişten kısa bir süre sonra tamamen kaybolur.

Uçakta baş ağrısı konusuna özellikle son yıllarda çok önem verilmektedir. Bu konu ile ilgili ilk yayın 2004 yılında çıktı. An Unusual Case of an Airplane Headache, Atkinson V, Lee L adlı yayında “Bir Uçak Baş Ağrısı” adı altında sorunun nedenleri ve detayları incelendi. Barometrik sinüs baş ağrıları veya uçakta baş ağrısı adı altında son yıllarda geniş çalışmalar yapılmaktadır.

Uçakta baş ağrısı nedenleri nelerdir?

İnsanların üst çene ve alın gibi bölgelerinde bulunan paranazal sinüsler dar bir açıklık aracılığıyla burun boşluğu ile iletişim kuran hava ile dolu kapalı hazne şeklindedir. Kalkış ve iniş sırasında uçağın kabin basıncı değiştiğinde sinüste basınç artar veya atmosferik basınca göre azalmaya başlar. Eğer sinüslerin ve burunun arasında hava normalse sinüs içindeki basınç da güvenli bir seviyede kalır. Ancak havanın azaldığı durumlarda sinüste basınç artmış veya azalmışsa kişi bu bölgede ağrı hisseder. Paranazal sinüsler soğuk algınlığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda tıkanabilir. Bir kişide sahip olduğu yapısal özelliklerden dolayı basınç dengesinin oluşturulması zor olabilir. Aynı mekanizma uçuş sırasında kulakların tıkanmasına da neden olmaktadır.

Uçakta Baş Ağrısı: Nedenleri ve Nasıl Önlenir?

Baş ağrılarının önlenmesi için yapılacaklar

Kalkış ve iniş sırasında baş ağrılarının önlenmesi için alınacak tedbirler açıktır:
– Eğer burun akıntısı uçuştan 30-60 dakika önce buruna damla damlatılabilir.
– Ayrıca ağrı kesici ilaç alabilir.
– Ağrı sık tekrarlanıyorsa ve eğer burun normal nefes aldığında bile baş ağrısı oluşuyorsa sinüsler ve burun boşluğu arasındaki anastomoz açıklığının değerlendirilmesi için mutlaka bir KBB doktoruna başvurun.
– Eğer sık sık uçuyorsanız ve ağrı çok şiddetli ise nadir durumlarda cerrahi işlem gerekebilir.

Barometrik sinüs ağrıları hava seyahatleri ile ilişkili ağrıların olası nedenlerinden sadece biri ve en yaygınıdır. Sıkça uçakta baş ağrısı sorunu ile karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Posted in

admin

4 Yorum

 1. Jutenya Benan 26 Mart 2015 - 10:00

  Bende birçok yolcu gibi uçağa bindiğim andan, ineceğim ana kadar dayanılmaz baş ağrısı çekiyordum. Bu sebepten uçak yolculuğu yapacağım zamanlarda uykularım kaçıyordu. Sitenizde yer alan uçakta baş ağrısı nedenleri ve önlenmesi yazınızı okudum. Yazınızda vermiş olduğunuz tavsiyelerinizi uyguluyorum. Baş ağrılarım oldukça azaldı. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

 2. Elanaz Dülgerbaki 13 Mayıs 2015 - 09:00

  Uçakta baş ağrısı nedenleri ve önlenmesi yazınızı okuyana kadar her uçak yolculuğu yaptığımda inanılmazbaş ağrısı çekiyordum. Stresten olabileceğini düşünüyordum. Bu yazınızdaki tavsiyede uçağa binmeden 30 – 60 dakika önce burun damlası kullanın önerisine kulak verdim. Eczaneden burun acıcı damla aldım ve uyguladım. artık rahat, ağrısız bir şekilde uçak yolculuğu yapabiliyorum.

 3. Sedat 21 Kasım 2017 - 23:46

  Son 2 ucusumda bu agriyi yasadim.cok siddetliydi ve ucak inisinde basliyor.beyin damarlari catlarmis gibi ve kas ve goz arasina bicak saplanircasina agrili.ins.iyi gelir denicem bende yarin ki ucusumda korkulu ruya gibi oldu.

 4. Mesut 1 Haziran 2018 - 06:53

  Yazınızdan dolayı teşekkür ederim faydalı oldu bu bildiler benim icin

Yorum Yaz