Uçakta Baş Ağrısı: Nedenleri ve Önlenmesi

Hava yolculuğu sırasında sık karşılaşılan sorunlardan biri de baş ağrısıdır. Uçakta baş ağrısı nedenleri çeşitlilik gösterebilir. Stres, uyku eksikliği, ağrıyı tetikleyen faktörlerden kaynaklanan baş ağrısı bir gezi sırasında sizi zor durumda bırakabilir. Genellikle baş ağrısı uçağın kalkış ve inişi sırasında görülür. Genel olarak bu tür baş ağrıları alnın bir veya her iki tarafında veya burun içinde oluşur. Bu tür bir ağrı çoğunlukla bir saatten uzun sürmez ve inişten kısa bir süre sonra tamamen kaybolur.

Uçakta baş ağrısı konusuna özellikle son yıllarda çok önem verilmektedir. Bu konu ile ilgili ilk yayın 2004 yılında çıktı. An Unusual Case of an Airplane Headache, Atkinson V, Lee L adlı yayında “Bir Uçak Baş Ağrısı” adı altında sorunun nedenleri ve detayları incelendi. Barometrik sinüs baş ağrıları veya uçakta baş ağrısı adı altında son yıllarda geniş çalışmalar yapılmaktadır.

Uçakta baş ağrısı nedenleri nelerdir?

İnsanların üst çene ve alın gibi bölgelerinde bulunan paranazal sinüsler dar bir açıklık aracılığıyla burun boşluğu ile iletişim kuran hava ile dolu kapalı hazne şeklindedir. Kalkış ve iniş sırasında uçağın kabin basıncı değiştiğinde sinüste basınç artar veya atmosferik basınca göre azalmaya başlar. Eğer sinüslerin ve burunun arasında hava normalse sinüs içindeki basınç da güvenli bir seviyede kalır. Ancak havanın azaldığı durumlarda sinüste basınç artmış veya azalmışsa kişi bu bölgede ağrı hisseder. Paranazal sinüsler soğuk algınlığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda tıkanabilir. Bir kişide sahip olduğu yapısal özelliklerden dolayı basınç dengesinin oluşturulması zor olabilir. Aynı mekanizma uçuş sırasında kulakların tıkanmasına da neden olmaktadır.

Uçakta Baş Ağrısı: Nedenleri ve Nasıl Önlenir?

Baş ağrılarının önlenmesi için yapılacaklar

Kalkış ve iniş sırasında baş ağrılarının önlenmesi için alınacak tedbirler açıktır:
– Eğer burun akıntısı uçuştan 30-60 dakika önce buruna damla damlatılabilir.
– Ayrıca ağrı kesici ilaç alabilir.
– Ağrı sık tekrarlanıyorsa ve eğer burun normal nefes aldığında bile baş ağrısı oluşuyorsa sinüsler ve burun boşluğu arasındaki anastomoz açıklığının değerlendirilmesi için mutlaka bir KBB doktoruna başvurun.
– Eğer sık sık uçuyorsanız ve ağrı çok şiddetli ise nadir durumlarda cerrahi işlem gerekebilir.

Barometrik sinüs ağrıları hava seyahatleri ile ilişkili ağrıların olası nedenlerinden sadece biri ve en yaygınıdır. Sıkça uçakta baş ağrısı sorunu ile karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Posted in

admin

9 Comments

 1. Jutenya Benan on 26 Mart 2015 at 10:00

  Bende birçok yolcu gibi uçağa bindiğim andan, ineceğim ana kadar dayanılmaz baş ağrısı çekiyordum. Bu sebepten uçak yolculuğu yapacağım zamanlarda uykularım kaçıyordu. Sitenizde yer alan uçakta baş ağrısı nedenleri ve önlenmesi yazınızı okudum. Yazınızda vermiş olduğunuz tavsiyelerinizi uyguluyorum. Baş ağrılarım oldukça azaldı. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim. Başarılar dilerim.

 2. Elanaz Dülgerbaki on 13 Mayıs 2015 at 09:00

  Uçakta baş ağrısı nedenleri ve önlenmesi yazınızı okuyana kadar her uçak yolculuğu yaptığımda inanılmazbaş ağrısı çekiyordum. Stresten olabileceğini düşünüyordum. Bu yazınızdaki tavsiyede uçağa binmeden 30 – 60 dakika önce burun damlası kullanın önerisine kulak verdim. Eczaneden burun acıcı damla aldım ve uyguladım. artık rahat, ağrısız bir şekilde uçak yolculuğu yapabiliyorum.

 3. Sedat on 21 Kasım 2017 at 23:46

  Son 2 ucusumda bu agriyi yasadim.cok siddetliydi ve ucak inisinde basliyor.beyin damarlari catlarmis gibi ve kas ve goz arasina bicak saplanircasina agrili.ins.iyi gelir denicem bende yarin ki ucusumda korkulu ruya gibi oldu.

  • Semiha on 29 Ağustos 2018 at 08:31

   Bende şu an uçaktan indim bahsettiğiniz ağrıyı hala çekmekdeyim dayanılmaz bir acı. Denedinizmi yukardaki yazılanları ne sonuç aldınız merak ettim

  • Yasin on 8 Eylül 2018 at 01:44

   Aynı sorun bende de var çözümünü buldunuz mu hocam?

  • Mustafa on 11 Temmuz 2019 at 11:41

   Sizin yazinizdaki ayni agriyi yasadim ilk defa haftaya tekrar ucuyorum insallah aynisi olmaz damarlarim patlayacak sandim öyle bir sgri ömrümde ilk defa yasadim

 4. Mesut on 1 Haziran 2018 at 06:53

  Yazınızdan dolayı teşekkür ederim faydalı oldu bu bildiler benim icin

 5. Ersin on 6 Ağustos 2019 at 21:14

  Merhaba, ben de son 3 4 uçuşumda sadece uçak alçalırken bu sorunu yaşıyordum. Başına ve gözüme bıçak saplanır gibi olıyordum burada ve birkaç sitede vicks ve burun açıcı spreyden bahsedilmiş o taktiği uyguladığımda da ağrının tamamı geçmedi, %70 i geçti diyebilirim. Ancak son uçuşumdan önce lounge da cin tonik içtim ve biraz rahatladım. Üstüne yine sprey kullandım ve mentollü sakız çiğnedim. Çok korktum ama yöntem %100 işe yaradı ve tertemiz bir uçuş gerçekleştirdim. Herkeste burun spreyi yöntemi işe yaramayabilir. İyi günler

 6. Tuba on 23 Ağustos 2020 at 04:16

  Bu ağrıyı yolculuk esnasında yada indikten kısa süre mi hissediyorsunuz benim 2 gün sürüyor ilaç almadan geçmiyor maske de tetikler mi eskiden böyle değildi 😔

Leave a Comment