Uçakla Seyahat Sırasında Bagaj Kaybolursa Ne Yapılır?

Seyahate çıkanlar bagajlarına çok dikkat ederler, gerekli tüm eşyaların havaalanında teslim ettikleri gibi geri verilmesini isterler. Fakat bildiğiniz gibi bagajın başına çeşitli olaylar gelebilir: Eşyalar kaybolabilir veya yanlışlıkla başkalarının bagajı ile karışabilir, bazı durumlarda eşyalar hasar görebilir. Hatta tüm bunların dışında eşyalar çalınabilir. Peki uçak yolculuğu sırasında kaybolan bagajla ilgili neler yapılabilir?

Seyahat sırasında bagajını kaybedenler ne yapmalıdırlar?

Şu anda dünyanın hiçbir havayolu bagaj sahibine eşyaların gittiği yerde kesin ulaşacağına dair % 100 garanti veremiyor. Kayıp bagaj durumları ile genellikle en çok doğrudan uçanlar değil aktarmalı uçuşlar kullanan yolcular karşılaşmaktadırlar.

 Dünya deneyinde kabul gören genel prosedürlere göre, bavul kaybedildiği takdirde yolcu onu taşıyan hava yolu şirketinin personeline başvurur. Yolcudan bagajı ile ilgili belgeyi doldurması isteniyor ve yolcu kayıp bagajın özelliklerini; rengini, şeklini, hazırlandığı maddeyi, üstünde yazan ismi, tekerlikli olup olmadığını ve diğer özelliklerini belirtmelidir.

Ayrıca yolcu bagaj kuponu yapıştırılmış bileti havayoluna beyan etmelidir. Eğer 21 gün içinde bagaj bulunamıyorsa bu durumda havayolu şirketi mutlaka maddi tazminat ödemelidir. Bagajın kaybolmasına dair tazminatın ödenmesi Varşova Konvansiyonu/Lahey Protokolü’ne göre gerçekleşir. Kayıp bagaj için tazminatın ödenmesi ilkesi ise her 1 kg ağırlığa 20 dolar olarak belirlenmiştir.

Bagajı ​​kaybolduğu veya çalındığı takdirde yolcu ilk önce hava alanı bünyesinde faaliyet gösteren kayıp eşya ofisi çalışanlarına başvurmalıdır. Bu ofisin çalışanları PIR (Property IrreguLarity Report) raporu düzenliyorlar. Bu bavulun kaybedilmesi ile ilgili uluslararası bir eylemdir, bunun temelinde arama yapılır. Genellikle 15-30 dakika içinde bagaj bulunur, fakat eğer bagajın bulunmasında sıkıntılar yaşanıyorsa yolcuya tazminatın ödenmesine dair karar verilir.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Mustafa Samed Beğenilmiş on 6 Nisan 2015 at 21:00

    Her zamanki gibi bu siteden ucuz uçak biletimi aldım. Havaalanına gittim ve valizimi bagaja verdim bana bagajım için bir etiket verdiler. Bu etiket valizimin kaybolması halinde kullanmak üzere saklamam gerekliymiş. Bagaj kayıplarında yolcu solunda bulunan o havayolu kayıp eşya bürosuna başvurmak ve o etiketi vermek bir form doldurmak ve 45 gün içinde bulunamıyorsa valizlere maddi tazminat ödeniyormuş. Böylelikle bagaj etiketinin önemini de anlamış oldum

  2. Nesibe Nurefşan Alkan on 4 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçak yolculuklarında kaybolan bagaj konusunda sıkıntı yaşayan bir arkadaşımın yaşadıklarını dikkate alarak uygun uçak bileti temin etmek için rastladığım bu güvenli sitede yapılması gerekenler hakkında güncel ve sağlıklı bilgiler elde ederek olası durumlar karşısında endişelerimin ortadan kaybolmasına neden oldu. Sitenin sunduğu avantajlar her yönüyle kaliteli olanakların elde edilmesini sağlıyor.

Leave a Comment