Uçak Yolculuklarında Kulak Sağlığı

Uçak yolculuğu gelişen teknoloji ve ulaşım olanakları ile herkes için adeta bir ihtiyaç haline gelmiştir. On yıl öncesi ile karşılaştırdığımızda günümüzde seyahatlere uçak ile gitmek daha yoğun hal almıştır. Seyahate çıkarken bir çoklarımız zamanın ve yolun uzunluğu ile ilgili olarak sağlık sorunları ile karşılaşırız. Uçakla seyahat ettiğimizde en çok karşılaştığımız sağlık sorunlarından biri ise bilindiği gibi kulakla ilgilidir. Bugünkü yazımızda uçak yolculuklarında kulak sağlığı konusunda bilgilere yer vereceğiz.

Uçak Yolculuklarında Kulak Sağlığı

Uçak inmeye başladığında kulakta inişe bağlı baskı oluşarak sıkıştırma başlar. Bu da tam duymaya engel oluşturarak bir takım kulak hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olur. İstatistiklere göre, çocukların ikide üçünde, yetişkinlerin ise neredeyse yarısında uçakla seyahatten sonra kulak sorunu ve hafif ağrılar oluşur.

Tansiyon sorunu

Uçak inerken fiziksel olarak kulak boşluğundaki basınç hızla inmeye başlar. Orta kulağa açılan iç kulak zarları da orta kulağa çekilir, yani sıkıştırma gerçekleşir. Bu basıncın düşmesi çok kötü hasarla sonuçlanabilir, yani bu sırada orta kulakta sıvı kan birikerek kulak zarının delinmesine, işitme kaybına, baş dönmesine, kulak ağrılarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Orta kulaktaki basıncı dengelemek için tavsiyelere gelince; Bu konuda sakız çiğnemek veya esneme hareketleri yapmak önerilir. Çünkü bu tür hareketler kulak yolunu açacak.

 Riskli durumlar

Kronik burun tıkanıklığı, çeşitli kulak hastalıklarında, burun alerjisi, üst solunum yolu enfeksiyonları hallerinde ilk önce uçakla yolculuğa çıkmadan önce doktor muayenesinden geçilmelidir. Hamile kadınlara ve bronşiti olan çocuklara uçakla yolculuk yapmak risklidir.

Uçak Yolculuklarında Kulak Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

Nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonunuz varsa uçağa binmeniz önerilmez. Uçağa binmeden ve inişten 30-45 dakika önce doktor tavsiyesi ile burun ve boğaz spreyleri veya hapları kullanın. Sakız çiğneyerek ve esneme hareketi yaparak kulağın hareket etmesine yardımcı olacaksınız. Bunu ne kadar hızlı yaparsanız ve çok tekrarlarsanız, durumunuzun kötüye gitmesini önleyebilirsiniz. Burnunuzu elinizle tıkayıp ağzınızla nefes alın, daha sonra 5-6 saniye ağzınızı da tutup nefesinizi ayarlayabilirsiniz, yani bu durumda kulaklarınız açılacak. Daha öncesinde kulak ameliyatı geçirdiyseniz, mutlaka doktorunuza danışmalısınız, eğer doktorunuz izin verirse ancak o zaman uçağa binebilirsiniz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Yeşim Gölmes on 25 Mart 2015 at 22:00

    Uçak biletlerimi web sitenizden alıyorum ve bu sayede çok uygun fiyatlar ile her yere uçuş yapabiliyorum. Web sitenizde yer alan bilgiler dahilinde de uçuşlar ile ilgili bir çok konuda bilgi sahibi olabiliyorum. İçlerinde en çok hoşuma giden konu ise uçak yolculuklarında kulak sağlığının önemi oldu.

  2. Mustafa Samed Beğenilmiş on 6 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçan birçok kişide kulaklarından rahatsız olduğunu duyar veya gözlemleriz. Uçakla ilk kez seyahat edecekler kulaklarının duyduğu rahatsızlığı bir süre belki duymayarak yada denge problemi yaşayarak gözlemleyeceklerdir. Hava basıncının etkisiyle vücudumuzdaki oksijen oranı ya düşer yada genişler. Bu da kulaklarımızda hafif ağrı, çınlama ve beraberinde baş ağrısı ile olur. Yolculuktan sonra kısa süreli bir denge problemi de yaşanabilir. Bunun için solunumumuzu düzenli ve dengeli tutmaya dikkat edebiliriz.

Leave a Comment