Uçak Yolculuklarında Bisiklet Taşıma

Ucuyos.com sayfamızda uçak yolculuklarında bisiklet taşıma konusu ile ilgili genel bilgilere yer veriyoruz. Burada aktardığımız bilgiler bazı koşullara ve havayolu firmalarına göre farklılık gösterebilirler. Bundan dolayı seyahatiniz öncesinde durumu netleştirmenizi tavsiye ederiz. Kayak ekipmanları, kayak levhaları, su kayağı, sörf levhaları, golf ekipmanları, bisikletler ve hokey malzemeleri serbest bagaj standardına dahildir.

 Uçak Yolculuklarında Bisiklet Taşıma

Bisiklet nasıl taşınmalıdır? Bisiklet taşıyıcı ile önceden anlaşmaya varıldıktan sonra, bisikletle birlikte taşıdığınız bavulun genel kitlesi mevcut yönde tanımlanmış ücretsiz bagaj limitlerinden fazla olmadığı takdirde taşınma için ek ödemesiz olarak kabul edilir. Uçakta bisikletlerin güvenli taşınması için bisikletin gövdesini sabitlemek, tekerlerinin havasını basınç değişikliğinin olumsuz etkisinin önünü almak amacıyla biraz gevşetmek, mümkünse pedalları, sivri uçlu ve çıkıntılı bölümlerini çıkarmak gerekir. Diğer bagajlara zarar vermesin diye çıkıntılı kısımlarını plastik veya kartona sarmak ve bisikleti özel kılıfa (bisiklet kılıfına) koymak önerilir.

Uçakta bisiklet taşımanın ücreti:

– Kilo sistemine göre (ABD topraklarında uçan uçuşlar hariç) kayıt yapılan bagajın toplam ağırlığı uygun hizmet sınıfında atanmış bagaj standardını aşmadığı takdirde bisikletlerin taşınması ücretsiz yapılır.

– Boyut sistemine göre (ABD topraklarında uçan uçuşlarda) bisiklet 158 cm (62 inç) boyutlu bir bagaj yeri olarak kabul edilir ve bagaj standardının limitlerinin aşılmaması şartıyla ücretsiz taşınır.

Bagaj taşıma sınırlarının aşıldığı durumlarda uçak yolculuklarında bisiklet taşımak için havayolu şirketi tarafından atanan tarifelere göre ödeme yapılmalıdır.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Mehmet Erman Düzbayır on 24 Mayıs 2015 at 21:00

    Uçak yolculuğumda katılacağım bisiklet turnuvası için bisikletimi götürmem gerekiyordu, ama bunun için yapmam gerekenleri bilmiyordum. Sitenizden uçakta bisiklet taşıma ile ilgili yazıyı buldum ve bisikletimi yanımda taşıyabilmek için, öncelikle sökmem gerektiğini ve parçalara ayırdığım bisikletimi, bisiklet taşıma çantasına yerleştirerek paketlemem gerektiğini öğrendim. Havayolu şirketine bisiklet kaydımı yaptırdım, sorunsuz uçtum, teşekkürler.

  2. Mehmet Kemal Dengizek on 4 Haziran 2015 at 21:00

    Yaz aylarında Bodrum’da bulunan yazlığımıza gidiyoruz. Oğlum her yıl bisikletinide götürmek istiyor ama uçağın kargosuna almazlar diye götüremesine izin vermiyorum. Uçak bileti rezervasyonu yaptırırken uçak yolculuklarında bisiklet taşıma yazınızı gördüm ve okudum. Çok memmun oldum. Oğlumun bisikletini bu yaz götürebileceğiz. Oğlum çok mutlu olacak. Özellikle bu yazıyı sitenizde yayınladığınız için çok teşekkür ederim.

Leave a Comment