Uçak Yolculuğunda Mide Bulantısı

Uçak yolculuğunda mide bulantısı sorunu sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bu sorunun birkaç nedeni olabilmektedir.

Uçak yolculuğunda mide bulantısı sorunu nedenleri

Taşıt tutması: Bazı insanların taşıt tutması sorunu yaşadıklarını biliyoruz. Uçak, araba veya gemi yolculuklarında yaşanan ritmik hareketler bu insanlarda kulağın içinde bulunan denge organından kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Psikolojik nedenler: Bazı insanlarda uçak yolculuğunda mide bulantısı psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Endişe edilmesi durumunda mide bulantısı henüz uçak havalanmadan itibaren başlayabilir. Tabii taşıt tutmasını sadece psikolojik nedenlere bağlamak doğru değildir. Özellikle bebeklerde veya hayvanlarda da bu durum ortaya çıkabildiğinden sorun sadece bilinçli düşünülen durumlarda oluşmamaktadır.

Yiyecek & içecek: Uçak yolculuğu sırasında alınan yiyecek ve içecekler midenizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden midenizi bozacak, ishale yol açabilecek, bulantı yapacak gıdalardan uzak durmalısınız. bazılarına göre alkollü içki mide bulantısına iyi gelebilir. Ancak bu tür öneriler genelde psikolojik açıdan rahatlatma için tavsiye edilir. Eğer normal yaşamınızda içki içmiyorsanız yolculuklarınızda da tercih etmemelisiniz.

Özel durumlar: Kadınların hamilelikleri sırasında veya özel günlerinde mide bulantısı sorunu yaşamaları normaldir. Uçak yolculuğu tarihini ona göre belirleme şansınız varsa bu sorunsuz bir yolculuk geçirmenize yardımcı olacaktır.

Uçak yolculuğunda mide bulantısının çözümleri

– Taşıt tutması durumu ile karşılaşan ve sıkça seyahat etmek durumunda kalan kişilerin mutlaka doktora danışmasında fayda vardır. Seyahat öncesinde alınan bazı ilaçlar uçak tutması sorunu ile baş edebilmenize yardımcı olacaktır.

– Uçak yolculuğu sırasında kendinizi oyalayacak bir şeyler bulmanız tavsiye edilir. izin verildiği durumlarda kalkıp dolaşmak iyi gelecektir. Aynı şekilde yolculuk sorasında sürükleyici bir film izlemek oyalayıcı olduğundan mide bulantısına çözüm olabilir.

– Uçak yolculuğunda mide bulantısını azaltmanın yollarından biri ise doğru koltuk seçmektir. Bunun için en az hareket hissedilen bir yer seçmeniz önerilir. Uçak kabinin orta bölümünde geçit kısmındaki koltuklarda hareket daha az hissedileceğinden bu yerleri tercih edebilirsiniz. Koltuğu yatar pozisyona getirmeniz de sorunu azaltabilir.

– Sakinleştirici ve yatıştırıcı ilaçlar alabilirsiniz. Bununla ilgili mutlaka doktora danışmalısınız. Çünkü bu ilaçların faydaları olduğu gibi yan etkileri de olabilir.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Senem Aksevim on 19 Nisan 2015 at 09:00

    Gerçekleştirdiğim uçak yolculuklarımda fazlasıyla yaşadığım mide bulantısı çaresizliğim nedeniyle gitmek bile istemediğim yolculuklarımı bu sorundan kurtararak uygun uçak bileti araştırmalarımda rastladığım bu site imkânıyla elde ettim. Sitede sunulan sağlıklı bilgiler mide bulantısı konusunda almam gereken önlemleri de kapsamlı bir şekilde anlatmış olması işimi oldukça kolaylaştırdı.

  2. Canel Sofyalıoğlu on 23 Mayıs 2015 at 09:00

    Teyzem yıllardır uçak yolculuğu yaparken midesinin bulandığını söyler dururdu. Bize geldiğinde ona internetten bilet bakarken bu wep sitesinde uçak yolculuğunda mide bulantısı adlı yazıyı okudum ve teyzem artık ne yapması gerektiğini biliyordu. Seyahatlerinden önce mutlaka bir şeyler yemeye artık ihmal etmiyordu. Teyzemde artık sizin ailenizin üyesi. Herşey için teşekkür ederim

Leave a Comment