Uçak Yolculuğunda Kulak Tıkanması

Uçak yolculuğu, yaşadığımız çağın gereksinimleri haline gelmiştir. Çünkü, gerek iş hayatı gerekse özel hayatımız bizi sık sık seyahat etmeye sürükleyebilir. Bu nedenle de seyahatlerimizde artık, sık sık uçakları tercih etmekteyiz.

Uçaklar konforu, ve hızı sayesinde bizleri her geçen gün kendisine çekmektedir. Bu hız ve konfora bir de ucuz uçak bileti fiyatı eklenince uçak seyahatinin tercih oranı da hızlı bir şekilde artmaya başladı.

Ancak çeşitli kulak problemi olanlar için uçak seyahati riskli olabilir. Çünkü özellikle uçağın inişi esnasında azalan basınç ile kulak zarımız içeriye doğru çekilir. Kulak ağrısından, tam işitme kaybına kadar çeşitli bu da rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

O Halde Ne Yapmalı? Uçak Yolculuğunda Kulak Tıkanması Sorunu Nasıl Çözülür?

– Üst solunum yolu enfeksiyonunuz varsa, uçağa binmeyin.

– Uçağa binmeden ve inişe geçmeden 30-35 dk. önce doktor tavsiyesi ile burun açıcı sprey ve hap kullanın.

– Sakız çiğneyin, şeker emin ve östaki borunuzu açmaya çalışın.

– Kulak temizliği için KBB’ye görünün.

– Kulak ameliyatı olduysanız, uçmadan önce mutlaka doktorunuza başvuruda bulunuz.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Raif Yazıcıoğlu on 25 Nisan 2015 at 21:00

    Sitenizde yer alan kampanyalı uçak biletlerini sürekli takip edip uçak yolculukları yapıyorum. Yolculuk esnasında özellikle uçak inişe geçtiğinde kulak tıkanması sorunum oluyordu. Geçenlerde sitenizdeki uçak yolculuğunda kulak tıkanması yazınızı okudum. Verdiğiniz öneriler çok faydalı oldu. Artık sakız çiğneyerek ya da ağız burunumu kaparıp kulaklarıma basınç göndererek kulak tıkanması şikayetinden kurtuldum. Teşeklür ederim.

  2. Bergüzar Kaçaranoğlu on 4 Haziran 2015 at 21:00

    Sık sık seyahat eden birisiyim, gerek işimin gerekse gezmekten kaynaklı keşfettiğim bu siteden aldığım uçak biletleriyle bu güne kadar hiç sıkıntı yaşamadan uçtum. Bu uçmalarım sırasında hava basıncından kaynaklı kulaklarım tıkanıyordu. Onunda çaresini buldum sakız çiğneyerek ve bolca esneyerek tıkanmış kulaklarımı açıyorum bezen nezle olmuş oluyorum o zamanlarda burun açıcı sprey kullanıyorum. Bol bol su içiyorum Özellikle iniş anlarında uyumamaya çalışıyorum

Leave a Comment