Uçak Yolculuğu Rehberi

Uçakla seyahat etmeyi düşünüyorsunuz, ama nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz bilmiyor musunuz? Ucuyos.com sitemizin ziyaretçilerine yönelik olarak faydalı seyahat ipuçlarını paylaşmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda yer verdiğimiz uçak yolculuğu rehberinde yolcular için ipuçları ve faydalı bilgilerden bahsedeceğiz.

Belgeler

Belgeler hakkında resmi bilgiyi uçtuğunuz ülkenin konsolosluğundan alabilirsiniz. Kişiler toplu belgelerin doğru hazırlanmasından, seyahatin gerçekleşeceği veya topraklarından geçeceği ülkenin devlet organlarının tüm yasalarının, emirlerinin, kurallarının uygulanmasından sorumludur. Yurt dışına seyahat etmeden önce yabancı pasaportu ve vizeyi, kağıt veya e-bileti ve ülkeye giriş çıkış için gereken diğer belgeleri beraberinizde almayı unutmayın.

Hizmet kalitesi

Bilet fiyatına bağlı olarak yolculara üç sınıfta hizmet verilir: birinci, business ve ekonomi sınıfı. Bu tür sınıflandırma uluslararası havayollarının çoğunda kabul edilmiştir. Birinci sınıfı biletler rahat uçuşun tüm güzelliklerini hissetmenize olanak sağlayacaktır. Size çeşitli yemek menüsü, kısıtlama olmaksızın alkollü ve alkolsüz içecekler teklif edilecektir. Havaalanında kayıt için ayrıca masa ayrılır, birinci derece VIP bekleme salonunda ise ücretsiz içecekler ve aperatifler sizi bekliyor. Uçağa binme ve inme öncelikle sizin için sağlanır. Business sınıfında servisin seviyesi yüksektir, koltuklar arasındaki mesafe artar, iyi şarapların da dahil olduğu menü çeşitlidir, tüm bunlar uçuş sırasında kendinizi rahat hissetmenizi sağlar. Ekonomi sınıfında yolculara Avrupa standartlarına uygun koltuklar ve uçuşun vaktine, süresine ve rotaya bağlı olarak beslenme, şarap, meyve suları ve alkollü içecekler de sunulmaktadır.

Özel Yemek Siparişi

Özel yemek siparişi hizmetini sunarken havayolu uçakta yolcunun kendisini sadece özel konuk olarak hissetmesini sağlamaz, hem de her bir seyahatin unutulmaz geçmesi için çaba harcar. Eğer özel talepleriniz varsa, rezervasyon işlemi sırasında ya da en azından, uçağın kalkmasına 24 saat kala özel menü sipariş edebilirsiniz ve havayolu siparişinizi onaylayacak ya da böyle bir hizmetin sağlanmasının imkansız olduğu konusunda bilgi verecektir. Eğer herhangi tür yiyeceklere alerjiniz varsa, bu konuyu önceden bildirmeniz gerekir.

Uçakta hangi koltukları seçmeliyiz?

Uçuş yorucu bir iştir, bu yüzden salonda başarılı koltuk seçimi az önemli değildir. Birinci ve business sınıfı salonlarda yerler arasında özel fark yoktur. Bu ekonomi sınıfı koltuklar için söylenemez. İdeal seçenek bilet alırken koltuk numarasının da sipariş edilmesidir. Turizm acenta çalışanları hemen hemen her zaman size bu konuda yardımcı olacaklardır. Fakat bazı havayolları uçakta yerin önceden rezerve edilme hizmetini sağlamazlar. Uçakta yerin seçilmesi birçok durumda yolcunun arzusuna bağlıdır. Bazı yolcular çıkışın yanındaki yerlerden hoşlanır. Uzmanlara göre, kanatların yanında daha az sarsıntı olur, kuyruktaki yerler ise daha güvenlidir.

Uçağa kayıt

Her havayolu şirketi uçağa kayıtın başlama ve sona erme süresi ile ilgili kurallarını belirler. Birçok durumda kayıt uçuştan 2 saat önce başlar ve uçuşa 40 dakika kala sona erer. Biletin alımı sırasında bu vakitleri mutlaka açıklığa kavuşturun. Gecikme durumunda havayolu şirketi kurallarına uygun olarak davranma hakkını saklı tutar. Havayollarının çoğunda birinci ve business sınıfı biletler ceza uygulanmadan başka tarihe yeniden rezerve edilebilirler. Eğer bileti en ucuz veya indirimli fiyattan aldıysanız o zaman bilet, sadece iptal edilir. Fakat bazı havayolları bu biletler için de yeniden rezerve etme imkanı sağlayacaktır. Ama tabii ki, ek ödeme yapılması gerekecektir.

Havaalanı vergileri

Havaalanı vergileri (taks) havaalanının devlet veya belediye organları veya başka kurumlar tarafından çıkarken alınan, bilete dahil olan miktardır. Her bir verginin adı ve amacı vardır ve çoğu zaman bir havaalanında birkaç ücret alınır.

Hava alanı vergileri ne kadardır?

Vergi miktarı birçok faktöre bağlıdır; Havayolu şirketi, transit hava alanı, periyodik duraklar, güzergah tipi ve diğer faktörler. Vergiler hep yerel paradan basılıyor ve biletin alındığı günkü kur esas alınır. Havaalanı vergilerinin net tutarı sadece bilet alındığı anda tespit edilir. Vergilerin miktarı bazı durumlarda havayolu şirketinin tarifine göre yükselebilir.

Transitler ve transferler

Çok sık olarak bir şehirden diğerine uçmak uçuşta yer değişimi yapmadan mümkün olmuyor. Bazen bu uçağa yakıt doldurmak için zorunlu inişten kaynaklanabilir. Diğer durumlarda ise bir uçuşu diğeri ile değiştirmek ve seyahati başka uçuşla sürdürmek yolcu için gerekli olabilir. Transit inişten sonraki teslimat bu havayolu şirketi tarafından ve aynı yolcu numarası altında yapılır. Transfer durumunda ise inişten sonraki teslimat başka yolcu numarası altında yapılır, bu durumda havayolu şirketi aynı veya başka olabilir.

Bagajın kaydı

Eğer uçuşunuz doğrudan uçuştan oluşuyorsa sorun olmaz. Eğer yolculuğunuz transit uçuşlardan oluşuyorsa bagajın durumu alınmış olan bilete bağlıdır. Bir havayolu şirketinden bilet alınırken bagajınız havaalanında o güzergah üzerinde kayıtlıdır. Yer değişim yaşanan havaalanında bu havayolu çalışanları eşyaların bir uçaktan başka uçağa yeniden yüklenmesinden sorumludur. Eğer çeşitli havayolları hatları ile uçuyorsanız eşyaların alınması ve havaalanında tescili için sorumluluk tamamen sizin üzerinize kalıyor. Tüm eşyalar el bagajı gibi salona almak istediğiniz eşyalar dahil olmak üzere uçağa kayıt sırasında havayolu personeline sunulmalıdır.

Kayıp eşya

Ne yazık ki eşyalarınızın muhafaza edilmesinde yüzde yüz teminatı yeryüzünde hiçbir havayolu şirketi veremez. Bununla ilgili olarak, aşağıdakileri dikkate almak gerekir: devredilen valizlerde asla belgeler ve para bulundurmayın. Eşyaların kaybı veya hasarı halinde indiğiniz salondan çıkmadan önce, ilgili servise başvurmak gerekir.

 Tehlikeli eşyalar

Valizinizde ciddi şekilde yasaklanan eşyalar bulunmamalıdır:
– Radioaktiv maddeler
– Gaz
– Patlayıcı
– Fişekler
– Zehir
– Korozyona uğrayan maddeler
– Mıknatıslar

Bagaja verilmesine izin verilen, ancak salona girmesi kesin şekilde yasak olan eşyalar:
– Silah
– Soğuk silahlar
– Ateşli silahlar

Havayolları çoğunda, sıvıların ve jellerin yolcunun el bagajında taşınması ile ilgili sınırlamalar mevcuttur.

Kısıtlama aşağıdaki ürünlere uygulanır:

– Su ve diğer içecekler, çorbalar, meyve suları;
– Kremler, losyonlar ve yağlar;
– Parfümler;
– Spreyler;
– Jeller, ayrıca saç ve duş jelleri;
– Küçük tüplerde bulunan maddeler, ayrıca tıraş için köpük, diğer köpükler ve deodorantlar;
– Diş macunları;
– Sıvı ve katı maddelerin karışımı;
– Rimeller;
– Diğer maddeler.

Yukarıda sıralananların sadece az bir kısmının uçağa getirilmesi yolculara izin verilir, fakat 100 ml hacimden fazla olmayan kapasitede olmaları koşulu vardır. Daha fazla miktarda el yüküne sadece aşağıdaki durumlarda izin verilir:
– Uçuş sırasında gerekli olan çocuk gıdası;
– Uçuş sırasında gerekli olan ilaçlar;
– Hava alanları ve hava gemilerinin içindeki vergi ticaret mağazalarından satın alınan içecekler ve parfümler.

Denetim sırasında hazır olun, sizden bu eşyaların ve maddelerin zorunluluğunu kanıtlamanız istenebilir.

Uçakta elektronik cihazların kullanılması

Uçağın navigasyonuna engel oluşturmasın diye ve uçuşun güvenliği amacıyla tüm uçuş boyunca cep telefonu kullanmak yasaklanır. Uçuşun güvenliğini sağlamak amacıyla ayrıca yolculara aşağıdakileri kullanmak yasaklanır:
Tüm uçuş boyunca:
– Mobil telefonlar;
– Radyolar;
– Uzaktan kumandalı oyuncaklar;
– Kablosuz ağ cihazları.

Uçağın direksiyonu çevirme, uçuş, yüksekliğe çıkış, iniş ve yere oturma sırasında yasaklı olanlar:
– Taşınabilir bilgisayarlar;
– Taşınabilir bilgisayar yazıcıları;
– Kameralar, fotoğraf makineleri;
– Ses cihazları;
– Elektronik oyuncaklar;

Sizler için hazırladığımız “Uçak yolculuğu rehberi” yazımızda seyahatinizi kolaylaştıracak ipuçlarına yer vermeye çalıştık. İyi yolculuklar dileriz.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Ali İsmail Babacan on 17 Mayıs 2015 at 09:00

    Sitenize uçak bileti rezervasyonu işlemimi yapmak için girdim. Sitenizde paylaştığınız uçak yolculuğu rehberi yazınızı ilgimi çekti ve okudum. Uçuş öncesinde yapılması gerekenler, uçakta iken yapılması gerekenler ve uçaktan inince yapılması gerekenleri ayrıntılı bir biçimde aktarmışsınız. Biz yolcular açısından çok bilgilendirici bir yazı. Bütün uçak yolcularının okumasını tavsiye ederim. Teşekkürler.

  2. Ayşen Aksoy on 3 Haziran 2015 at 09:00

    Uçak yolculuğu rehberinin anlattığı gibi hareket ettiğini de en ufak bir sorunla karşılaşmadım. Rehber her şeyi o kadar basit ve kolay anlatmıştı ki aklıma takılan birkaç soruda bu anlatım sayesinde cevap buldu. Rahat bir yolculuk yapmayı birazda yolculuk rehberine borçluyum. Herşeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmış. Bu hizmetten dolayı teşekkür ederim.

Leave a Comment