Uçak Rötarı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Soğuk kış ayları yaklaşıyor. Her alanda olduğu gibi, havacılık alanında da kış ayları birkaç sorunu beraberinde getiriyor. Bunların en başında ise yolcu uçaklarının gecikmesi yer almaktadır. Bugünkü yazımızda uçak rötarı ve gecikme nedenlerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

Uçak rötarı nedir? Nedenleri nelerdir?

Yolcu uçaklarının gecikmesi durumunda uçak rötarı söz konusu olur. Bu durumun en sık karşılaşın nedenleri aşağıdaki gibidir:

Yolcu Gecikmeleri: Özellikle bağlantılı uçuşlarda yaşanan aksaklıklar ve bazı yolcuların biniş kartlarını almasına rağmen uçağa geç gitmeleri , anonslar telefon ile yolcuya ulaşmalar gibi nedenlerden bugün uçuşların %3,5 i rötar yapmaktadır. Ancak tek rötar nedeni sadece bağlantılı uçuşlar ve yolculardan kaynaklanmamaktadır.

Hava durumu: Uçak mürettebatı uçuşa başlamadan önce, uçağın uçacağı güzergâh, ineceği havalimanı ve yedek havalimanı hakkında gerçek ve tahminlere dayalı hava bilgisi ile tanışıyor. Ardından havanın durumunu meteorologların ve OCC bölümünün yardımı ile analiz ettikten sonra uçuşa başlama veya ret kararı alırlar. Eğer iniş havalimanında hava koşulları, chartlarda belli edilen minimumların altında ise veya inilecek saatte inişe uygun hava durumu bizi beklemiyorsa, uçağın pilotu uçuş saatini değiştirme kararı alır. Bu tür bir rötar minimum 2 saatten başlar, bu da uçuşun gecikmesi için yeterlidir.

Uçağın teknik problemi: Uçakların rötar nedenlerinden biri de oluşan teknik problemlerdir. Bazen uçuşa kayıt başlamadan önce uçağın sorunu hakkında yolculara bilgi iletiliyor. Teknik personel periyodik incelemesi sırasında sorunu tespit eder, uçağın uçuşa hazır olmadığını havayolu yetkilisine bildirir. Bu durumda tüm sorumluluk havayolu şirketi üzerindedir. Belli ki bu durumda uçuşun gecikmesi sorunun giderilmesine kadar gerekli zaman kadar olacaktır. Ancak her şey teorik bilgilerdeki gibi şeffaf olmuyor. Örneğin, arıza tespit edilir. Teknik personel uçuşun ertelenmesi konusunda yetkiliye bilgi veriyor. Yetkili uçuşun süresini 2 saat geciktiriyor. Ancak 2 saat ek süreye ihtiyaç olduğu anlaşılırsa uçuşun süresi yeniden uzamış olur. Ve böylece 3-4 hatta 5 kez süre uzayabiliyor. Eğer havayolu şirketinin elinde o an için yedek uçak var ve uçuşa hazır ise geciken yolcu, yedek uçağa aktarılabilir. Uçak yoksa yolcular beklemeye devam ediyorlar. Ancak burada bir nokta da dikkate alınmalıdır, uçak sorunlarını gidermek için harcanan zaman ve bazen olumlu sonuçlanmayan durumlar teknik personelin profesyonel olmamasından kaynaklanmıyor. Bazen bir uçak parçasının dışarıdan getirilip montaj edilmesi süreyi çok uzatabiliyor.

Uçağın veya yedek uçağın olmaması: Uçuş için gereken uçağın o an için havalimanında olmaması ve yedek uçağın ise genellikle hiç olmaması uçuşun gecikmesine veya tamamen iptaline yol açabilir. Bunun nedeni uçağın kalkması gereken havalimanından zamanında havalanmaması veya hiç havalanmaması ile açıklanabilir. Gerçek hayatta havayolu şirketlerinin bu durumlarla karşılaşıldığını görebiliriz.

Havalimanından kaynaklanan sorunlar: Çoğu durumda ise uçak rötarlarının sebebi ne havayolu şirketi, ne de hava koşulları olur olur. Havalimanının içinde de yeterince sorunlarla karşılaşılabilir. Örneğin, uçağa yakıt dolduran tankerin zamanında gelmemesi, yer hizmetleri personelinin hatası, teknik sorunlar gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bazen ise havalimanının lokasyonu ve uçuş şeridi koordinasyonlarından kaynaklanan gecikmeler oluşabilir.

Havalimanının teknik sorunları:  Rötarların bir diğer nedeni ise havalimanındaki teknik sorunlardır.Uçuş şeridinin kardan temizlenmesi, limandan kuşların uzaklaştırılması ve benzeri sorunlar örnek verilebilir. Bu tarz bir durum gerçekleştiğinde, hem havada iniş için hazırlanan uçaklar, hem de bu sırada uçuş için hazır olan uçakların beklemeleri gerekir. Havalimanı normal faaliyetine döndüğü sırada ise havada trafik oluşur. Tüm uçaklar kuyruğa alınır. Ancak havalimanı çevresinde çok yoğunluk varsa, uçakların onlara verilen sırayı beklemeden yedek havalimanına inmeleri gerekir. Bazen uçağa verilen sıranın gelmesi için, uçakta kalan yakıt yetersiz olabilir. Bu nedenden dolayı pilotlar yedek havalimanına inebilirler. Bu planlanan yere, planlanan saatten daha geç ulaşmamız anlamına gelir.

Olağan dışı durumlar: Genellikle az ülkelerde bu durumlara sık rastlanır. Cumhurbaşkanı, başbakan, komşu ülke devlet yetkilileri, ordu generalleri ve benzeri tipli insanların, özel güvenlik önlemleri altında ve özel olarak inişleri, havalimanı hareket işlemlerini engelleyebilir. Hatta iniş sırasında havalimanı genel kapatılabilir. Bu da doğrudan uçuşların gecikmesine yol açan faktörlerden biri olarak kabul edilir.

Olası 5 Hava Durumu Rötar Nedeni Olabilir

Hava alanındasınız ve uçuşunuzu beklerken pist de hafif bir toz ya da ince bir yağmur sisi görürseniz rötar olabilir. Zararsız bir hava dünyanın her tarafına çok nadirde olsa uçaklar için hasara neden olabilir. Hava şartlarının uçuş gecikmesine neden olabileceği birkaç yol var.

Sis rötara neden olabilir mi?

Sisin pilotlar ve uçuş denetleyicileri için bir sürü soruna neden olabileceğini öğrenmek için şaşkın olabilirsiniz. Kontrol kulesinden baktığımızda, tüm havaalanı görünmez hale gelebilir. Bu nedenle, kontrol odasının, uçuşların güvenli bir şekilde yapıldığından emin olmak için radar ve 'düşük görüş prosedürleri' ne geçmesi gerekiyor.

Bununla birlikte, görünürlük azalmaya devam ederse, uçakların en yüksek güvenliği sağlamak için her uçak arasında 'daha fazla yer bırakması' istenebilir. Buda, kalkış sürelerinin ertelenmesi ve diğer uçuş servislerinde domino etkisi yaratması anlamına gelir.

Rüzgârın Rötarlara etkisi?

Güçlü rüzgarlar, uçağın genel hızını etkileyebileceği için, hava taşıtlarının kalkış ve inişinde çok tehlikeli olabilir. Kalkış ve iniş sırasında, başarılı olabilmek için uçağın hızı o kadar hassas olmalıdır ki, az miktarda rüzgar bile tüm dengeleri bozabilir.

Sisli havada olduğu gibi, havalimanı kulesi uçakları net bir şekilde kalkmasını ve ya iniş işlemini geciktirerek ters rüzgarlardan korumak zorundadır.

Kar neden rötar sebebidir ?

Kar yerdeki koşulları etkiler , havadaki koşulları da etkilemez. Sadece görüş mesafesini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda pistlerde kayma tehlikesi oluşturur.

Uçuş sırasında uçakta oluşan buz da gecikmeye neden olabilir çünkü planlanan uçuş için uçak ağırlığını artırabilir ve kanatların aerodinamiklerini değiştirebilir.

Fırtına yüzünden uçuşlar rötar yapar mı?

Bazı insanlar uçaklarının penceresinden bakarken şimşek görme düşüncesinden bile ürkerler, ancak uçuşunuzun zamanında ayrılmasını umuyorsanız endişelenmeniz gereken gök gürlemeleridir.

Hortum veya güçlü bulutların ortaya çıkması hava boşluklarına neden oluyor. Rahatsız edici uçuşa neden olabilecek güçlü rüzgarlar getiriyor. Ancak korkmaya gerek yok,çünkü ileri teknoloji ve devamlı hava takibi yapan merkezler sayesinde  pilotları, fırtınalar başlamadan, bazende fırtınaya girmeden 20 km daha önce uyarmaktadırlar. Fırtınalar uçakların iniş saatlerinde gecikmelere neden olabilir. Bunun sonucunda, uçakların bir sonraki kalkış süresi için geciktirilmesine neden olacaktır.

Yıldırım ve Doğal felaketler ne olacak?

Sadece havacılık gecikmelerine neden olabilecek hava şartları değil, doğal afetler de hava yolculuğuna zarar verebilir.

Örneğin, 2006'da, Teksas'ın merkezinde büyük bir orman yangını meydana getirdi ve yaklaşık 150 uçuş ertelendi. Büyük duman bulutları ve yüksek rüzgarlar nedeniyle üç saate kadar gecikmeler oldu.

2011'de binlerce yolcu, İzlanda yanardağından dökülen kül nedeniyle Avrupa'da mahsur kaldı ve sadece geçen yıl Kasırga Matthew Florida genelinde uçuşları iptal ettirdi.

Çoğu yolcu , havalimanının güneş altında olmasına rağmen havada veya varış hava alanınızda olumsuz hava koşullarının olabileceğini unutuyorlar.

Olumsuz hava koşullarından kaynaklanan gecikmeler yüzünden yolcular tazminat talebinde bulunduğunda ise , havayolları için bu çok zor bir durumdur. Eğer Ucuyos.com'dan uçak bileti satın alarak ve rötar iptal saat değişikliği gibi bir durumunuz varsa bize ulaşın sizin haklarınızı en iyi şekilde savunmak için buradayız.

2 Comments

  1. Sena Nur Candan on 13 Nisan 2015 at 21:00

    Hava yolu yolculuklarında uçakların zamanında istenilen noktaya varamamasına uçak rötarı denilmektedir. Uçak rötarının birçok farklı nedeni vardır. Sitede bu gibi bilgilere ulaşmanız mümkün. Bu bilgilerin bazısına değinecek olursak şöyledir: Özellikle uçak rötarı nedenlerinin en büyük nedeni yolcuların zamanında havaalanında bulunmamalarından kaynaklanmaktadır. Ayrıca hava şartları, uçağın piste inememe durumu gibi nedenler uçağın gecikmesine neden olmaktadır.

  2. Bağış Can Elbaşı on 16 Nisan 2015 at 09:00

    Seyahat haberler seyahat ettiğim uçağın rötar yapmasından çınar korkuyordum. Bir gün bu konuyu araştırma karar verdim ve araştırırken wep sitenizdeki uçak rötar nedir? Nedenleri nelerdir yazısı karşıma çıktı. Okumaya başladım ve hem rötarın tam olarak ne demek olduğunu hemde nelerden kaynaklandığını öğrendim. Sayenizde bu konuda da bilgilendim.

Leave a Comment