Uçak korkusu olanlar ne yapmalı?

Uçakta uçarken hafif rahatsızlık geçirmek doğaldır. Fakat bazı insanlarda korku duygusu karşı çıkılmaz hal alabilir. Psikologların görüşlerine göre bu insanlar aerofobi rahatsızlığı çekmektedirler.

Aerofobiden şikayetçi olanlar genelde uçuştan birkaç gün önce korkmaya başlarlar. Uçağa binmek bu kişiler için tam bir işkencedir. Bu kişilerin kalp çarpıntısı hızlanır, nefes almaları zorlaşır, elleri terler ve titremeye başlar. Aerofobi rahatsızlığı olanlar uçakta bulunan çeşitli seslerden de korkarlar. Paniğe yakalanma sırasında bu kişiler kendilerini yetersiz görürler bağırabilir hatta kavga çıkarabilirler.

Uçak korkusunun nedenleri nelerdir?

Uçakta uçmaktan korkmanın nedenleri çok çeşitlidir:

– Bazı kişiler kapalı yerlerden ve yükseklikten korkuyorlar.

– Bazı insanlarda aerofobi çocukluk korkuları veya başka fobilerle bağlantılıdır.

– Bazı insanlarda uçak korkusu bilgisizlikten doğar. Uçağın her titreşimi çok tehlikeli olarak görülüp olumsuz düşüncelere kapılabilirler. Çoğu zaman bu, sadece basit titreşim oluyor ve hiçbir tehlike oluşturmaz. Fakat uçağın yönetimi ile ilgili detayları çok az kişi bilir ve bazen titreşim insanlarda korkunun ortaya çıkmasına neden olur.

– Bir takım insanlar hayatlarını ve sağlıklarını pilotlara emanet etmekte tereddüt yaşayabilirler. Bu kişiler yüzlerce insanın hayatının uçağı yönetenlerin profesyonelliğine bağlı olduğunu anlarlar. Fakat bazı durumlarda pilot uçağın kazaya uğramasının önünü alamıyor. Yolcuların güvenliği bazen de mürettebat, teknik koşullar veya hava koşullarına da bağlı oluyor. Bu da çoğu yolcunun korkusuna neden oluyor.

Peki uçak korkusu olanlar ne yapmalı? Aerofobi ile nasıl baş edilir?

Düşünce tarzı: Aerofobiyi yenmek için etkili yöntemlerden biri bazı psikologlara göre kısmetin hayatımızda önemli bir yeri olduğunu düşünmektir. Uzmanlara göre dine ve kadere olan inanç kişilerde korkuyu yok edebilir. İnsanlar ecelin kaçınılmaz olduğuna inandıklarında fobilerinden uzaklaşırlar. Bu yaklaşıma göre eğer bir şeyler gerçekleşmeliyse ve kısmetse mutlaka olacaktır. Bu şekilde düşünmek uçak korkusu olan insanda korku hissini yok eder.

Hayal yöntemi: Diğer bir yöntem ise hayallerin yardımı ile korkudan kurtulmaktır. Örneğin, hayalinizde hava balonunun giderek daha fazla dolduğunu, sonra patladığını düşünün. Hava balonu patladığında sakinleşir ve kendinizi çok hafif hissedersiniz. Veya örneğin, sabundan balon üfleyip onu uzağa gözden kayboluncaya kadar kovalayın. İri kırmızı daire hayal edin, sonra onu belirgin noktaya kadar küçültün. Fobilerle mücadelede hayal gücü ve bazı şeyleri empoze etme önemli bir görev üstlenir.

Uçakta uçmaktan korkan kişi heyecan ve korkularının olayların gidişatına etki edemeyeceğini dikkate almalıdır. Fakat bu hisler sinir sistemini olumsuz etkiler. Uçağın düşmesi ve kaza durumunda yere inmesinde ise korkuların hiçbir etkisi olmayacaktır. Heyecan ve korku sadece uçakta karışıklığa neden olacaktır.

Uğraş bulmak: Uçarken kendinize ilginç bir uğraş bulun. Müzik dinleyebilirsiniz, film izleyebilir, oyun oynayabilir, dergi veya gazete okuyabilirsiniz. Biriyle ilgi çekici ve sürükleyici bir şekilde sohbet etmek de korku hissinizi azaltabilir.

Korkulara karşı savaşın: Korkularınızı yenmelisiniz. “Ben çok korkuyorum” dediğiniz sürece daha çok korkacaksınız. Bunun aksine dik oturun başınızı öne eğmeyin. Kendi kendinize ben uçakla uçmaktan korkmuyorum deyin. Bunları söylerken gülümsemeniz tavsiye edilir. Bu şekilde davranırsanız korku hissinin azaldığını hissedeceksiniz. Ayrıca vücudunuzu sıkan giysi, kemer, kravat ve benzeri aksesuarları çıkarın veya gevşetin.

Dua etmek: Bazılarına psikolojik açıdan çeşitli dualar, uğurlar, hatta rakamlar bile yardımcı olabilir. Örneğin, bazı kişiler uğurlu sayılarına göre koltuk numarası tercihi yapabilirler. Bu gibi durumların psikolojik etkisiyle bu kişiler uçuşu çok rahat geçirecekler. Uçuş sırasında zor durumlarla karşılaşırsanız gözlerinizi kapatıp nefesinizi saymaya başlayın. Bu meditasyon gibi etki ederek kişiyi sakinleştirir.

 

uçak korkusu

Uçak korkusu olanlar nasıl beslenmelidirler?

 

– Uçuş öncesinde doktor tavsiyesi ile sakinleştirici alınabilir.

– Korkusu fazla olanlara koyu çay ve kafeinli kahve içmek tavsiye edilmez. Bu zaten korkan kişinin kalp çarpıntısını artırabilir.

– Stresten uzaklaşmak için tatlı veya çikolata tüketebilirsiniz.

 

Rahatlayın ve unutmayın, sizden önce de bu uçakla insanlar istedikleri yere rahatça uçtular. Ayrıca diğer yolcular ve pilotlar da sizin gibi insanlardır. Herkes için hayatı değerlidir ve kötü bir olay gerçekleşecek olursa tüm güçleri ile hayatta kalmak için mücadele edecekler.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Sarper Akış on 10 Nisan 2015 at 21:00

    Eşimin uçak fobisi var. Son uçak seyatimizde eşim için ne yapabilirim onu nasıl rahatlatabilirim diye düşünürken sitenizdeki yazınız ilgimi çekti. Yazınızı okudum. Uçak korkusu olanlar ne yapmalı yazınızdaki önerileri eşime uyguladım. Daha rahat kıyafet tercih etmesini sağladım, uçağa binerken ve uçakta kafeinli içecekler içirmedim biraz daha rahat uçak yolculuğu geçirebildik.

  2. Sehmus Mursal on 10 Mayıs 2015 at 21:00

    Ya 24 saatlik yolu araçla gidecektim yada ilk uçak yolculuğumu yapacaktım. Önce fiyat araştırmasına girdim. Bu siteyi gördüm. Neredeyse otobüs fiyatıyla aynı olduğu gördüm. Ve uzun bir zaman yanıma kalacaktı. Hemen ucuz biletimi aldım. Korkumu yenebilmek için pozitif düşünmeye başladım; uçakların sağlam ve güvenilir olduğunu, hava boşluklarının olabileceğini fakat normal olduğunu, uçmanın sıradan olduğunu, korku anında derin nefes alıp vermenin faydalarını düşündüm

Leave a Comment