Kedi İle Uçak Seyahati Önerileri

Kedinizi uçakta kabine almanız veya kargoya vermenizle ilgili havayolu şirketlerinin kuralları geçerlidir. Bu yüzden seyahate çıkmadan önce bu kuralları iyi araştırmanız ve ona göre hareket etmeniz gerekir.

Kedinin uçak seyahati sırasında kendiniz huzurlu hissetmesi için

– Kedinizi uçak seyahati sırasında kabine almanız havayolu şirketinin onayı ile mümkündür. Bu durumda uygun bir taşıma çantası olmalıdır. Bu taşıma çantasını daha önce veterinere giderken kullanmayın, aksi halde kedinizin psikolojisi olumsuz etkilenecektir.

– Yolculuğa çıkmadan beş saat önce mamasını yedirin ve bir saat önce su verin. Normalde kısa uçuşlarda su verilmez ama kedi ile uçak seyahati uzun sürecekse yapmanız gereken şey bu konuda veterinerine danışmaktır.

– Havaalanında kediyi x-ray cihazından geçirmeyin. Eğer kedinizi kargoya vermeyip taşıma çantası ile yanınıza alacaksanız kontrolden geçerken kediyi kafesten çıkarın ve sizinle beraber kapıdan geçirin.

Kedi İle Uçak Seyahati Önerileri

– Kedinin taşıma kurusundan çıkarıldığı ortam konusunda çok dikkatli olun ve kedinizi sıkı tutun. Havaalanları çok kalabalık ve gürültülü yerlerdir, kediler huzursuzlanıp kaçabilirler.

Kedi ile uçak seyahati kuralları

Farklı havayolu şirketlerinin farklı kuralları vardır. Yolculuk öncesinde bu kuralları netleştirmeniz gerekir. Bazı şirketler kargo bölümüne kedi almazlar.

– Kedinin kabinde taşınabilmesi için belli ağırlığı geçmemesi gerekir. Havayolu şirketlerin 5-8 kilo gibi bir limit olmaktadır. Yolculuk öncesinde bu detayı netleştirin.

– Kedi kargoya verilecekse uygun bir taşıma kutusu olmalıdır. Havaalanı yetkilileri kedinin nereden alınacağı konusunda size yardımcı olacaklardır.

– Kedi ile seyahat etmek istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekir.

– Kedinizin bazı aşılarının tam olması gerekir.Sizden belge talep edilebilir, bu yüzden geçerli aşı ve sertifikaları yanınızda bulundurun.

– Uçakların tipine göre kabinde taşınabilecek kedi, köpek, kuş ve benzeri evcil hayvan kontenjanı değişiklik gösterecektir.

– Kedinizin temiz, kokusuz ve sağlıklı görünmesi gerekir. Saldırgan görünümlü evcil hayvanlar uçağa alınmazlar.

– Taşıma çantasının üzerinde kedinin bilgilerinin ve kendi adres ve iletişim bilgilerinizin yer aldığından emin olun.

– Yurt dışı uçuşlarda gidilecek veya transit olarak geçilecek ülkelerin evcil hayvanlarla ilgili kuralları geçerlidir. Bu kuralları araştırın çünkü bazı ülkeler evcil hayvan kabul etmeyebilirler.

Kedi ile seyahat sırasında kısa mesafeli uçuşlarda kediye mama yedirmeyin. Taşıma çantasının içinde oyalanması için oyuncaklarını bulundurun. Uzun mesafeli uçuşlar öncesinde mutlaka veterinerin önerilerine kulak verin. İyi uçuşlar diliyoruz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Aysu Parlak on 1 Nisan 2015 at 21:00

    Benim 1 yaşında tekir cinsi bir kedim vardı. Bilindiği üzere uçak seyahatlerinde hayvanları özel bir bölüme koyuyor ve güvendi olduklarını söylüyorlar. Ama benim bu konuda korkularım vardı. Seyahat boyunca rahat olacak mı? Acıkırsa tuvaleti gelirse ne olacak? gibi bir çok soru vardı aklımda. Ama bu site sayesinde aklıma takılan tüm sorulara cevap buldum. Artık kedi ile uçak seyahati yapmaya korkmuyorum.

  2. Burak Tatkan Altıntaş on 17 Mayıs 2015 at 09:00

    Bir arkadaşım sizin siteden aldığı uçak bileti ile seyahat ederken kedisi minnoşu yanında götürmüştü gideceği yere ve sitede kedi ile uçak seyahati önerileri adlı yazıyı okuduktan sonra gerekli önlemleri aldığı için seyahatiyle ilgili bir sorunla karşılaşmadığını söyledi. Hemen açıp yazıyı okudum. Kedimi sizden aldığım biletle yaptığı yolculukta yanımda taşıyorum artık.

Leave a Comment