Kalp Hastaları Nasıl Uçak Yolculuğu Yapmalı?

Kalp hastaları genelde uçak yolculuklarından uzak durmaya çalışırlar. Uzmanlara göre gerekli önlemler alındığı takdirde kalp hastaları uzak mesafe uçuşları bile gerçekleştirebilirler. Ancak bunun için mutlaka uzman bir kardiyoloğun önerilerini almalıdırlar. Gerekli gördüğü takdirde doktor bazı iğneler yapabilir. Bu yazımızda kalp hastalarının uçak yolculuğu ile ilgili bazı detaylara yer vererek “Kalp Hastaları Nasıl Uçak Yolculuğu Yapmalı?” sorusunu cevaplayacağız.

 

Kap Hastalarının uçak yolculuğu sırasında dikkat edilmesi gerekenler

– Sıkça merak edilen konulardan biri kalp krizi sonrası yapılacak uçak yolculuğudur. Doktorlara göre kalp krizinden sonra doktor onayı ile 2-3 hafta sonrasında hasta uçak yolculuğu yapabilir. Kalp krizi ile birlikte kalp krizi de söz konusu ise 6 hafta bir süre verilir. Uzman doktor uçak yolculuğu öncesinde efor testi yapıp hastanın durumunu değerlendirebilir.

– Merak edilen bir başka soru ise by-pass sonrası yapılacak uçak yolculuklarıdır. Doktorlar komplikasyonsuz by-pass durumlarında 2-3 hafta sonra uçak yolculuğu yapılmasına izin verebilirler. Bu gibi hallerde ilk bir hafta önemlidir ve bu sürede uçakta uçmaya izin verilmez.

– Kalp krizi, by-pass ameliyatı geçiren veya kalp damarlarında tıkanıklık olan hastaların uçakla seyahat öncesinde bir uzman doktora görünmeleri ve efor testi yaptırmaları gerekebilir. Ancak koroner hastaların çok uzun senelerdir şikâyetlerinin olmadığı durumlarda efor testi gerekli görülmemektedir.

– Kalp hastalarının durumlarını havayolu şirketine önceden bildirmeleri gerekir. Özellikle kişilerin kanlarında oksijen doyumu yüzde doksan ikinin altındaysa uçuş sırasında bu hastaların ek olarak oksijen takviyesine ihtiyaçları olacaktır.

Kalp Hastaları için Uçak Yolculuğu Şartları Nelerdir?

– Sıkça sorulan sorulardan biri de kalp pili olanların uçak yolculuğu ile ilgilidir. Kalp pili olan hastaların uçak ile seyahatlerinde herhangi bir sakınca görülmediğini belirten uzmanlar bu kişilerin x-ray cihazından geçmemeleri gerektiğini özellikle vurguluyorlar. Uçak yolculuğuna çıkarken kişilerin kalp pili taşıdıklarına dair evrakları üzerlerinde bulundurmaları gerekir. Kontrollerinden geçerken elle tarama talep etmelidirler. Eğer arama bir detektör aracılığı ile yapılacaksa kalp piline yaklaştırılmamasına özellikle dikkat edilmelidir.

 

Uçak Yolculuğunun Yasak Olduğu Kalp Hastalıkları

 

Bazı hastaların uçak yolculuğu yasaklanmıştır. Bu durumları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

– Eğer hastanın tipik koroner göğüs ağrısı yeni başlamış ve giderek artış gösteriyorsa bu hastalara uçuş yasaklanır;

– Hastalar son 2 hafta içinde kalp krizi geçirmişse bu kişilerin uçması yasaktır.

– Kalp damarına stent takılması veya balon yapılması gibi durumlarda geçmesi gereken süre en az 2 haftadır. 2 haftadan daha kısa sürelerde kişilerin uçakla yolculuğuna izin verilmez.

– Kişi koroner by-pass ameliyatı geçirmişse 3 hafta içerisinde uçakla seyahat edemez.

– Tüm bu saydıklarımızın dışında kontrol edilmemiş ciddi ritim bozukluğu olan ve kalp yetmezliği olan kişilere de uçuş yasağı getirilir.

 

Uçak Yolculuğu Yapacak Olan Kalp Hastalarına Öneriler 

 

İlaçlar: Kalp hastalarına ilaçlarını üzerini etiketleyerek yanlarına almaları önerilir. Ayrıca dilaltı için doktorun yazdığı ilaçlar da alınmalıdır.

Evraklar: Özellikle kalp pili bulunanlar veya stent takılan hastaların bunu belgelemeleri istenecektir. Evraklar uçak yolculuğu sırasında tam ve eksiksiz olarak bulundurulmalıdır.

Refakatçi: Uçak yolculuğuna çıkacak olan hastalara yanlarında refakatçi bulundurmaları önerilir.

Uçuş öncesinde kardiyoloğa uğrayıp onay alan kalp hastaları sorunsuz bir şekilde istedikleri noktaya uçabilmektedirler.

ucuyos.com

Posted in

admin

2 Comments

  1. Mustafa Kerem Cansu on 26 Nisan 2015 at 21:00

    Uçak yolculuğu gerçekleştiren babam için devamlı yaşadığımız endişelerden biri olan kalp sorunu konusunda hep zayıf bilgilerle acaba korkusunu yaşıyorduk. Bu sorunu bizlerden uzaklaştıran ise uygun bilet konusunda rastladığımız bu sitenin sunduğu kalp hastalarının uçak yolculuğunda dikkat etmesi gereken bilgileri sunması oldu. Alınan önemlerle şimdi güvenle babam yolculuk gerçekleştiriyor, teşekkürler.

  2. Kerem Can Onuş on 19 Mayıs 2015 at 21:00

    Doğuştan kalp hastası olduğum için, uçak yolculuğundan hep sakınmıştım. Doktorum yapabileceğimi söylese bile cesaret edemiyordum. Bir gün yine internette gezinirken Uçuyos sitenizi gördüm. Cazip fiyatlar vardı. Sonra ayrıntılı olarak yazılan kalp hastaları nasıl uçak yolculuğu yapmalı yazınızı okuyunca çok mutlu oldum. Bir cesaretle ilk uçuşumu gerçekleştirdim. Sayenizde uçmaktan korkmuyorum.

Leave a Comment