Jet lag nedir ve görülmesine neden olan etkenler

Sürekli seyahat eden veya etmek zorunda olan birçok arkadaşımdan da dinlediğim üzere jet lag sık karşılaşılan bir seyahat problemidir. Bunu bildiğim için ben her yolculuktan önce belli önlemler almaya çalışıyorum. Bu yazı sizleri jetlag hakkında bilgilendirmek ve bu gibi durumlarda ne gibi önlemler alınması gerektiğini anlatabilmek için hazırlandı. Öncelikle yazımıza jetlagın tanımı ile başlayalım. Jetlag, zaman dilimleri arasında fark olan ülkeler arası seyahatlerde insan vücudunun bu hızlı değişime ayak uyduramamasından kaynaklanan bir durumdur. Yani gittiğimiz yerin yerel saati ile vücudumuzun biyolojik saati arasındaki farktan kaynaklanan vücut ritmi bozukluğudur. Uçak içerisindeki kuru hava ve yol açtığı hastalıklar, alkollü ve kafeinli içecekler, hareketsiz kalmak, kabin basıncı, uykusuzluk ve stres gibi etkenler jet laga yol açan temel nedenlerden bazılarıdır. Her bireyin vücut ritmi değişik olduğundan jet lag belirtileri ve kurtulma yöntemleri kişiden kişiye değişmektedir.

Jet Lag Nedir JetLag Sebepleri nelerdir ?

jet-lag_nedir
Seyahatlerde batıdan doğuya olan uçuşlarda ve gündüz uçuşlarında jet lag sorunsalıyla daha fazla karşılaşılmaktadır. Uykusuzluk, aşırı yorgunluk, çeşitli ağrılar-bunlar mide ve baş ağrısı olarak kendisini gösterir-  iştahsızlık, düzensiz kalp atışları, oryantasyon bozukluğu gibi çeşitli belirtileri vardır. Bunların yanı sıra kişi okuma, yön algısı gibi zihinsel problemlerle de karşılaşabilir.

Peki, jet lag’den nasıl daha az etkilenirsiniz?

jetlagDeğişime daha çabuk ayak uyduran gençlerde ve çocuklarda jet lag yaşlılara oranla daha az görülmektedir. Çocukların genellikle öğle uykusuna yatıyor olması gittikleri yere daha çabuk adapte olabilmelerine yardımcı oluyor. Jet lag olanların seyahat sonrası gün ışığına çıkması veya uyuması gittikleri yer adapte olma sürecini kısaltabilmektedir. Uyumu kolaylaştırmak için seyahatten önce uyku ve çalışma saatlerinde yapılan küçük değişiklikler sizlere yardımcı olacaktır. Fakat 2 günden daha az kalınacaksa gidilen yere hiç adapte olunmaması kişinin yararına olacaktır. Aksi takdirde geri dönüldüğünde tekrar bir adaptasyon süreci geçireceklerdir. Vücud bu süreçte oldukça yıpranacak sizi yorgun düşürecektir.

Jet lag yukarda da bahsettiğimiz gibi kişiden kişiye değişmektedir. Bu yüzden jet lag için net bir atlatma süreci belirlenememektedir.

Herkese iyi yolculuklar.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Şueda Göreke on 26 Nisan 2015 at 21:00

    jet lag sorunu ve neden olduğu ya da etki süreci zamanı ve yapılması gerekenleri bilmeyen biri olarak her yolculuğumun kâbusu ile yolculuk yapıyordum. Rastlantı sonucu ucuz uçak bileti arayışında bulunduğum bu güvenli site bana bu konu hakkında kapsamlı bir bilgiyle yaptığım yanlışlardan uzaklaşıp bu sorunu atlatmamda yardımdı oldu.

  2. Seren Karakan on 27 Mayıs 2015 at 21:00

    Baharda yapacağım Amerika yolculuğum için bilet aramam sırasında, Jet-lag ile ilgili olarak gerekli detaylı bilgiyi sayenizde öğrendim yaşadığımız yer ile gidilen yerin saati arasında ki uyuşmazlık olduğunu daha önceden biliyordum zaten sitenizdeki açıklayıcı bilgi sayesinde çok daha fazla öğrendim, etkilerinden daha kısa zamanda kurtulma tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar

Leave a Comment