JET LAG ETKİSİNDEN KURTULMANIN YOLLARI

Ucuyos.com’un seyahat eden yolcular üzerinde yaptığı bir anketin sonucuna göre yolcular jet lag etkisini azaltmak için bir çok yöntem deniyor. Ankete katılan yolculardan %51 i jet lag etkisinden kurtulabilmek için bir sürü yöntem deniyor. Bunlardan ilk sırada olanı ise %36 oranında çıkan sonuçla, sağlıklı ve hafif besinler tüketmek çıkıyor. Yolculardan %1 lik bir kısmının jet lag etkisinden çıkmak için viagra kullanmayı denediği bile ortaya çıktı.

Ucuyos.com, uzun mesafeli seyahatlerde bir çok kişinin korkulu rüyası olan saat farkını araştırmak üzere Avrupalı 10.000 kişiye anket düzenledi. Bu ankete katılan seyahat severlerden %51 lik bir kısmı en az bir kez bile olsa bu etkiden kurtulmak için bir yöntem denemiş.

Yapılan anket sonucuna göre bu etkiden kurtulmak için kullanılan en popüler yöntem sağlıklı ve hafif besinler tüketmek. Ankete katılan yolcuların %36 sı sağlıklı ve hafif besinler tüketmenin jet lag etkisini azalttığını ve vücudun yeni zaman dilimine uyum sağladığını savunuyor ve bu yöntemi uyguluyor. Yolcuların %33 lük bir kesimi ise saatlerini uçağa binmeden önce gidecekleri yerin yerel saatine göre ayarlayıp uykularını ona göre düzenliyorlar ve bu etkiyi o şekilde hafifletiyorlar. %24 oranında bir kesim ise yolculuk süresince uykusuz kalıp vardıkları yerde uyumayı tercih ederken, %23 oranında bir bölüm uçakta esneme hareketleri ve egzersizleri yapıyorlar. Yolcuların %21’i ise seyahat edecekleri gün temiz hava alıyor ve egzersizler yapıyor. Araştırmaya göre jet lag için ilaç kullananların sayısı da pek az değil. Hatta jet lag etkisini azalttığı söylenen viyagranın kullanım oranı %1 . Viyagra dışında uyku hapı %12, bitkisel ilaçlar %5, melatonin %4, jet lag etkisine karşı çıkarılan ilaçlar %4 oranında denenmiş.

JET LAG ETKİSİNDEN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR?

Jet lag için alkol kullanımı da kişiden kişiye değişiyor. %14 oranında bir kesim jet lag etkisini azaltmak için alkol kullanırken, %12 oranında bir kesim bu durum için alkol kullanmamayı tercih ediyor. Travel Doctor adlı sitede Ulusal Sağlık Danışmanlığı görevi yapan Tomy Gerardin, alkol kullanımının jet lag etkisini azaltmadığını vurguluyor.

Tomy Gerardin, jet lag etkisini azaltmak için yapılması gereken en ideal şeyin evden çıkmadan önce saatimizin gidilecek yerin saatine göre ayarlanması gerektiği olduğunu söylüyor. Gideceğimiz yerin saatine göre yemek yemek, uyumak en başarılı sonuçları doğuruyor. Fakat her zaman bunu yapmak mümkün olmuyor. Bu durumlarda ise ağır yiyecekler ve alkol kullanımından kaçınıp bol bol su tüketmek ve hafif yemekler yemek işe yarayabiliyor.

Tomy Gerardin, güvenli dozda uyku hapı veya melatonin alımının da vücudun o zaman dilimine alışmasında faydalı olabileceğini söylüyor.

Yapılan Ankete Göre Jet Lag Etkisini Azaltmak İçin Uygulanan Yöntemler Ve Denenme Oranları

 • Sağlıklı ve hafif besinler tüketmek %36 oranında,
 • Saatin gidilecek yerin saatine göre ayarlanması %33 oranında,
 • Seyahat boyunca uyanık kalmak %24 oranında,
 • Uçuş sırasında egzersizler ve esneme hareketleri yapmak %23 oranında,
 • Uçuş öncesinde temiz hava almak ve egzersizler yapmak %21 oranında,
 • Alkol kullanımı %14 oranında,
 • Uyku ilacı kullanımı %12 oranında,
 • Hiç alkol almamak %12 oranında,
 • Bitkisel ilaçların kullanımı %5 oranında,
 • Melatonin hapı kullanımı %4 oranında,
 • Jet Lag etkisine karşı üretilmiş ilaçları kullanmak %4 oranında,
 • Viyagra kullanmak %1 oranında
Posted in

admin

2 Comments

 1. Muhammed Kerem Pak on 14 Nisan 2015 at 09:00

  Uçak yolculuklarımda yaşadığım jet lag rahatsızlığını yenmek adına uygun bilet satın almak için ziyaret ettiğim bu sitede denk gelerek çözümler buldum. Üstelik kesin bilgileri uygulanılan anketler ile sunan site farklı deneyimleri elde ederek yenme oranımı yükseltti. Dikkate aldığım yeme, saat ulaşımı ayarlaması ve bitkisel ilaç alımı oldukça yardımcı oldu.

 2. Elif Nisan İmamoğlu on 22 Nisan 2015 at 21:00

  Uçak yolculuklarımda sürekli yaşadığım korkulu rüyam haline gelen jet lag etkisi sorunlarını tesadüfen uçak bileti satın alma noktasında karşılaştığım bu site sunduğu jet lag etkisinden kurtulmanın yolları hakkında sunduğu bilgiyle her yolculuğumda etkisini yok ederek kurtulabildim. Sitenin sunduğu sağlıklı bilgiler sayesinde yolculuklar hakkında eşsiz doğru bilgiler edinerek olumsuzluklardan kutulanabiliyor.

Leave a Comment