İyi Bir Uçak Yolculuğu İçin Yapılabilecekler

Hava ulaşımını kullanırken uçağın havasının solunum yolu ve kalp hastalıklarını biraz zorlaştırdığını bildiren uzmanlar uçak yolculuğunu rahat geçirebilmek için bazı önerilerde bulunuyorlar.

İyi bir uçak yolculuğu için öneriler

Burun tıkanıklıkları kalp hastalıklarını daha da ağırlaştırabilirler. Uçaktaki oksijenin miktarı havadakinden az olabilir. Bu durum sağlıklı kişilerde soruna neden olmasa da, burun tıkanmasından şikayetçi kişilerde solunumun zorlaşmasına yol açabilir. Akciğer ve kalp hastalığı olanların durumunu ise daha da ağırlaştırabilirler. Bu nedenle bu hastaların tedavi olduktan sonra uçağa binmeleri öneriliyor.

Uçakta sakız çiğneyerek kulağın sağlığını korumak mümkündür. Uçaktaki hava basıncının uçak kalkarken veya inerken değişmesi sonucu kulakta işitme kaybı olabilir. Kulağın sağlıklı duyabilmesi için kulak zarının dış kulak yoluna bakan tarafındaki yani dış kulak yolundaki baskıyla kulak zarının arkasında kalan orta kulak boşluğundaki basınç aynı olmalıdır. Nezle, soğuk algınlığı, alerji, sinüzit gibi hastalıklar uçuş sırasında orta kulak basıncının dengede olmasına engel olur. Ayrıca, daha rahat ve iyi bir uçuş geçirmek için bol su içmek önerilir. Vücudumuzdaki hava boşlukları genişleyen havaya ağrı ile yanıt verebilir. Bu nedenle uçuş sırasında ciddi ağrılar oluşabilir. Gazlı içecekler bu sorunları daha da arttırdığı için bunları içmek tavsiye edilmez. Uçuş sırasında daha fazla hareket etmek ve yukarıda söylendiği gibi, gazsız su içmek gerekir. En önemlisi ise hastalığı olanlar uçuş öncesinde mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

İyi Bir Uçak Yolculuğu İçin Yapılabilecekler

Uçağın kalkış ve inişinde dikkat edilecekler:
– Koltuğunuza oturduğunuz andan itibaren sürekli olarak nefes alıp verin.
– Ağzınızı ve burnunuzu kapalı tutun.
– Yutkunmanız, sakız çiğnemek, tatlı yemek iyi bir uçak yolculuğu geçirmenize yardımcı olacaktır.

Uçak yolculuğu sorunlarını önlemek için yapılacaklar:
– Hava alanına gitmek için yeterli zaman ayırın.
– Uçuşunuzu planlayın ve buna önceden hazırlanın.
– Bol su için.
– Gazlı ve kafeinli içeceklerden kaçının.
– Uçağın salonunda hareket edin.
– Kronik hastalığınız varsa, uçuştan önce doktora danışın ve gereken ilaçları yanınızda bulundurun.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Zeynep Ecehan Pakdemirli on 15 Nisan 2015 at 09:00

    Bu site sayesinde aldığım ucuz biletim yolculuk bir başka güzel geçmektedir. Uçağa binmeden önce birkaç önlem almakta da yarar var tabi. Yükseklikten kaynaklı hava basıncından dolayı tıkanacak olan kulaklarım için yanıma çiğnek üzere sakız alıyorum. Uçağa binmeden birkaç saat önce gazlı içecek içmiyorum. Uçağa yetişemem ihtimalini düşünerek kalkış saatinden 1 saat önce havalında olmaya çalışıyorum

  2. Ecegül Taşyürek on 26 Mayıs 2015 at 21:00

    İyi bir yolculuk yapamamaktan korkuyordum. Benim için bir yolculuğun iyi geçmesi önemliydi. Bilet ararken sitede iyi bir uçak yolculuğu için yapılabilecekler diye bir yazı gözüme çarptı. Okumaya başladım. Söylenenleri uyguladığı zaman bir sorun kalmadı. İyi bir uçuş yapmanın rahatlığını yaşıyorum. Sizinle tanıştığım için çok şanslı biri olduğumu düşünüyorum.Kolay gelsin

Leave a Comment