İLK DEFA UÇAK YOLCULUĞU YAPARKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

   İlk defa uçak seyahatine çıkanlar için ufak tedirginlikler son derece normaldir. Otobüs yolculuğuna son derece benzeyen uçak yolculuğu konusunda önemli noktalar şunlardır:

Uçak biletinin satın alınması ve bagajların hazırlanması

Son yıllarda sayısı oldukça fazlalaşan özel hava yolları uçak fiyatlarında firmalar arası rekabetlerin oluşmasına yol açmıştır. Uçak bileti satın almadan önce firmaların bilet fiyatlarını karşılaştıran karşılaştırma sitelerini ziyaret etmek, daha ucuza bilet alabilmek için son derece önemlidir. Hangi firma ile seyahat edileceğine karar verildikten sonra satın alma işlemi, seyahat acentelerinden yapılabileceği gibi internet sitelerinden de kolayca yapılabilmektedir. İnternet siteleri kullanılarak satın alınan uçak biletlerinde cep telefonuna gönderilen mesaj ve kimlik kartı ile havalimanına giderek havayolu ofislerinde check-in yaptırmak yeterli bir işlem olacaktır. Bu işlemler sırasında bilet olup olmamasının çok fazla önemi yoktur.

Bagaj hazırlık

bagaj_havaalani

   Uçak yolculuğu sırasında yolcuların kullanımı için iki adet bagaj seçeneği bulunmaktadır. 15-20 kg ağırlığındaki yolcu bagajları, ücretsiz olarak uçakların altında taşınırken check-in sırasında görevlilere teslim edilip seyahat bitiminde teslim almak mümkün olmaktadır. İkinci bagaj olanağı olarak yolculara sunulan kabin bagajı ise uçuş sırasında yolcuların yanına alabildiği valizdir. El çantasına ilave olan küçük valizler, ağırlık olarak değil ebat olarak önem taşır. 15-20 kg’lık olan yolcu bagajlarına sığmayan eşyaları koyabilmek için kullanılan bu küçük valizler, ilave ücret ödemeyi engeller. Günlük seyahatler sırasında veya iş seyahatlerinde yolcu bagajı için az eşyası bulunan yolcularda sadece kabin bagajını kullanarak yolculuk sonrası yolcu bagajını beklemek durumunda kalmazlar.

İLK DEFA UÇAK YOLCULUĞU YAPARKEN BİLİNMESİ GEREKENLER

Check-in

checkin

  ilk defa uçak yolculuğu yapacak kişiler için yabancı bir tabir olan check-in, biletini acenteden veya internetten alan yolcuların ilgili havayolu ofisinde oturacağı yerin belirlenmesi ve kimlik doğrulanması işlemlerinin yanı sıra biniş kartının yolcuya verilmesi ve yolcunun bagajını teslim etmesi ile bagaj fişini aldığı işlemleri kapsar. Bilet satın alma işlemleri sırasında cep telefonlarına gönderilen mesajda uçuş saatinden 1,5 saat öncesinde havalimanında bulunulması gerektiği yazılıdır. Bu süre içerisinde havalimanında olan yolcular, tüm gerekli check-in işlemlerini tamamlayarak uçuş saatini beklemelidir. Aksi halde uçuş saatinden yarım saat önce kapatılan check-in işlemlerini kullanamayabilirler. Bu nedenle uçuş saatinden en geç 45 dakika önce check-in işlemlerinin başlatılması gereklidir. Ancak check-in işlemleri kapandığı için yapılamadığı takdirde uçak pistte olsa dahi uçağa binmek mümkün olmayacaktır. Bu durumda bilet iadesi de yapılmayacağından bildirilen sürelere riayet etmek son derece önemlidir.

Check-in sonrası

   Check-in işlemleri sonrasında yolculara uçağa hangi kapıdan binileceği, hangi koltuk numarasında oturulacağını belirten uçak bileti ve bagaj fişi bulunacaktır. Yolcular, kimlik bilgilerinin bulunduğu bir kimlik kartını da hazır bulundurmaya devam etmelidir. Kapı numarasına dikkat ederek ilgili kapılara yönelmelidir. Gidilen uçuş noktasında yolcu bagajları ve kabin bagajları x-ray cihazından geçirildikten sonra uçuş kartı yetkiliye gösterilmelidir.

havayollari_check_in_kontuari

Uçağa doğru ilerleme

   Son güvenlik kontrolünün ardından uçuş kartında yazılan kapıya ilerlenmelidir. Kapı numarası, gidilecek yer ve uçuş numarası kontrol edildikten sonra uçağa alınmasını beklemek yeterli olacaktır. Bazı durumlarda direkt uçağa binilirken bazı durumlarda ise havayolu otobüsleri ile uçağa götürülmesi mümkündür. Özellikle büyük uçak pistlerinde yolcuların pistte dolaşmasının engellenmesi amacıyla hava yolu otobüsleri kullanılmaktadır. Kapıdaki görevliler, zamanı geldiğinde yolcuların sıra ile uçağa binmesine yardımcı olmaktadır. Yönlendirme sırasını takip etmek yeterli olacaktır. Bu sırada görevlinin istemesi halinde gösterilmek üzere kimlik kartını ve uçuş kartını hazır bulundurmak gerekir.

havaalani__

Uçak seyahati

   Bildirilen numaralı koltuğa oturduktan sonra koltukların üzerindeki dolaplara kabin bagajının yerleştirilmesi mümkün olacaktır. Uçak yolculuğu sırasında uyulması gereken kurallar, uçuş vakti, varış noktasına ulaşım zamanı, gidilecek yerdeki hava durumu gibi bilgiler anons ile bildirilecektir. Bu süreden sonra uçak yolculuğunun keyfini sürerek anonsları dinleyebilirsiniz.

Ayrıca Sizlere Uçakta Kurallara Uyulmadığında Para Cezası Adlı Konumuzu da Okumanızı Tavsiye ederiz.

Varış

    Uçak varış noktasına vardıktan sonra kapı açılana kadar beklemeli, diğer yolcular takip edilerek yolcu bagajının geleceği salona kadar gidilebilir. Gidilen salonda bagajın gelmesi beklenecektir. Bagajın geleceği bölüm ise tabelalar ile bildirilmektedir.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Oğan Öcal on 1 Nisan 2015 at 21:00

    İlk defa uçak yolculuğu yaparken bilinmesi gerekenler hakkında bir bilgim yoktu bilet alırken bu yazınızı okudum. Bilinçli, rahat bir yolculuk yaptım. Hizmetlerinizden çok kaldım. Bu hizmetleri sunup bizlere rahat yolculuğun keyfini yaşattığınız için ne kadar teşekkür ediyorum. Ayrıca wep sitenizde daha birçok konuda bilgi sahibi oldum. Bundan sonra bilet adresimsiniz.

  2. Mayıs Cumalı on 29 Nisan 2015 at 21:00

    İlk uçak yolcuğunuzu yaparken biraz tedirgin hissedebilirsiniz ancak prosedürleri bilmeniz işinizi kolaylaştırıp tedirginliğinizi azaltacaktır. İlk olarak internetden veya bir seyahat acentasından bir uçak bileti almanız ( internetden aldıysanız cep telefonunuza gelen mesaj ve kimliğinizle) havayolunun ofisine uğrayarak bileti uçuş saatinden en az 45 dakika önce check-in yaptırmanız gerekir. Sonrasında koltuk numaranızı belirten biletiniz ve bagaj fişinizle kalkış uçağınızın yerini bulmanız ve güvenlik sonrası uçağa yerleşmeniz yeterli olacaktır.

Leave a Comment