Evcil Hayvanınız ile Uçak Yolculuğu

Evcil Hayvanınız ile Uçak Yolculuğu Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Bazen hayvanlarla uçak seyahati yapma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Canlı hayvanlar sadece biletin rezervasyon sırasında havayolu ile önceden anlaşıldığı takdirde taşınabilirler. Ucuyos.com sitemizdeki bugünkü yazımızda hayvanlarla uçak yolculuğu yaparken ilgili kurallara ve bilinmesi gereken bazı ipuçlarına yer veriyoruz.

Evcil Hayvanlarla Uçak Seyahati Konusunda Kurallar

Canlı hayvanların aşağıdaki şartlar yerine getirildiğinde uçakla taşınması kabul edilir:

– Hayvanların taşınması gidilen veya üzerinden geçilen ülkenin kurallarına aykırı olmamalıdır;
– Gidilen ülkenin veterinerlik birimleri tarafından talep edilen zorunlu sertifikalar, izinler ve diğer belgeler beyaz edilmelidir;
– Hayvan sağlıklı, temiz, uslu olmalı ve gebe olmamalıdır;
– Canlı hayvanlar IATA’ nın koşullarına uygun olarak özel konteynerlarla taşınırlar;
– Yolcu hayvanın taşınması için ek ücret ödemelidir;
– Yolcu hayvanın taşınması için sorumluluğu kabul ettiğine dair bildiriyi doldurduktan sonra eşlik ettiği hayvanlara bağlı olarak sorumluluğu üstlenir.

Uçağın yolcu salonuna köpekler, kediler, kuşlar, tavşanlar, hamsterlar ve buna benzer küçük evcil hayvanlar kabul edilebilir, bunların ağırlığı konteyner ile birlikte 5 kilodan fazla olmamalıdır. Aynı konteynerde taşınan hayvanların sayısı gidilen ülkenin şartları ve IATA’nın tavsiyelerine uygun şekilde belirlenir. Canlı hayvanların transferle taşınması sırasında uçuş, transfer ve varış ülkelerinin hayvanların hava yolları ile taşınması kuralları geçerli olmaktadır.

Canlı evcil hayvanlarının sadece yetişkin yolcuların eşliğinde uçağın yolcu salonunda taşınmasına izin verilir. Canlı ev hayvanlarının yolcu salonunda taşınması için öngörülen konteynerin boyutları toplam 115 cm den fazla olmamalıdır. İçerisinde canlı hayvanlar olan konteyner hava taşımacılığı sırasında öndeki koltuğun altında yerleştirilmelidir. Canlı hayvan taşıyan konteyneri bagaj için tasarlanmış raflara veya yolcular için olan ayrı koltuğa yerleştirmemek gerekir.

 

Görme veya işitme engeli olan yolcuya eşlik eden rehber köpek uçağın yolcu salonunda konteynerin içinde taşınma kurallarına uygun olarak veya IATA’nın tavsiyelerine uygun şekilde konteynerda ya da ek ücret alınmadan uçağın bagaj salonunda taşınabilir.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Olgun Dadalıoğlu on 27 Mart 2015 at 10:00

    Golden cinsi bir köpeğim var. Erzurum’dan iş dolayısıyla İstanbul’a taşınmmak zorunda kaldım. Eşyalarımı nakliye firmasının aracıyla gönderdim. Köpeğimle beraber uçakla İstanbul’a gideceğiz. Köpeğimi uçağa alırlarmı, nasıl alırlar konularında şüphelerim vardı. Hayvanların uçak yolculuğu ile ilgili bilinmesi gerelkenler yazınız beni hem aydınlattı hem de içimi rahatlattı doğrusu. Artık köpeğimle uçak yolculuğu yapabileceğim.

  2. Halit Can Mert on 7 Nisan 2015 at 09:00

    Hayatımda bana eşlik eden köpeğimi genellikle yolcuklarda bulundurmak istediğimde uçak yolculuklarında sıkça sorun yaşamaktayım. Her defasında sorun yaşamaktan bıkan biri olarak rastladığım bu sitede hayvanların uçak yolculuğunda bilinmesi gerekler başlığı altında sunduğu aydınlatıcı bilgiler sayesinde artık yolculuklarım sorunsuz olarak gerçekleşiyor. Müşteriye odaklı yapılan bu gibi çalışmaları suna site kusursuz.

Leave a Comment