HAVAYOLLARINDAN YOLCU HAKLARINDA DEĞİŞİKLİK

Uçak yolculuklarında uzun süren rötarlar büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Müşterilerin bu sıkıntılarını gören komisyon gerekli incelemelerde bulunmuştur. Bu sayede yolcuların mağduriyetlerinin giderilmesi hedeflenmektedir. Yıllardır ortada olan bu sorun sonunda yetkililer tarafından belirli düzenlemeler yapma yoluna gidilmesini sağlamıştır. Peki nedir bu düzenlemeler? Nasıl uygulanacak? Bunları inceleyelim. 12 saatten fazla süren rötar durumunda yolcunun mağduriyetinin giderilmesi amacıyla rakip havayolları ile bile gitmesini sağlamaktadır. Yolcunun seçimine bırakılan bu tercih ile uzun rötar saatleri geride kalmaktadır.

Bazı sorunlarda uçak pistte beklemek durumunda kalmaktadır. Varış saatlerinin önemli olduğu durumlarda yolcular mağdur olabilmektedir. Yeni düzenleme ile birlikte pistte 5 saatten fazla bekleyen yolcular diledikleri zaman uçaktan inme ve bilet parasını geri alma hakkına sahip olacaktır. Düzenlemeleri beğenen yolcular bu sayede uçuşlarındaki sorunların ortadan kalkacağını belirtmektedir. Peki bu düzenlemeler ne zaman yürürlüğe girecek? 2015 yılının başında kesinleşecek olan bu düzenlemeler yolcu haklarını korumaya yönelik oluşturulmuştur.

KONAKLAMA ŞANSI

havaalanı_otel-Airport-otel

Rötarların çok uzun sürdüğüne hepimiz şahit olmuşuzdur. Hiç bilmediği bir yerde rötar yaşayan yolcular büyük sorunlarla karşılaşabilmektedir. Artık havayolu şirketleri bu durumu da ortadan kaldırmak zorundadır. Bu yönetmelik ile rötar saati uzun süren yolculara havalandırma, su sağlama gibi hizmetleri vermek zorundadır. Belirli bir süreden fazla olan rötarlarda ise 3 güne kadar konaklama bedeli sunmak zorundadır. Bu sayede yolcular sorunsuz bir şekilde bekleme işlemlerini gerçekleştirecektir.

Hamile,çocuklar ve yaşlılar ise bu 3 günlük sınırlamanın dışında tutulacaktır. Diledikleri kadar kalma hakkına sahip olacak bu kişiler sorunlarını havayolu şirketleri ile karşılamak durumundadır. Bu sorumluluk altına girecek uçak şirketleri rötarsız uçuş için ellerinden geleni yapmaktadır. Yürürlüğe girecek düzenleme bu hakları daha da artıracaktır.

ÇALIŞAN YANLIŞLARI

İsmi zor olan ya da dikkatsiz çalışan kişiler yüzünden bilete ismin yanlış yazılması büyük bir sorundur. Yolcunun uçağa alınmamasını sağlayan bu yanlışlık ile yolcular sorumlu tutulmakta ve yeni bir bilet yazılma işlemi ücreti alınmaktaydı. Artık bu ücretin de alınmaması yeni düzenleme ile sağlanacaktır. Havayolu şirketlerini koruyan düzenlemelerin artık müşteriler için olmasını sağlayan yeni bir sistemdir. Bu sistemi doğru anlamak oldukça önemlidir. Haklarını bilmeyen yolcuların haklarını da koruyan bu sistem ile tüm düzenlemeler yenilenecektir.

HAKLAR ARTIYOR

Doğal afetlerde bile havayolları uçuşları diledikleri gibi iptal edebilmekteydi. Bu durumu gözlemleyen komisyon sistemin olumsuz yönlerini ele alarak durumu değiştirmeyi hedeflemiştir. Yolcu haklarını artırmakla yükümlü görülmekte olan bu komisyon düzenlemesi ile yolcular kendileri dışında gelişen olaylardan sorumlu tutulamayacaktır. Hakların genişlemesi ne yazık ki yetmemektedir. Yolcular kendi haklarını bilmezlerse ne kadar ekstra hak tanınırsa tanınsın bir anlamı olmamaktadır. Hakların yolculara yeteri kadar anlatılması gerekmektedir. Bu sayede haklarını bilen yolcular haklarının da peşinden koşacaktır.Posted in

admin

2 Comments

  1. Galip Mirzanlı on 26 Mart 2015 at 22:00

    İlk kez hava yolu aracılığıyla seyahat edecektim. Bir yolcu olarak ne gibi haklara sahip olduğumla ilgili hiçbir fikrim yoktu. Sitede yer alan havayollarından yolcu haklarında değişiklik bilgisiyle aydınlandım. Kullanabileceğimiz haklarımızdan haberdarsızdım. Sürekli siteyi ziyaret ederek olası değişiklikleri takip eder oldum. Bilgiler en güncel halde sitede yer almaktadır. Bilgisayarım açık olduğu zamanlarda muhakkak sitede zaman geçiriyorum. Çok yararlı bilgiler ediniyorum.

  2. Tilbe Sunay Tayfun on 7 Nisan 2015 at 09:00

    Bir önceki uçuşumda saatlerce bekletilmiş, aç ve susuz kalmıştım. Bir daha o havayolu ve turizm şirketini kullanmamaya kararlı olduğum için internette ciddi bir araştırma yapıyordum ki yolcu haklarına da bakmak aklıma geldi ve arama motoru sizin sitenin bununla ilgili sayfasına beni yönlendirdi. Çok memnun kaldım. Sonraki uçuşumu sizinle gerçekleştirdim…

Leave a Comment