HANGİ SAĞLIK SORUNLARI UÇAK YOLCULUĞUNA ENGELDİR?

Uzun mesafeli uçak yolculukları, yolcuların sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu durum özellikle hastalık geçmişi olan kişiler için daha fazla önem taşımaktadır. Örnek olarak kabin hava basıncının düzeyi, sağlıklı bireyler açısından sorun oluşturmayacak seviyede olmasına rağmen sağlık problemleri olan kişiler için büyük sorun oluşturabilmektedir.

Peki, kimler uçak seyahatinden uzak durmalıdır?

 • Doğumundan itibaren daha bir haftasını doldurmayan bebeklerin uçak ile seyahat etmesi pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirecektir.
 • 40 haftalık hamilelik sürecinin son 4 haftasını yaşayan bayanlar ile doğumdan itibaren ilk 7 gününü yaşayan bayanlarında hava yolculuğunu tercih etmemesi gerekir.
 • Anjina pektoris tanısı konulmuş hastalar ile dinlenme halinde dahi kalbinde basınç hissedenlerin ani kalp krizi riskinden dolayı uçak seyahati yapması doğru değildir.
 • Herhangi bir bulaşıcı hastalığı olan kişilerin sadece uçak ile değil toplu taşıma araçlarını da kullanmaması gerekir.
 • iç kanama veya travma sonucu kafa içi basıncı artan kişilerde uçakla seyahat etmemelidir.
 • Sinüs iltihaplanması veya kulak-burun-boğaz enfeksiyonlarında bir müddet hava yolunu kullanmamak daha doğru bir seçim olacaktır.
 • Kısa süre içerisinde kalp krizi geçiren kişiler ile ciddi nefes alma problemleri yaşayan kişilerin kesinlikle uçağa binmemesi gerekir.
 • Orak hücre anemisi olanlar ve kontrolsüz arteriyel hipertansiyon hastaları da uçak seyahatlerinden uzak durmalıdır.
 • Özellikle karın travması, beyin ameliyatları ve göz ameliyatları gibi havanın içeride kalabildiği hasar ve cerrahi girişimlerde bulunulan hastalarda özel durumları ortadan kalkana kadar uçak seyahati yapmamalıdır.
 • Skuba dalıcılarının da dalış yaptıktan sonra en fazla 24 saat süre ile hava yolculuğu yapmaması gerekir.

 ucus_guvenligi_hastalık_dikkat edilecek_hususlar

Oturma pozisyonunda uzun süren yolculuklar, yolcularda çeşitli dolaşım sorunları ve ödemlerin oluşması da sebep olmaktadır. Bu nedenle;

 • Toplardamarda geçmiş dönemde pıhtı sorunu ile karşılaşanlar,
 • Östrojen tedavisi gören kişiler,
 • Kanser ve obezite hastaları da seyahat etmeden önce doktor kontrolünden geçmelidir.

Hangi Hastalıklar Uçakta Problem yaratir

Uçak seyahatleri sırasında oluşacak problemleri engelleyebilmek için basit egzersizler yapılabilir. Uçak firmaları, yolcuların dolaşım problemleri ile karşılaşmaması için yapılabilecek egzersizler konusunda misafirlerine yardımcı olmaktadır. giysilerin bol ve rahat olmasının yanı sıra el çantasının kol ve bacakları kısıtlayacak yerlere konulmaması da alınabilecek önlemler arasındadır.

Posted in

admin

2 Comments

 1. Yalçın Kilmen on 30 Nisan 2015 at 21:00

  Sağlık sorunlarım yüzünden uçaklardan hep uzak duruyordum. Sonra bir gün ucuzucakbileti sitesine rastladım. Önce uçak biletleri fiyatlarını araştırdım sonra siteyi incelerken hangi-saglik-sorunlari-ucak-yolculuguna-engeldir sayfası açtığınızı gördüm ve hararetle okumaya başladım. Gerçekten çok aydınlatıcı ve basit bir dille teker teker hastalıklar sayılmıştı. Bir iki tanesini başka yerlerden kontrol ettim. Bilgiler doğruydu.

 2. Gülşah Yarbas on 4 Haziran 2015 at 09:00

  Uçak yolculuklarının var olan mesafeleri kısaltmasına karşın yaşadığım sağlık sorunlarının uçak yolculuklarıma engel teşkil edip etmeyeceği konusunda yetersiz bilgilerim nedeniyle uzak duruyordum. Gerçekleştirmem gereken uzun yollu bir yolculuk için bilgi almak istediğimde rastladığım bu site baba hangi sağlık sorunları uçak yolculuğuna engeldir başlığıyla yardımcı olup sağlıklı karar vermemi sağladı.

Leave a Comment