Hamileler, Yeni Doğan Bebekler ve uçak yolculuğu

Hamileliğin ilk dönemi vücudun bu yeni duruma adapte olma sürecidir. Mide bulantısı, uyku hali ve halsizlik gibi çeşitli durumlarla karşılaşılır. Bazı kişiler bu kişisel problemlerden dolayı uçmakta zorlanabilse de genel olarak baktığımızda hamileliğin 36. Haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarda seyahat etmenizde sorun yaşanmaz. Fakat bu genelleme hamileliğinde sorun yaşayanları, ikiz veya üçüz bebek bekleyenleri ya da daha önce erken doğum yapmış olan hamileleri kapsamamaktadır.

Uçak firmaları hamile yolcuları uçurmama yetkisine sahiptir. Bu konuda her ne kadar seyahat acenteleri uyarmasa da seyahate çıkmadan önce doktor raporu almanızda fayda var. Hatta hamileliğinizin 7.haftasından itibaren rapor alarak uçmanız gerekir.

Ayrıca Diğer Bir Konumuz olan Hangi Sağlık Sorunları Uçak Yolculuğuna Engeldir Yazımızı Okuyabilirsiniz.

Hamileler için istenen belgeler

Örneğin THY’nin hamile yolcular için belirlenmiş kuralları şöyledir.

*7 ayını (28 hafta) bitirmiş hamile yolcularımız kendi doktorundan aldığı ‘Uçakla seyahatinde sakınca yoktur’ ibaresi olan bir rapor ile seyahat edebilir.

*Bu rapor 7 günden eski olamaz.

*7 aydan önceki seyahatlerde ise yolcunun beyanı temel alınır.

halilelik

Doktor raporu şart

Yalnızca THY değil diğer firmalar da bu kuralları temel almaktadır. O yüzden 6. ayını bitirdikten sonra yolcumuz doktor raporu almadan havaalanına gitmemelidir. Bu raporu birkaç gün önceden alması da olası aksiliklerin önüne geçmesinde yardımcı olur.

Eğer sorunsuz bir hamilelik geçiryorsanız ve doktorunuz olumlu rapor vermişse uçuşunuzda herhangi bir sakınca yoktur. Yine de bilet temin ederken havayolu şirketine danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

 

 

Posted in

admin

2 Comments

  1. Bernanur Zeybekci on 8 Nisan 2015 at 09:00

    Genellikle hamile bayanlar uçak yolculuğundan endişe duysalar da gerekli önlemler alındığında hiç bir sıkıntı yaşamayacaklardır. Uçma stresi ve sağlık sorunu olmayan bir anne adayı hamileliğinin 36. haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarda hamileliği 7. haftayı geçmişse doktor raporu alarak rahatça seyahat edebilmektedirler. Bunlar dışında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise gidilen mesafedir. Uzun yolculuklar yapmak aynı yerde uzun süre hareketsiz oturmak doğmamış bebekler için sıkıntı yaratabilir .

  2. Mervegül Ulaş on 4 Mayıs 2015 at 09:00

    Hamile olan eşimin zorunlu seyahat nedeniyle yolculuk yapıp yapamayacağı bilinçsizliği ve endişesiyle ucuz uçak bileti arayışında rastladığımız bu site bizi karşılaşacağımız zor anlardan kolayca kurtardı. Mesela gerekli olan bir raporun farkında değildik. Kaç aylıkken yolculuk gerekli onu da bilmiyorduk. Site sayesinde bilinçli bir yolcu olduk, teşekkürler.

Leave a Comment