Hamile Kadınların Uçak Yolculuğu

Seyahat ipuçları bölümümüzde bugünkü yazımızda hamile kadınların uçak yolculuğu ile ilgili detaylara yer vereceğiz ve bu konuda en çok sorulan “Hamile kadınlar uçağa binebilir mi?” sorusunu cevaplamaya çalışacağız. Ucuyos.com sitede genel bilgiler yer alıyor Şartlar yön ve havayolu şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Son durumla ilgili koşulları kesinleştirmek için uçak yolculuğu öncesinde ilgili kurumlara başvurmanız rica olunur.

Hamile kadınların uçak yolculuğu

Uçak biletini aldığınızda yolcu kadının gebeliği hakkında bilgi vermeniz gerekir. Hamile kadınların uçak yolculuğu ile ilgili kurallar aşağıdaki gibidir:

– Hamile kadınlara sağlık durumlarına, yani hamilelik dönemindeki komplikasyonlar, beklenen doğum tarihi, doğum sırasında olası komplikasyonlar, daha önce iki veya daha fazla doğum geçirdiklerine dair bilgi vermeleri tavsiye edilir.
– Eğer verilen bilgilere göre hamile kadının durumu iyiyse ve gebelik komplikasyonları yoksa, uçağa alınabilir.

Bazı durumlarda verilen bilgiler yeterli olmaz ve uzman bir doktor tarafından hamile kadının uçak yolculuğunu onaylayan yazılı izin talep edilir.

Hamile kadının sunduğu bilgiler dışında doktor tarafından yazılı izin gerektiren durumlar:

Hamile Yolcularda Uçak Kuralları Nelerdir ?

– Doğumun dört hafta içinde gerçekleşmesi beklendiği durumlarda;
– Hamilelik dönemi ağır geçiyorsa, doğumun gerçekleşme tarihi kesin değilse, hamile kadının daha önce iki ya da daha fazla doğum yaptığı veya doğum sırasında komplikasyon oluşma ihtimali olduğunda.
– Tıbbi referans uçuş tarihinden yedi gün önce olmamak kaydıyla resmileştirilmelidir.
– Sağlık raporunun zorunlu olduğu takdirde hasta veya özürlü yolcuların taşınması kuralları uygulanmalıdır.

Hamile kadınlar hangi durumlarda uçağa binmemelidirler?

Aşağıdaki durumlarda hamilelere uçakla yolculuk yapmaları tavsiye edilmez:
– Doğumun gerçekleşmesi yedi gün içinde beklenen, ayrıca doğumdan sonra ilk hafta içinde olan kadınlara;
– Doğumun ilk yedi günü boyunca, zamanında doğan sağlıklı bebeklere.

Hamile kadınların uçak yolculuğu konusunda genel kuralları bu şekilde özetlemiş olduk. Özel durumlarda yetkililere danışmanız önerilir. İyi yolculuklar dileriz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Bayülken Çaprak on 22 Nisan 2015 at 09:00

    İşim nedeni ile çok sık uçak yolculuğu yapıyorum ve biletlerimi de sizin web sitenizden alıyorum. Bazen web sitenizde kaybolup gidiyorum. Web sitenizde dolaşmak ve bir çok konuyu içeren yazıları okumak oldukça hoşuma gidiyor. Eşim hamile olduğu için en çok hoşuma giden konu ise hamile kadınların uçak yolculukları oldu.

  2. Orkide Sayıl on 30 Nisan 2015 at 21:00

    6 Aylık hamileyim. Uçak yolculuğu yapmamda bir sakınca varmı diye internetten araştırma yaparken sitenizi buldum. Hamile kadınların uçak yolculuğu, yazınızda verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı oldu. Bazı endişelerimden kurtulmama yardımcı oldunuz. Gebeliğimin sonlarında olmadığım için, hamileliğimde rahat geçtiği için uçağa binmemde herhangi bir sakınca olmadığını öğrendim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Leave a Comment