Güvenli Uçuş İçin Uçuş Sırasında Neler Yapmak Gereklidir?

En güvenilir ulaşım yöntemi olsa da hepimiz uçak yolculuğundan biraz korkuyoruz. Kimimiz bu yolculuğa sık çıktığı için alışmış durumda. Fakat yine de hepimiz üzerimizde biraz tedirginlik hissediyoruz. Ortak bir kanı olarak çoğunluğumuzun korkuları uçağın kalkış ve inişinde ortaya çıkıyor.  Kesinlikle bu zamanlar en çok dikkat edilmesi gereken zamanlar.  Özellikle uçağın güvenli kalkışını, inişini ve ya sağlığımızı riske atmamak için alınması gereken bazı önlemler var.

Uçak kalkmadan önce !

Uçağa bindiğimizde ilk olarak el bagajlarımızı düzenli bir şekilde koltuklarımızın üstündeki dolaplara yerleştirmeliyiz ve dolapların sıkıca kapatılmış olduğundan emin olmalıyız. Daha sonra bu işlemi kabin görevlileri de yapacaktır. Çünkü kimse uçağın iniş ve kalkışında, seyir halindeyken olası bir türbülansla karşılaştığında tepesinden aşağıya fırlayan eşyalarla karşılaşmak istemez. Uçuşun konforu ve güveni için dikkat edilmesi gereken ilk şey bu dolaplardır. Yerimize oturduktan sonra hosteslerin de talimatları ile kemerlerimizi bağlamalıyız. Aksi söylenene dek kemerlerimizi açmamalıyız. Kalkış öncesi koltuklarımız dik, yiyecek sehpalarımızı kapalı konuma getirmeliyiz. Cam kenarında isek camların perdelerini açık konuma getirmeliyiz.

Telefon_ucak_modu

Birçok yolcunun tercih ettiği otobüslerde dahi telefon kullanmak bundan birkaç sene öncesine kadar yasaktı ve hala telefon kullanamadığımız karayolu araçları mevcut. Bu göz önüne alındığında uçaklarda telefon kullanımının yasak olması tabiî ki kaçınılmaz oluyor. Uçaklarda telefon yüzünden olduğu kanıtlanmış herhangi bir kaza henüz yok. Fakat uçak radyosu ve karmaşık elektronik düzeneklere zarar verme ihtimaline karşı belli önlemler alınıyor.  Uçağın kalkış anında elektronik cihazlar tamamen kapatılmalıdır. Uçak yolculukları sırasında telefon ile konuşmak yasak olsa da telefonunuzu uçak modu denilen moda alarak fotoğraf çekmek, müzik dinlemek ve oyun oynamak için kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra elektronik okuyucular, MP3 çalarlar gibi birçok elektronik eşya da kalkıştan sonra kullanılabiliyor.

ucus_endisesi_nedir

Uçak Korkumu Yenmek için Uçuş Sırasında Neler Yapabilirim?

Uçak kalkış aşamasında sizleri yani yolcuları biraz sarsabilir bunda korkulacak aksi bir durum yoktur. Uçuşu için uygun yüksekliğe gelene kadar sarsıntılar devam edebilir. Fakat belli bir yükseklikten sonra uçak yükselmeyi bırakır ve hızlanmaya başlar. Bu aşamalarda koltuğumuz dik kemerlerimiz bağlı olmalıdır. Ayrıca Sizde Güvenli bir uçuş için uygunmusunuz ? Bu konumuzu mutlaka Okuyunuz. Hangi Sağlık Sorunları Uçak Yolculuğuna Engeldir.Aksi söylenene kadar kemerlerimiz takılı kalmalıdır ki bu olası bir türbülans veya sarsılma olayına karşı sizi korumak amaçlı bir önlem olduğundan uyulması zorunludur.

Sağlık açısından alınması gereken önlemler

korkusuz_ucus

Güvenli Uçuş İçin Uçuş Sırasında Neler Yapmak Gereklidir?  

Kabin basıncı ile kulak içi basıncı farklılık göstereceği için kulaklarda bir basınç ve uğuldama görülmektedir. Bu kulak içi basıncının yeni basınç düzeyine adapte olması sürecidir. Grip, nezle gibi östaki borusunun tıkalı olma olasılığı olan durumlarda seyahat etmemeye özen göstermeniz sizlerin yararına olacaktır. Bu gibi durumlarda sakız çiğnemek, nefes egzersizleri yapmak da bu süreci daha hızlı atlatmanıza yardımcı olur. Uçak yolculuğu yapılmaması gereken diğer hastalıkları öğrenmek için: ’Hangi hastalıklarda ya da durumlarda uçak yolculuğu yapılmamalı?’ adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Dilseren Çarıcı on 7 Nisan 2015 at 21:00

    Uçak yolculukları her ne kadar mesafeleri kısaltsa da uçak yolculuklarımda aşamadığım güven sorununda bana yardımcı olan site sağlıklı bilgiler edinmemi sağladı. Uçuş bilgileri konusunda gerekli her detayı atlamadan sunması oldukça güven duygusunu elde etmemi, güvenli uçuş için yapılması gerekenleri dikkate alarak daha huzur verici yolculuklarda yer almamda yardımcı oldu.

  2. Saliha Topoyan on 24 Nisan 2015 at 09:00

    Sitenizden ucuz uçak bileti alarak sürekli seyahat ediyorum. Artık karayolu benim için tarihe karıştı sayenizde. Sitenizde yer alan güvenli uçuş için uçuş sırasında ne yapmak gerekir yazısını okudum bu yazıyı yayınlamakla biz yolcuları daha da bilinçlendirmeniz, can güvenliğimiz açısından çok faydalı. Can güvenliği her şeyden önce geldiği için diğer yolcularında bu yazıyı okumalarını tavsiye ederim.

Leave a Comment