Gebelikte Uzak Mesafe Uçuşları

Gebelik sırasında anne adayları normal hayatlarını yaşamak için çaba gösteriyorlar. Uzak seferlere çıkmaya, günlük işleri ile uğraşmaya çalışıyorlar. Fakat bazen gebelikte uzak yolculuğa çıkıp çıkmama gibi sorular oluşuyor. Özellikle uzak bir yere uçakla gitmek gerekiyorsa, anne adayları bu konuyu düşünmeye başlarlar. Hamilelerin çoğunluğunu ilgilendiren sorulardan biri de gebelikte uzak mesafe uçuşları ile ilgilidir.

Gebelik sırasında uçak yolculuğu

1. Gebelik sırasında uçakla yolculuk yaparken ilk sorun gebenin uçuşla ilgili korku geçirmesidir. Bu yükseklik korkusu ile de benzerlik gösterir. Bu bir yerde oturup uzun süre hiç hareket etmemek ve ayrıca atmosfer basıncının sık sık değiştiği bir ortamda olma korkusudur.

2. Eğer muayene eden doktor uçuşla ilgili hiçbir yan etkinin olmayacağını onaylıyorsa kendinizi bu seyahate manevi olarak da hazırlamalısınız.

Hamile Yolcular İçin Uzun Süreli Uçuşlarda Gerekli Olanlar.

3. Derin nefes alıp moral yönünden rahatlarsanız, sıvı alırsanız, tatlı tüketirseniz, arada bir salonda dolaşırsanız, uçuşunuz zor geçmeyecektir. Ayrıca bulantı veya stresten kaçınmak için ilaç kullanmak istiyorsanız yolculuk öncesi muayenede bunu doktorunuza bildirebilirsiniz.

Gebelikte uçuş korkusu

İlk ve son gebelik dönemleri oldukça heyecanlı dönemdir. Bu süre içinde uzak yolculuğuna çıkmak kendisi de bir risk oluşturur. Çünkü bu zamanlarda ek gerginlik ve stresten uzak olmak, ayrıca içilen her bir ilaca, alınan her bir gıda değişikliklerine dikkat etmek gerekir. Eğer gebelikten önce uçuş korkusu yaşadıysanız gebelik sırasında uçak ile yolculuk yapmak büyük risk taşıyabilir. Eğer aerofobinin hiçbir şeklini yaşamadıysanız yine de karnınızdaki bebeğin güvenliğini düşünerek korku hissi geçirebilirsiniz. Eğer kendinizde aerofobi olduğunu daha önceden gözlemlediyseniz ve bu yolculuktan hiçbir şekilde vazgeçemiyorsanız doktordan sakinleştirici ilaç isteyebilirsiniz. Çünkü doktorunuz size bu ilacı hangi ölçüde ve ne zaman içebileceğinizi söyleyebilir.

 Bazı durumlarda psikologa başvurarak bu korkunuzdan kurtulmanız söz konusu olabilir. Genellikle sakin olmayı ve korkuyu unutmak için koltukta rahat oturup, omuzları serbest şekilde geriye yaslayarak tavana bakmayı ve aralıklı nefes alıp vermeyi öneriyorlar. Bu hareketleri hamilelerin korku hissini yenmeleri için doğum öncesi kurslarda da öğretirler.

Uçağın içindeki ortam

Diğer bir tehlike kabinin içindeki baskıdır. Bu baskı erken veya son haftalarında olan hamileleri çok olumsuz etkileyebilir. Hatta erken doğuma neden olabilir. Kabin içi basınç aynı zamanda hemoroit ve varis genişlemesinden şikayetçi kadınlara daha fazla tehlike oluşturuyor. Ayrıca kabin iç havasının da etkisi önemlidir. Çünkü, oksijen yetersizliği bulunan bu hava çok kuru olur. Uzun vadeli oksijen eksikliği anne ve bebek için tehlikeli olabilir. Uçuş sırasında hareketsizlik, uzun süre aynı şekilde oturmak ve hareket etmemek hamile kadın için oldukça zordur. Boyun kuruması, bel tutulması, göğüs altında sıkıntı gibi rahatsızlık hisleri geçirebilir. Ev ortamında uzanarak rahatlamak mümkündür. Uçuş sırasında ise bunu yapmak mümkün değildir ve bu sırada uzun süre aynı şekilde oturmak kan dolaşımına engel olur.

Tabii ki, mide bulantısını da unutmamak gerekir. Sıradan insanlar bile uçuş sırasında bundan şikayetçiler, hamile kadınlarda bu durum daha büyük problem halinde ortaya çıkar. Yani uçuş sırasında hamile kadın kendini pek de rahat hissetmeyecek.

Uçuşa nasıl hazırlanmalı?

Birçok bilet satış noktalarında 28-34 haftalık hamilelerden doktorun uçuşa izin verdiği belirtilen belge talep ediyorlar. Anne ve bebeğin hayatının tehlike altında olmasını kimse istemez. Bu yüzden uçuş öncesi doktor kontrolünden geçmeniz ve uçuşla ilgili izin almanız şarttır.

Uçuş sırasında neler yapılmalıdır?

Uçuş sırasında her fırsatta ayağa kalkıp biraz yürümeye çalışın ve bunun için uygun koltuk seçimi yapın. Yanınıza boyun bölgenize koymak için ortopedik yastık alın. Bu tür yastıklar boyun, kol, bel bölgelerinizin rahatlığı için önemlidir. Uçuş sırasında üzerinizde rahat, aynı zamanda doğal kumaştan yapılmış rahat giyim olmalıdır. Tabii ki, bu özellikler ayakkabınızla da ilgilidir. Yüksek topuğu olmayan ve doğal deriden yapılmış rahat ayakkabı giymelisiniz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Naci Karakaya on 4 Nisan 2015 at 09:00

    Gebelikte uçak seyahatlerine çıkmak bazen sakıncalı olabilir. Uçak seyahatine çıkabilmeleri için bilet satış noktalarında 28-34 haftalık hamile bayanlardan doktorun uçuşa izin verdiğini gösteren belgeler istenir. Doktorun izin vermesi halinde uçak içinde hamile bayan için en rahat ortam oluşturulur. Hamile bayanın uçakta küçük yürüyüşler yapmasına izin verilir, sağlıklı seyahat sağlanır.

  2. Berfin Elif Özay on 22 Nisan 2015 at 21:00

    Eşim hamile olduğu için bu şekilde uçakta seyahat edemeyeceğini düşündüm fakat sitenizde ki dolaşırken gebelikte uzak mesafe uçuşları adlı yazı düşüncelerini yanlış olduğunu gösterdi. Yazıda neler yapmamız gerektiği açıklanmıştı. Bu açıklamalara uyarak eşim rahat bir uçuş yaptı. Ucuzuçukbileti.org bu konuda bizi yönlendirdiğini için teşekkür ederiz. Bilet satışından fazla hizmet veriyorsunuz

Leave a Comment