E-Bilet nedir? Avantajları nelerdir?

E-Bilet veya İngilizce adıyla e-ticket yolcuyla havayolu şirketi arasında anlaşmayı doğrulayan taşınmaya dair elektronik belgedir. Bu, sıradan kağıt biletin elektronik biçimidir. E-Bilet teknolojisi ilk olarak 1996 yılında ABD’de ortaya çıkmıştır. Şu anda bu teknoloji çoğu ülkelerde, aynı zamanda Türkiye’de yaygın bir kullanım hacmine sahiptir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) tüm üyeleri 2008 yılından itibaren E-Bilet kullanmalıdırlar.

E-Biletin avantajları nelerdir:

  •  – Özellikle biletin İnlernet aracılığıyla alınması sırasında zamandan tasarruf sağlar;
  • – Biletin dijital halinin hava yolunun veritabanında tutulmasıı, biletin kaybedilmesi, çalınması veya sadece unutulması gibi durumlardan korur;
  • – Başka şehirde bulunan veya herhangi bir nedenden dolayı bilet alma imkanı olmayan kişilerin yerine diğer kişilerin onlar için bilet almasının olasılığına izin verir. Biletler alındıktan sonra kişilere sadece kayıt işleminden geçmek için havaalanına gelmek kalıyor.

E-Biletle yolculuğunuz sırasında bileti yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir, fakat zorunlu değildir, havalimanına girdiğinde, pasaport kontrolü veya gümrük kontrolü sırasında geriye dönüş biletinizin var olduğuna dair delil olarak güvenlik hizmetine sunulabilir. Havaalanlarında kayıt sırasında yetişkinlerin pasaport bulundurmaları gerekir. Bilet sadece üzerinde adı belirtilen kişinin taşıması amacıyla kullanılabilir.

 E-Biletin önemli avantajı daha vardır; bu bileti kaybetmek veya evde unutmak mümkün değildir ve yolcunun beraberinde taşıması zorunluluğu yoktur. Size sadece zamanında havalimanına gelmek, pasaportunuzla kayıt olmak, biniş kartınızı almak ve yolculuğunuzun keyfini çıkarmak kalıyor.

E-Biletlerde sınıflar: Biletler için ödenen ücrete göre yolculara business class, birinci sınıf veya ekonomi sınıfı hizmeti verilir. Sınıflara göre hizmet standartlarının listesi havayolu tarafından özel olarak belirlenir. Business class yolculara daha yüksek konfor ve hizmet seviyesi sunar. Koltuklar arasındaki alanın genişliği uçuş sırasında yolcuların rahat etmelerini sağlar. Menünün iyi olması ve pahalı şaraplar uzun süren uçuşun daha rahat ve kolay geçmesini sağlar.

Birinci sınıf salonunda bundan daha yüksek hizmet seviyesi ve daha zengin çeşitli menü sunulmaktadır. Bunların dışında, bu sınıfta seyahat eden kişiler uçağın kalkışından önce birinci sınıf için tasarlanmış VIP dinlenme salonunda bekleyebilirler. Bu salonda yolculara alkollü içkiler ve meşrubat, çeşitli aperatifler sunulmaktadır. Birinci sınıfta seyahat eden yolcular çok zaman havayolu şirketlerinden kurumsal hediyeler alırlar.

 Bu sınıf yolculara birçok diğer hizmet çeşitleri de öngörülüyor. Örneğin; özel kayıt masası, uçağa biniş ve inişte tanınan öncelikler, diğer sınıflarla karşılaştırıldığında hizmet veren personelin daha fazla olması gibi birtakım avantajlara sahip olurlar.

Ekonomi sınıfı için E-Bileti olan yolculara çoğunlukla uçuşun zamanı, süresi ve yönüne bağlı olarak yemek, şarap, meyve suları ve serinletici içecekler sunulur.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Tunç Köybaşı on 8 Mayıs 2015 at 21:00

    Yaptığım uçak yolculuklarımda her defasında elde etmek istediğim konforu yakalama arzumu yerine getiren bu site bana e- bilet avantajlarının istediğim konforu nasıl sağlayacağı hakkında ve neler yapmam gerektiği işlemler konusunda oldukça güvenilir bilgiler sundu. Site sayesinde şimdi her yolculuğumda e-bilet keyfini kolaylıklarla ve güvenle elde edip yolculuklarımın farklı konforlar ile gerçekleşmesini sağlıyorum.

  2. Oğuzcan Coşandal on 19 Mayıs 2015 at 09:00

    Günümüz dünya üzerinde artık işlemler sanal ortamlar vasıtasıyla hızlı ve çabuk bir şekilde düzenlenip halledilebiliyor. E-bilet de bize hem zamandan kazanmayı hem de ufakta olsa biraz uygunluk sağlıyor yapılan alışverişlerde. Avantajlarımızı dediğimiz gibi yalnız zaman ile sınırlandırmak değil hem parasal hem sosyal düzeyde çabukluk sağlıyor.

Leave a Comment