Çocuklarla Uçak Yolculuğu Kuralları

Bugünkü yazımızda çocuklarla uçak yolculuğunu yapmak isteyen ebeveynlere yardımcı olmak amacıyla bazı ipuçlarına yer vereceğiz. Sitemizde genel bilgiye yer veriyoruz. Bu bilgiler yön ve havayolu şirketlerine bağlı olarak değişebilir. Vizelerin son kuralları, sınırların geçilmesi ve bagaj taşıma koşullarını kesinleştirmek için ilgili resmi kurumlara başvurmanız rica olunur.

Çocuklarla uçak yolculuğu genel kuralları
– 12 yaş altı çocuklar yetişkinler eşliğinde veya yalnız uçak yolculuğu yapabilirler. Ayrıca, havayolu şirketi tarafından belirlenen indirimli çocuk tarifesinden kullanma şansı de mevcuttur.

– 8 yaş altındaki eşlik edilmeyen çocuklar yolcular için öngörülen normal uçak biletinin tamamını ödemelidirler.

– 8-12 yaşlar arası yetişkinler tarafından eşlik edilmeyen çocuklara yetişkinler için standart normal tarifenin % 50’si ödenecek.

– Normal veya indirimli bilet fiyatının yarısı ödenmiş her bir çocuk için, yaşa bağlı olmadan, yetişkin yolcular gibi ayrı koltuk ve ücretsiz bagaj normuna uygun bagaj taşınması hakkı verilir. Ağırlık ücretsiz bagaj normunu geçerse uygun bagaj tarifesine göre ödeme alınır.

– Normal veya indirimli fiyatın % 10’u ödenmiş çocuklara ücretsiz bagaj hakkı verilmez.

– 2 yaşın altında olan bebekler yanlarında büyükler olmadan uçak salonuna alınmazlar.

– 2 yaşın altında oturacak ayrı koltuğu olmayan ve yetişkin yolcu tarafından eşlik edilen bebeğin yolculuğu sırasında mevcut tarifin uygulamasında özel şartlar yer almıyorsa, genellikle uygun standart tarifin % 10’u ödenir.

– 2 yaşın altında oturacak koltuğu olan çocuk için eşlik eden yetişkinlerin tarifesi uygulanmasına izin veriyorsa indirim sunulabilir. Havayolundan uygun yolcu bebek için beşik koltuğu veya bebekler için tasarlanmış set alabilirsiniz. Bu konuda uçuş kaydı yaparken havayolu temsilcilerini bilgilendirmek gerekir.

Çocuklarla Uçak Yolculuğu Kuralları Nelerdir ?

– 2 yaşın altında iki veya daha fazla çocuğa eşlik eden yetişkinlerin tarifesinde özel şartlar mevcut değilse, ücretin % 50’si karşılanır.

Çocukların yalnız uçak yolculuğu kuralları
Her havayolu şirketinin eşlik edilmeyen çocuklara ilişkin ayrı kuralları mevcuttur. Havayolu sorumluluğu altında çocukların taşınması koşulları:
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun yalnız uçuşuna dair bildiriyi imzalar ve çocuklar hakkında geniş bilgi yer alan anketi doldurur. Bu tür anketin doldurulması çocuğun 13 yaş altı olduğu durumlarda zorunludur;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun uçuşunun ücretini öderler;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri çocuğun kayıttan geçmesi için zamanında havaalanına getirirler ve uçak kalkana kadar havaalanında beklerler;
– Ebeveynleri veya yasal temsilcileri uçak yere inmeden önce çocuğu karşılamak için havaalanına gitmelidirler;
– Havayolu şirketinin sorumluluğu ile yolculuk yapan çocuklar uçak indikten sonra hedef merkezde karşılanmazlarsa veya karşılayan kişi anket verilerinde belirtilen kişi olmazsa çocuğun ebeveynleri veya yasal temsilcileri geriye dönüş uçuşunun ücretini ödemelidirler.

Bugünkü yazımızda havayolu şirketleri tarafından uygulanan genel çocuklarla uçak yolculuğu kurallarına yer verdik. Buradaki bilgiler havayolu şirketlerine göre değişiklik gösterebilirler. Bu yüzden yolculuk yapmadan önce uygulanan kurallarla ilgili son bilgileri kesinleştirmenizi öneririz.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Çağatay Sabah on 28 Nisan 2015 at 21:00

    En çok merak ettiğim konulardan biriydi. Geçen hafta yengem 2 yaşındaki bebeğiyle memleketine gidecekti. Biz de korktuk acaba çocuk uçakta çok ağlar mı? veya kulakları basınçtan çok etkilenir mi? Diye. Sonra sitenizi buldum. Buradaki kuralları okuduktan sonra yengeme söyledim. O da bir bir uygulamış ve hiçbir sorun yaşamadan yolculuğu tamamlamışlar. Faydalı bilgiler için sitenize çok teşekkür ederiz.

  2. Belin Esendemir on 9 Mayıs 2015 at 21:00

    Biri kız biri erkek iki çocuğum var. Uçakla yolculuk etmek kolay ve çabuk ama iki çocukla işkenceye döner, çocuklar korkar diye endişeleniyordum. Sizin sitede yazılanları okuyunca ‘çocuklarla uçak yolculuğu kurallarını’ anladım ki o kadar da zor değilmiş. Ayrıca ekonomikmiş de. Şimdi ‘ucuzucak bileti’ siteniz sayesinde rahatlıkla uçabiliyoruz hep birlikte.

Leave a Comment