Açık Tarihli Bilet Nedir?

Uçak bileti çeşitleri arasında yer alan biletlerden biri de açık tarihli bilettir. Yolcunun geri dönüş tarihi kesin olarak bilinmediği durumlarda açık tarihli bilet satın alınabilir.

Açık tarihli bilette ek ücret

Açık tarihli bilet, genel olarak 3 ay, yarım yıl veya bir yıl süreyle alınabilir. Bu süre içinde yolcu doğrudan havayolu şirketinden veya uçak bileti satışı acentelerinden gerekli tarihe ve uygun uçuşa rezervasyon yaptırabilir. Bu süre içinde biletinizde belirtilen sınıfta yer olmadığı durumlar hariç, sizden herhangi bir ek ücret alınmaz. İstisnai durumlarda ise kısmen daha pahalı sınıftan bilet almak için ilave ücret ödemek gerekir. Örneğin ekonomi sınıfı bileti olan birisi business class sınıfından yer ayırtmak isterse ek ödeme yapacaktır.

 

Açık tarihli biletlerin fiyatları

Açık tarihli biletler, genellikle tarihi tespit edilmiş biletlerden fiyat yönünden daha pahalı oluyorlar. Fakat, hatta her iki tarafa açık tarihli olan bilet genellikle ayrı ayrı tek taraflı tek yön ve tek taraflı dönüş biletten daha ucuz maliyetlidir. Açık tarihle yazılmış bilet bu bilette belirtilen sınıfa uygun yerlerin mevcudiyetine göre rezerve edilir. Açık tarihli biletle uçuşa yalnızca belli hava alanından uçuş tarihi ve uçuş numarası kaydı yaptırdıktan sonra izin verilir.

Hangi durumlarda alınır?

Gidiş dönüş uçak bileti alacağınız durumlarda eğer dönüş tarihiniz net bilinmiyorsa, en iyi yöntem açık tarihli bilet almaktır.

Posted in

admin

2 Comments

  1. Pırıltı Bahçeli on 4 Nisan 2015 at 21:00

    Ankara’ya annemin ameliyatı için gidecektim. Ameliyat ve sonrasındaki bakım işlemlerinin süresi belli olmadığı için dönüş bileti almamayı düşünüyordum. Müşteri hizmetlerinizde, bana yardımcı olan bayan dönüş bileti alabileceğimi ve dönüş tarihini aynı fiyata açık bırakabilceğim bilgisi verdi. Ankara’dan dönüş için açık tarihli bilet aldım ve annem iyileştikten sonra aynı fiyata geri döndüm.

  2. Yaşar Fatih Enes Kırtay on 18 Nisan 2015 at 21:00

    Ailemi ziyarete gitmek istiyordum bunun için gidiş tarihim belli fakat geri dönüşüm tam net değildi. Bu internet sitesinden aldığım ucuz uçak biletimle seyahatimi gerçekleştirdim dönüşümün tarihi kesin olarak bilinmediği için açık tarihli yani günü belirlemesi bana kalmış şekilde satın aldım. Dönüş vaktimin tarihi de belli olunca açık tarihli biletimin günün belirleyerek tekrar evime geri döndüm.

Leave a Comment