20 FİKİR İLE ÇOCUKLARINIZLA KEYİFLİ BİR YOLCULUĞA ÇIKIN

Uzun bir yaz tatili bizi bekliyor! Uygun erken rezervasyonlardan yararlanarak çocuklarınız ile güzel bir tatilinizi şimdiden planladınız. Fakat bu tatile giderken yolculuğunuz sırasında çocuklarınızla nasıl ilgileneceğiniz büyük soru işaretleri oluşturur. İzge Tour  ekibi muhteşem fikirleriyle yolculuğunuz sırasında karşılaşacağınız sorunları nasıl çözeceğinizi sizin için düşünmüştür!

1. Küçük bireyleri ilk uçuşlarıyla tanıştırın

İlk uçuş hissi oldukça heyecan vericidir. Küçük bireyler için ise uçmak sadece hayal dünyasına özgüdür fakat ilk uçuşlarında kanatlarla uçmasalar da onlar için unutulmayacak bir andır. İzge Tour ‘un kurucusu Yasemin Türk ise uçmayı şu sözlerle açıklamıştır: ‘’Çocukken uçmak sadece periler gibi kanatlarla olur sanıyorduk. Şimdi ki çocuklar için de durum hala değişmiş değil. Çocuklarınıza uçuş sırasında dünyanın aslında ne kadar küçük bir yer olduğunu gösterin, bulutların arasından görünen denizleri, dağları onlara anlatın. Uçaktaki yolcuların kaç tanesi bayan kaç tanesi erkek diye de minik bireylerle sayım yapabilirsiniz. Eğer bunların hiç biri işe yaramadıysa bir mucize yaratın ve pilotu ziyaret edin! Yetişkinlerin bile uçmayı kimi zaman eğlence haline getirdiği zamanlarda çocuklarınız kahkahalarına kula verin.”

20 Fikir ile Çocuklarla Uçak Yolculuğu

 

bebek_p

2. Minik pilotlar

Ucuyos.com sitesi satış pazarlama Koordinatörü Yasemin Türk çocukların uçuş korkusunu yenmenin en iyi yolunun pilotçuluk oynamak olduğunu bizlerle paylaşıyor. Erkek çocukların pilot küçük kızların ise hostes rolünü üstlendiği minik oyunlarla çocukların uçuş korkusu yenilebilir. Eğer daha önce uçtuysanız uçuş sırasında baştan sona ne aşamalardan geçildiğini çocuğunuza anlatın. Uçuş ırasındaki korku halinin önlenmesine yardımcı olan bu yöntem küçük bireylerin uçakta huzursuz olmamalarını sağlar. Bu oyunu daha üst noktalara çıkarmak isterseniz ise kostümcülerden yardım alın! Küçük pilot kostümlerinin bulunduğu mağazalardan temin edebileceğiniz kostümler ile çocuklarınızla unutulmaz anlar yaşayan hatta uçuş sırasında bırakın bu kostümleri giysinler.

3. Diğer yolcuları da düşünün

İzge Tour Yöneticisi olan Yasemin hanım  ise , uçuşu sırasında şahit olduğu bir olayı müşterileri ile paylaşıyor. Şaşkınlıkla cümlesine başlayan Yasemin hanımın anısı şöyle: ‘’ Bir uçuşum sırasında sevimli bir çifte denk geldim. Yeni evlilerdi ve minicik bir bebekleri vardı. Bebek ise sanki uçacağını anlamışçasına huzursuzdu ve sürekli ağlıyordu. Çiftin yanına yaklaştım ve muhabbet etmeye başladım. Anladım ki küçük adam biraz rahatsızmış. Uçağın kalkma vakti gelmişti ve tesadüfen bu tatlı çift ön koltuğuma oturdu fakat küçük adam hala huzursuzdu. Uçağın kalkmasına yakın bebeğin babası uçaktaki yolculara bir çantadan çıkardığı not ve şekerlemeleri dağıtıyordu. Önce bebekle ilgili özel bir günün anısına yapıldığını düşündüm fakat notu açınca bambaşka bir yazıyla karşılaştım. Notta küçük adamın huzursuzluğu nedeniyle yol boyunca diğer yolculara verdiği rahatsızlıktan dolayı herkesten özür dilediği yazıyordu. Notu okuyunca gülümsedim. Uçaktan inene kadar minik adam hiç ağlamadı. Annesi ve babasının yaptığı jest onu huzura kavuşturmuş gibiydi.’’

Sizde uçuşunuz sırasında diğer yolcuların rahatsız olacaklarını düşünürseniz küçük sürprizler ile diğer yolcuların gönlünü alabilirsiniz.

4. Kendi ailenizin doktoru olun

Ucuyos.com sitesinin müşterileri için düşündüğü bir diğer nokta ise kendi ailenizin doktoru olmanız. Çocukların ilk uçuşları sırasında nasıl bir tepki ile karşı karşıya olacağınızı çoğu zaman bilemezsiniz bunun için ise +1 önlemlerle yola çıkmanız gerekir. Uçakta yanınıza alacağınız el bagajında çocuklarınızın bütün ihtiyaçlarını karşılamak için eşyalar bulunması gerekmektedir. İç çamaşırı, yedek kıyafet ve ilacın bulunması gereken bu el bagajını mümkün olduğunca yakınınızda bulundurun. Eğer uçuş yaptığınız şehir hakkında bir bilginiz yoksa internetten gideceğiniz konumdaki hastane, lokanta ve pansiyonların listesini çıkarabilirsiniz.

 5. Karmaşık hesaplar yapmayın

Ucuyos.com sitesinde satış pazarlama Koordinatörü Yasemin Türk ise içinde bulunduğunuz durumu karmaşık düşüncelerle daha da düğüm haline getirmemeyi öneriyor. Her zaman basit düşünmek işin içinden kolay çıkılmasını sağlar. Eğer çocuğunuz uçuş sırasında huzursuz olduysa ona sürekli ağlamaması veya sessiz olması gerektiğini söylemeyin. Eğer çocuğunuzun dikkatini basit cümleler ya da kolay oyunlar ile farklı yöne çekmeyi başarırsanız işin içinden kolaylıkla çıkmış olursunuz.

 

6. En iyi dostları yanınızdan ayırmayın

İzge Tour satış pazarlama sorumlusu olan Hasan Gürsu’nun ise basit oyunlar ya da şarkıların çaresiz kaldığı durumlara bir önerisi var. uçuşa çıkmadan önce çocuğunuzun en çok sevdiği oyuncağı yanınıza alın ancak bundan çocuğunuzun haberi olmasın. Uçakta en çaresiz kaldığınız anda kullanacağınız bu oyuncak zor durumlardan kolayca kurtulmanızı sağlar. Çocuğunuzun en huzursuz olduğu anda en iyi arkadaşı devreye sokun bu kısa süre de olsa çocuğunuzu oyalayacaktır. Ayrıca en iyi arkadaş dışında bir oyuncağı da yanınıza alınız eğer en iyi arkadaş işe yaramazsa bir B planınızın bulunması gerekir.

7. Bebeğinizi el üstünde tutun

Ucuyos.com sitesi satış pazarlama elemanı olan Mehtap Başaran bebeklerin baş seviyesi üzerinde daha huzurlu olduklarını söylüyor. Anne-bebek yogasında da uygulanan bir pozisyon olan bu yöntem hem annenin kol kaslarını geliştiriyor hem de bebeğin huzurlu olmasını sağlıyor. Fakat uçakta bu pozisyon biraz sıkıntı yaratabilir. Bebek kemerlerinin bulunduğu uçaklarda çocuğunuzu havaya kaldırmanı pekte hoş bir görüntü sergilemeyecektir. Fakat uçağın kalkmasını beklerken birkaç kez bu yöntemi denemenizde hiçbir zarar yoktur.

8. Sakın yanlış hesaplar yapmayın

Müşteriler için belirlenmiş kuralların başında doğru uçuş ücretinizi ödediğinizden emin olmanız geliyor. Çünkü yapılan küçük hatalar bazen büyük sorunlara yol açabiliyor. Bilet aldığınızı sandığınız durumlarda ise bazen adınıza bilet kesilmiş olmuyor ya da rezervasyonlarda problem çıkabiliyor. .Çocuklar için bazı yaş aralıkları ücretsiz olabiliyor fakat siz önceden önleminizi alarak çocuğunuza da bir koltuk alın hem daha rahat bir uçuş geçirirsiniz hem de ekstra alana sahip olursunuz.

 

9. Erken rezervasyon

Eğer bayram, yılbaşı gibi özel günlerde ya da arkadaşlarınız ile uçmayı düşünüyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız en sağlıklı. Uçuş sırasında işinizi daha da kolaylaştırmak için online check-in yöntemine başvurabilirsiniz. Hem böylelikle oluşabilecek olumsuz olayların da önüne geçebilirsiniz.

10. Çocuklarınızın günlük düzenini bozmayın

Çoğunuz çocuklarınız için uyku, yemek, oyun saatlerini belirlemişsiniz. Eğer uçak bileti alacaksanız öncelikle bunları göz önünde bulundurmalısınız. Çocuğunuzun günlük düzenini bozacak saatler seçmeniz sizin için sorun oluşturabilir. Uykusuz kalan çocuklar genelde hırçın olurlar ve daima ağlarlar. Bu gibi olumsuz durumlar yaşamamak için uçuş saatlerinizi bebeklerinize göre ayarlayın.

 11. Sık aralıklar ile dinlenin

Eğer hareketli ve huzursun bir çocuğunuz varsa zor ama etkili bir yönteme başvurabilirsiniz. Uzun uçuşlarda transit yolculuğu tercih edebilirsiniz. Hem böylelikle çocuklarınızın oyun, yürüyüş ve koşu alanları da artacaktır. Çocukların daha az huzursuz olmasını sağlayan bu yöntem sizin için çoğu zaman zor olabilir. Fakat huzurlu bir yolculuk için bu fikri listenize ekleyebilirsiniz.

12. Tuvalet molaları

Ucuyos.com internet sitesi satış pazarlama sorumlusu Gülçin Türk es geçmemeniz gereken bir ayrıntıyı müşterilerine hatırlatıyor. Eğer küçük yaşlarda çocuğunuz varsa uçuşa başlamada önce tuvalet molası vermelisiniz. Çocuklarınıza asla ‘tuvalete gidelim mi’ sorusunu sormayın çünkü onların düşünceleri her an değişebilir. Her uçuştan önce ve sonra çocuklarınızı tuvalete götürün ve bu süre içinde fazla sıvı tüketmelerini engelleyin.

13. Uçak polisi hikâyesi

Ucuyos.com sitesi satış pazarlama elemanı Mehtap Başaran ailelerin işin içinden çıkamadıkları son nokta hakkında bir çözüm önerisi bulmuştur. Yaramazlık yapan çocuklara yeryüzünde olduğu gibi havada da polislerin olduğunu anlatın. Yaramazlık yapan çocukları götüren uçak polisleri olduğunu söyleyin. Aslında çok doğru bir yöntem olmayan korkutma yöntemi son çare olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem sürekli ağlayan, koltuklardan inmeyen, koltuk kapaklarını açan çocuklar için kesin çözüm olarak sayılabilir.

14. Sütleri eksik etmeyin

Uçuşa çıkmadan önce biberonlarınızı yanınızdan ayırmayın. Küçük bebekler için oldukça önemli olan süt çoğu zaman işe yarayan bir yöntemdir. Anne huzursuz olunca bebekte huzursuz olur bu yüzden annenin sakin olması önemlidir. Biberon bebeğin dikkatini tek noktada toplar.

15. Teknolojiyle iç içe olun

Çocukların elinden düşmeyen android cihazlar çoğu zaman iyi bir çözüm oluşturabilir. Angry Birds, Candy Crush, Hay Day gibi popüler oyunlar çocuğunuzu oyalamak için iyi bir yöntemdir. Normal zamanlarda bu android cihazları çocuğunuzun oynamasına izin vermezseniz hem çocuğunuz bağımlı olmaz hem de sadece uçuş için bir çözüm oluşturursunuz. Normal zamanlarda bilgisayar ve televizyon alanlarını çocuklarınıza kısıtlarsanız bunlar cazip bir koz olarak elinizde kalabilir. Uçuşlarda sıkıntı yaşamamanız yönünden bir parça teknoloji işi çözecektir.

16. Çocuklarınızın tok olduğuna emin olun

Uçuşa çıkmadan önce çocuğunuzun tok olduğuna emin olur. Çünkü uçuş sırasında çocuğunuzun sevdiği yiyecekleri yanınıza alamayabilirsiniz. Uçakta da çocuğunuzun sevmediği yiyecekler olursa iş içinden çıkılmaz bir hal alır bu yüzden uçuştan önce çocuğunuzun karnını doyurun.

17. İlk önce huzuru sağlayın

Her çocuk rahat hareket alanına sahip olmak ister bunun içinde birinci olarak doğru giysilerin küçüklere giydirilmesi gerekir. Her alışverişte çocuğunuza rahat kıyafetler seçin. çocuğunuzu uçuş sırasında lahana gibi giydirmekten kaçının. Normal kalınlıkta spor kıyafetler tercih edin ve mutlaka uzun kollu bir ceketi yanınızda bulundurun.

 

bebek_seyahat

18. Dikkatleri başka yöne çekin

Uçuş sırasında sıkışık koltukların arasında bir çocuğun mutlu olmasını sağlamak oldukça zordur. Bu yüzden alternatif olarak yanınıza birkaç tane eşya alın. Defter ve birkaç tane boyama kalemi genellikle işi çözmektedir. Bunları android cihazları ve çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı eklerseniz uçuş sırasında çocuğunuz ve diğer yolcular için huzurlu bir ortam sağlayabilirsiniz.

19. Asla ilaçları unutmayın

İlk uçuşun çocuklarınız üzerinde nasıl bir etki yaratacağını önceden bilmek zordur. Uçuşa çıkmadan önce yanınıza mutlaka mide bulantısı önleyen ve basınç değişikliği ile tıkanan kulakları açmak için damlalar bulundurun.

20. Kendinizi önemseyin

Anne ile bebek arasında oldukça sıkı bir iletişim vardır. Çoğu kez annenin huzursuz olması çocuğun huzursuz olmasına yol açar. Uçuş sırasında sakinliğinizi asla bozmayın, minik kahve molaları verin. Bebeğinizin huzursuz olduğu anlarda strese girmeyin. Stresli bir şekilde yola çıkmamak için uçuş sırasından 1 saat önce havaalanında olun.

Posted in

ahmet

2 Comments

  1. Denktaş Gülşen on 26 Nisan 2015 at 09:00

    Merhabalar, 3 yaşında bir oğlum var her uçak yolculuğumuzda çok huzursuz ve hırçın oluyordu. Çocuğumu uçak yolculuğunda nasıl sakinleştiririm diye araştırma yaparken 20 fikir ile çocuklarınızla keyifli bir yolculuğa çıkın yazınızı okudum. Verdiğiniz tavsiyeler çok faydalı oldu. Özellikle oyuncak tavsiyeniz ile daha huzurlu yolculuk yapabiliyoruz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  2. Haluk Barış Karaçeşme on 6 Mayıs 2015 at 21:00

    Çocuklarla yolculuk yapmak hiç kolay değil. Çok çabuk sıkılıyorlar ve huzursuz oluyorlar. Sitede uçak yolculuğunda çocukların sıkılmaması için öneriler önermektedir. Bunlar 20 fikir ile çocuklarınızla keyifli bir yolculuğa çıkın şeklinde bir başlık altında toplanmıştır. Bu fikirler sayesinde siz rahat bir yolculuğun tadını çıkartırken çocuklarınız huzursuz olmadan yolculuğun keyfini çıkartırlar. Çocuklar mutluysa bizde mutluyuz.

Leave a Comment