Balayı Otelleri

balayi_otelleriDüğün serüveni, çiftler ve aileleri için zor ve uzun bir süreçtir. Bu sürecin sonu eğer şartlar uygunsa genellikle balayı ile noktalanır. Balayında çiftler, uzun düğün sürecindeki yorgunluklarını atmak isterler. Türkiye’de yer alan balayı otelleri, çiftlerin yorgunluk atmaları ve eğlenmeleri için oldukça uygundur. Türkiye’de en çok tercih edilen balayı otellerinin olduğu yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Antalya
 • İzmir
 • Aydın
 • İstanbul
 • Muğla

Genellikle bu şehirlere bağlı olan tatil beldeleri ve semtleri vardır. Normal sezon dönemlerinde de balayılarında da sık tercih edilirler. Balayı fırsatları , yeni evli çiftlere birçok imkân ve seçenek sunarak onları mutlu etmek için çalışırlar

Balayı İçin Olan Otellerin Genel Özellikleri

Bazı oteller yalnızca balayı için tatile çıkan çiftler için tasarlanmıştır. Düğün ve öncesinde çok yorulan çiftler, bu oteller sayesinde yorgunluklarını atabilirler. Tam pansiyon, her şey dâhil, yarım pansiyon, sadece kahvaltı gibi pansiyon çeşitlerinin yanı sıra daha birçok seçeneğe sahip olan balayı çiftlerine özel villa da vardır.

Genellikle bir çiftin ihtiyacının olabileceği her şeyi düşünen bu oteller, belli bölgelerde az sayıda olduğu için misafirlerini rezervasyonlarla ağırlamaktadır. Balayı tarihi ayarlandıktan sonra küçük bir araştırma ile otele karar verilmelidir. Otel seçimi yapıldıktan sonra özellikle yaz sezonlarında yer bulmak zor olduğu için mutlaka önceden yer ayırtılmalı ve imkân varsa ödeme yapılmalıdır.
Düğünler genellikle yorucu ve uzun süreçleriyle bilinirler. Çiftler ve aileleri birçok sorumluluğa sahiptir ve bu işler oldukça zordur. Düğünden sonra yeni evli olan çiftlerin bu yorgunluğu atmaları ve evliliğin tadını çıkarmak için gittikleri kısa tatillere balayı adı verilir. Balayı çok eskiden beri süregelen bir gelenektir. Türkiye’deki balayı çiftlerine özel oteller de uzun yıllardır var olan ve her geçen gün bir yenisi eklenen otellerdir.

Genellikle tatil yerlerinde olan bu oteller, kaliteli hizmetleri ve yeni evlilere olan uygun fiyat ve ödeme avantajlarıyla balayı sürecinin rahat geçmesini amaçlamaktadırlar.

Balayı oteli seçimi

Yaz düğünleri, katılımın daha fazla olabilmesi amacıyla daha fazla tercih edilen düğünlerdir. Yazın oteller de turistlerle dolu olduğu için mutlaka önceden bir seçim yapıp rezervasyon yapılmalıdır. Balayı butik otelleri , birçok tatil beldesinde bulunmaktadır. Sayıları oldukça çok olduğu için seçim yapmak da oldukça zordur. Şehir ve bölge seçimi yaptıktan sonra ilk olarak pansiyon tipini belirlemeniz gerekmektedir. Tam pansiyon, yarım pansiyon ya da her şey dâhil gibi seçeneklerden birini seçerek otelinizi bulabilirsiniz.

Otel seçimi yaptıktan sonra mutlaka erken rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir. Erken rezervasyonun avantajları ise şu şekildedir:

 • Normal fiyatlara göre daha az ödeme yapılması (indirimli fiyatlar)
 • Seçilen otellerin en güzel odalarında yer bulabilme

Bu avantajlar ise size muhteşem bir balayı yaşamanızın ilk basamaklarını oluşturur. Siz de balayı indirimli oteller arasından tercih yaparak erken rezervasyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Balayı, özel bir durum olmadığı sürece düğünden hemen sonra gerçekleşen ve yeni evli çiftlerin yorgunluk atmaları ve baş başa vakit geçirmek için yaptıkları genellikle kısa tatillerdir. Türkiye çapında ya da Dünya’da yalnızca balayı için hizmet veren oteller vardır. Balayı otelleri, birçok hizmet vererek çiftlerin mutlu olabilmesi için tasarlanmıştır. balayı evleri pansiyon tipi olarak 5 çeşidi vardır:

 • Ultra her şey dâhil oteller
 • Her şey dâhil oteller
 • Tam pansiyon oteller
 • Yarım pansiyon oteller
 • Sadece kahvaltı verilen oteller

Çiftlerin tercihlerine göre istedikleri otel seçeneği seçilebilir. Pansiyon konusunda ise yine tercih çiftlere bırakılmıştır. Mesela eğer çiftler gezmek ve gittikleri yerleri görmek istiyorlarsa genellikle sadece kahvaltı ya da yarım pansiyon seçeneklerini tercih ederler.

Türkiye’deki Balayı Otellerinin Bulunduğu Yerler

Genel olarak baktığımızda, balayı tercihlerinin genellikle sahil kesimlerinden yana yapıldığını görmekteyiz. Antalya, Muğla, İzmir, Aydın gibi şehirler bu özel zamanlarında yeni evli çiftleri konuk etmek için özel olarak hazırlanmış balayı turları ile doludur. Bölge açısından baktığımızda ise Kemer, Alanya, Bodrum, Çeşme, Fethiye, Didim ve Kuşadası gibi tatil yöreleri karşımıza çıkıyor.

Erken rezervasyon avantajlarından yararlanmak için özellikle sahil kesimlerinde ve yazın balayı düşünen çiftlerin mutlaka balayı tarihinden çok önce yer ayırmaları gerekir. Bu sayede hem istedikleri yerlerde konaklayabilir hem de daha az ücret ödeyebilirler.