İhtiyaç Kredisi

ihtiyac-kredisiİhtiyaçların gerçek manada elde edilebilmesi için bankalar tarafından alınabilen bir tür kredi sistemidir. İhtiyaç kredisinin alınması mutlaka gerekli bir sebebe dayanmalıdır. Genel olarak hobi ihtiyaçları, beğenilen bir kıyafet ya da lüks bir mobilyadan çok gerçek bir ihtiyaç üzerine ihtiyaç kredisinin alınması gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Neden Alınmalıdır?

Kredi çekmek, bir bireyin çeşitli ihtiyaçlarını ve bazı hedeflerine ulaşabilmesi için atmış olduğu adımlarını göstermektedir. Bu nedenle bir ihtiyaç kredisi çeken bireyler, mutlaka gerçekten ihtiyaç duyduğu bir şey üzerine kredi çekmelidir. İhtiyaç kredisi çekmek için en temel sebepler,

 • Yeni evlenecek kişilerin, yeterli bir birikimi olmayıp paraya ihtiyacı olması,
 • Üniversiteyi kazanan bir çocuğun eğitim masrafları için paranın gerekmesi,
 • Bir iş için ufak çaplıda olsa belirli bir miktar paraya sahip olunması

gibi durumlarda kredi çekilebilmektedir. Özellikle yeni evlenecek olan kişiler ya da okul masraflarını çıkarmak isteyenler ihtiyaç kredisini çekebilmektedir.

Ya da tüm bu unsurların yanı sıra, belirli bir parayı zor günler için saklamak isteniyorsa bunun içinde ihtiyaç kredisi alınabilmektedir. Burada önemli olan ihtiyaç kredisinin bankaya düzenli bir şekilde ödenmesidir. Düzenli bir şekilde bankaya ödeme yapıldığında, bir dahaki banka kredi çekimlerimizde çok daha az bir sorunla karşılaşılmaktadır. Çünkü bankalar, düzenli bir şekilde kredisini ödeyen bireylere bir değerlendirme analizi çıkarmaktadır. Bu analiz sizin borcunuza sadık kaldığınıza ve kredi çekmeniz için gerekli donanıma sahip olduğunuzu göstermektedir.

Bankalardan ihtiyaç kredisi alınması için her bir bireyin kendine ait bir nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin her biri ihtiyacın giderilmesi için toplu bir paraya ihtiyaç duyulması sebebiyle oluşmaktadır. Bir birey;

 • Çocuklarının okul masrafları için,
 • Evlenmek üzere olduğu için oluşacak masraflarda,
 • Paraya ihtiyacı olduğunda,
 • Bir takım yerlere ödemek zorunda olduğu borçlarında

Kısaca açıklanacak olursa nakit ihtiyaçlara da ödenen ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. İhtiyaç kredisi genel manada bir kişinin gelirine uygun olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için bir birey ihtiyaç kredisi alırken,

 • Düşük taksit imkanı elde etmek istiyorsa uzun vadeli,
 • Eğer yüksek taksit imkanı istiyorsa kısa vadede

bir ihtiyaç kredisi çekebilmektedir. Bankaların tümü bu ihtiyaca yönelik olarak birçok imkan barındırmaktadır. Fakat bunun için bir bireyin belirli bir gelirinin olması ve bu gelir üzerinden kendi bütçesini yormayacak bir şekilde bir kredi çekmesi gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Alınırken Ödeme Planı Nasıl Yapılmalıdır?

Ödeme planı, alınan ihtiyaç kredisinin belirli dönemlere dağıtımı yapılarak 3 ay 6 ay 12 ya da 24 aya kadar bankanın belirlediği sisteme göre ödenebilmektedir. Bunun için eğer asıl bir ödeme planı yapmakta kararlıysanız ihtiyaç krediniz için;

 • Bankanın finansal danışmanlarından,
 • Ya da diğer yönlendirildiğiniz bir hizmet bölümünden

ödeme planınızın nasıl olacağına ve hangi vadelere kadar uzatılması konusunda bir destek alınabilmektedir. Böylece geçim sıkıntısı yaşanmadan ödeme içeriği belirlenebilmektedir.

Gerçek bir ihtiyaç baz alınarak bir insanın ihtiyaç kredisi çekmesi gerekmektedir. Eğer zevk ve diğer unsurlar için ihtiyaç kredisi çekildiğinde mutlaka bazı ödeyememe gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. İhtiyaç kredisi son derece önemli bir konudur ve bireylerin birçok açıdan nefes almasını sağlamaktadır. Özellikle ödeme planlarının düzenli olarak yapıldığı zamanlar, ihtiyaç kredilerinin birçok olumlu etmeni ve yapısı bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi alırken mutlaka kendi bütçemize uygulanarak,

 • Aylık harcanan giderleri,
 • Yemek ve alışveriş masrafları,
 • Benzin,
 • Faturalar

ve diğer harcamalarda göz önüne alınmalıdır. Sadece ihtiyaç olan konularda ihtiyaç kredisinin çekilmesi, tam olarak yararlı bir kredi parasının kullanılmasını sağlayacaktır.

İhtiyaç Kredisi Alırken Bankalarda Neler Araştırılmalıdır?

Kredi çekileceği zaman mutlaka bir araştırma yapılması gerekmektedir. Çünkü her bankanın kendine göre,

 • Kredi sistemine ait düzenli bir hizmeti
 • İhtiyaç kredisinde faiz limitleri,
 • Dosya masrafları,
 • Ödeme taksitleri ve tutarı,

bulunmaktadır. Bu yüzden genel olarak mevduat hesabımızın bulunduğu bir banka üzerinden ihtiyaç kredisi çekmek çok daha kolay olabilmektedir. Yine de seçim konusunda ödeme olanakları ve faiz tutarı hangisinde çok daha avantajlı ise o banka üzerinden kredi çekilebilir.

Kredinin mutlaka kendi ihtiyaçlarınıza kesin etki etmesine dikkat edilmelidir. Gerçek ihtiyaç ve paraya sıkışıldığı dönemlerde ihtiyaç kredisi almak, her manada bireylere ya da ailelerin daha rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.