ev-kredisi_oranlariTürkiye’de birçok insan ev sahibi olmak ve kendine ait olan bir konutta yaşamak için çeşitli adımlar atmak istemektedir. Fakat yüklü miktarda nakit ihtiyacı bu isteklerine doğrudan cevap veremediği gibi, ev alabilecekleri parayı tam olarak bulamamalarına da neden olmaktadır. Fakat ev kredisi yöntemi ile her bir birey, belirli kurallara dahil olmak üzere ev sahibi olabilmektedir.

Ev kredisinde bilinmesi gereken temel hususlar vardır. Bunlar;

 • Eğer ev kredisi çekilmişse ve bu kredi üzerinden bir ev alınmışsa, taksitleri bitene kadar banka tarafından ipoteklenmektedir.
 • Ayrıca evlerin üzerindeki ipoteklerinde satışı yapılabilmektedir.

Yine de bazı durumlarda kredilerin ödenemediği de olmaktadır. Bunun için bir birey, kredini ödeyemeyeceği gibi olursa ve birçok taksitini kaçırmaya başlarsa o zaman evini satabilmektedir. Bunun için yeni bir alıcı ile kredi taksitini hala bitirememiş olan söz sahibi kişiler bankaya giderek satış işlemlerini tamamlayarak kredi borcunu kapatabilmektedir. Bu durum genellikle evi satın alan kişinin kredi borcunu ödeyemediği zamanlarda olmaktadır. Böylece belirli bir erken kapama imkanından da yararlanmış olmaktadırlar. Burada önemli olan ev kredisinin ödenemeyecek gibi olunduğunda yeni bir müşteri ile bankaya gidilmesidir.

Genel anlamda ev kredisi alınırken,

 • Belirli bir düzen ve aylık taksitler belirlenmeli,
 • Alınan maaş ile ödenecek kredinin iyi bir şekilde organize edilmesi,
 • Normalin dışında olan masraflardan kaçınılması,

gerekmektedir. Böylece her ay dönemi geldiğinde sıkıntı yaşanmadan ev kredileri ödenirken, evinize size ait olarak oturulmuş olmaktadır.

Ev kredisi almak bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç kira ödemek istemeyen, kendi yuvasını kurmak isteyen ve kendine ait bir evi olmasını isteyenler için önemli olmaktadır.

Günümüzde birçok imkan ve fırsat ev alınabilmesini mümkün kılmaktadır. Bunun için toplu bir parayı sunan ev kredisi imkanları bir kişinin doğrudan ev alabilmesine yardımcı olmaktadır. Fakat kredi taksitleri ödenene kadar ipotek banka üzerinde kalmaktadır. Ev kredisi alan biri bankaya borcunu bitirdiğinde ise, ipotek ve diğer tüm yasal hususlar, alıcıya ait olmaktadır. Böylece bankadan alınan kredi ile her bir birey kendine ait bir evi olmaktadır.

Ev Kredisi Kimler Alamaz?

Ev kredisinde düzenli bir gelir ve bu gelirin bankaya kesin olarak kanıtlanması, kredinin alınabilmesindeki en büyük temel sebeplerdendir. Bir vatandaş kredi çekmek istediği zaman gelirinin aylık ya da haftalık düzenini bankaya gösteren bir maaş belgesi sunar. Ardından kimlik ve diğer belgeler ile başvuruda bulunur. Bunsan sonrası için banka;

 • Ev kredisi için gerekli incelemeleri yapar,
 • Son dönemki maaş sistemini inceler,
 • Kişinin daha önceden borcu var mı? Herhangi bir banka tarafından sorun yaşamış mı incelenir,
 • Diğer banka tarafından yapılan kredi skorlamasına bakar,
 • Düzenli olarak parasını ödüyor mu yoksa sürekli gecikmeli bir hali mi tüm bunlar incelenmektedir.

Ev kredisinde eğer bu unsurlar, banka aleyhine işliyorsa, kişiler ev kredisi alamamaktadır. Bunun için bir kişinin borcu olmaması ve bankalar tarafından kredi skorlamasının kötü olmaması gerekmektedir.

Günümüzde ev sahibi olmak isteyen pek çok vatandaş, nakit para ihtiyacını giderebilmek için bankalara yönelmektedir. Bankalar bu ihtiyaca uygun olan birçok ev kredisi sistemi uygulayarak, ev sahibi olmak isteyen kişilere çeşitli imkanları sunmuştur. Ev kredisi başvurusunda yapılacak olan bazı yöntemler ve usuller vardır. Bunlar genelde yasal olarak verilmesi ve düzenlenmesi zorunlu olan belgeleri kapsamaktadır.

Ev Kredisi Alırken İstenilen Belgeler

Bankalar, ev kredisini vereceği şekilde güven duymak istemektedir. Bunun için bazı belgelerin temini başvuru sırasında önemli olmaktadır. Bir banka ev kredisi almak isteyen bir adaydan;

 • Çalıştığı ve aylık maaş dönemini gösteren bir bodrosu,
 • Nüfus Cüzdanı,
 • İkametgah belgeleri

ve isteğe bağlı bazı belgeleri isteyebilmektedir. Tüm bu belgeler, ev kredisi için başvuran kişi hakkında neye sahip olduğunu ortaya koyan unsurlardır. Ayrıca nakit olarak alacağı parayı bankaya ödeyip ödemeyeceği konusunda da gerekli incelemeler yapıldığında, ev kredisi miktarına uygun olarak belirli bir faiz oranında verilmektedir.

Genel olarak konut kredisi alacak olan kişilerin yasal olarak bir gelir elde ettiğini bankaya kanıtladığında, bankalardan kredi alabilmektedir. Ayrıca alınan gelirin miktarı da çok daha büyük meblağlı kredi başvuruları için miktarları da belirlemeyebilmektedir. Her bir bankanın kendine ait bir sistemi olsa da, genel olarak tüm bankalar kredi alacak olan kişilerin gelirlerini baz almaktadırlar. Böylece tüm herkes gelirine bağlı bir şekilde ödeyebileceği bir düzende ev kredisini alabilmektedirler.