Malatya Ucuz Uçak Bileti Ara

Malatya uçak bileti kampanyalı fiyatları araştırmak için sayfamızdan tek yön veya gidiş dönüş uçak bileti arayabilirsiniz. Uygun Malatya uçak biletleri.

Anasayfa - Uçak Bileti - Malatya

Malatya Hakkında

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan gelişmiş ve güzel şehirlerimizden biridir. Kayısı üretiminde Türkiye’de ilk sırada yer alan ve kayısı üretiminin %80’ini karşılayan Malatya, Malatya Ovası’nda geniş yer kaplayan kayısı bahçeleriyle her yıl yüksek oranda verim sağlamaktadır. Şehir merkezinde bulunan Kanal Boyu ve Kernek doğal güzellikler arasında yer almaktadır. Malatya’nın kayısı ile ünlü olması şehrin merkezinde yer alan büyük kayısı heykelleri ile tanıtılmaktadır. Darende ilçesinde bulunan Somuncu Baba Türbesi yılın fazlasıyla turist çeken yerleri arasında yerini almaktadır. İlk olarak Hitit döneminde kurulan il çeşitli medeniyetlere ev sahipliği ederek günümüze kadar gelmiştir. Fırat Nehri’nin üzerinde yer alan şehir konumu nedeniyle stratejik bir bölgede bulunmaktadır. Bölgede iyi bir eğitim konumunda olan İnönü Üniversitesi 30.000 öğrencisiyle eğitim vermeye büyük bir hızla devam etmektedir, ikinci bir üniversite için çalışmaların devam ettiği de bilinmektedir. Malatya ilimiz karasal iklim koşullarını taşımaktadır. Fakat özellikle yazları ılıman bir iklim de hakim olmaktadır.

772 bin gibi ciddi bir oranda nüfusa sahip olan şehir özellikle büyükşehir olduktan sonra şehir merkezine göç almaya başlamıştır. Ülkemizde iki tane cumhurbaşkanı olarak da kayıttlara geçen şehirin cumhurbaşkanları; İsmet İnönü ve Turgut Özal’dır. Şehrin en büyük geçim kaynağı tarımdır. Tarım içerisinde de yukarda da bahsettiğimiz gibi kayısı üretimidir. Aynı zamanda küçükbaş hayvancılık da yaygın olarak yapılmaktadır. 2. Ordunun bulunduğu Malatya askeri açdan önemli bir konuma sahiptir. Diğer şehirler için ulaşımda otobüs, tren ve uçak kullanılmaktadır. Malatya Erhaç Havaalanı şehir merkezine 34 km uzaklıkta Akçadağ ilçesinde yer almaktadır. Sivil ve askeri özellikte kurulan bir havaalanıdır. Plakası 44 olan şehrimiz Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Sivas’a komşudur. Güzide şehrimiz Malatya’nın ilçeleri ise; Darende, Doğanşehir, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Pütürge, Kuluncak, Yazıhan , Yeşilyurt, Doğanyol, Hekimhan, Kale ve Battalgazi’dir.

Malatya (MLX) Havalimanından Malatya Şehir Merkezi Ulaşımı

Şehir merkezine 34 kilometrelik bir uzaklığa sahip olan havaalanından şehir merkezine havaalanı ulaşım araçları, belediye otobüsleri, taksiler ve kiralanan araçlarla sağlanabilmektedir.

Belediye Otobüsü

Malatya Belediyesi’nin havaalanı için ayarladığı otobüsler Havaş adı altında çalışmaktadır. Havaş otobüsleri şehir merkezinden havaalanına, havaalanından şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Havaş otobüslerinde seyahat etmek için kalkış saatinden 15 dakika önce kalkış yerinde bulunulmalıdır. Şehir merkezine 45 dakikada ulaşılan havaş otobüslerinin bilet fiyatı ise 10 TL’dir.

Havayolu ve Servisler

Uçakların iniş ve kalkış saatlerine göre ayarlanan ulaşım ve konaklama hizmetleri servisler ile sağlanmaktadır. Havaş otobüsleri ile sağlanan ulaşımda ortalama 45 dakikada şehir merkezine ulaşım yapılmaktadır. Havaş otobüsleri ile Polis Kantini, Polis Okulu, MAŞTİ, AFRA, Beydağı Devlet Hastanesi, 2. Ordu TSK Lojmanı, Altın Kayısı, Eski Garaj, doğu Garajı, Emeksiz Kavşağı ve Havaş Ofisine ulaşım sağlanmaktadır. İniş saatinden 25 dakika sonra hareket edilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki yolları deneyebilirsiniz.

Otobüs İşletmesi Telefonu: 444 0 487

Mobil Numaralar: 0422 323 98 08

0 555 985 11 76

0530 976 78 44

E-posta Adresi: [email protected]

Taksi

Havaalanı taksileri yolcu çıkışları önüünden 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Ulaşım ücreti ise km hesaplaması üzernden belirlenmektedir. Kesin bilgi almak için ise taksiciye ya da aşağıda vereceğimiz numaralara başvurabilirsiniz. Ayrıca günün her saatinde aynı ücretler geçerli olmaktadır. Havaalanından şehir merkezine ortalama 80-90 TL ödeyerek ulaşabilirsiniz. Taksi numaraları;

0544 219 14 44

0531 390 18 86

Malatya Havalimanı Araç Kiralama Ofisleri

Havalanından istediğiniz her yere rahat bir şekilde ulaşım yapmak için araç kiralayabilirsiniz. Dilediğiniz her yere rahatlıkla ulaşım yapma imkanı sunan araç kiralama işlemi uygun bir seçenek olarak görülmektedir. Daha detaylı bilgi almak için firöalar ile birlikte açıkladığımız numaralar ile iletişime geçebilirsiniz ve aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz.

Meydan Oto Kiralama: 0422 324 34 34

Meydan Taşımacılık: 0422 325 60 60

Avis Rent A Car: 0422 266 00 76

Grand Rent A Car: 0422 266 00 22